ابزار های مورد نیاز سئو سایت (از ابزار های تحقیق کلمات کلیدی تا آنالیز سئو سایت)

seo tools

برای سئو سایت یا بهینه سازی سایت، باید از ابزار ها و سرویس هایی که سایت های مختلف در اختیار ما قرار می دهند، استفاده کنیم تا به هدفمان برسیم. در این مقاله به معرفی تعدادی از ابزار های مورد نیاز سئو و سرویس های سئو می پردازیم تا شما را در بهینه سازی سایتتان کمک کنیم.

در چک لیست سئو نیز به این موارد اشاره کرده ایم که می توانید این چک لیست را به صورت رایگان از سایت دانلود کنید.

1. موتور های جستجو

search engines

برای بهینه سازی سایت یکی از متداول ترین و مهم ترین ابزار های مورد نیاز سئو، خود موتور های جستجو هستند. شما سایت خود را سئو می کنید که در موتور های جستجو بهتر عمل کنید. بنابراین این موتور های جستجو هستند که به شما می گویند نتیجه کار شما چه شده است.

با یک جستجو توسط این موتور های جستجو، میتوانید وضعیت سایتتان را در آن ها مشاهده کنید. حتی می توانید تعداد صفحات ایندکس شده تان را چک کنید.

رتبه بهتر و ورودی بیشتر از گوگل برای سایتت نیاز داری؟ در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایت خود نیاز دارید را گفته ایم!

2. وبمسترتولز

webmaster tools

اصطلاح وبمستر به معنای افرادی است که مدیریت سایت را بر عهده دارند. حال این افراد یا مالکین اصلی سایت هستند یا برای مدیریت سایت اشخاص دیگر استخدام شده اند. ابزارهای وبمسترینگ به این افراد کمک می کند تا بتوانند اطلاعات کافی در مورد وضعیت سئوی سایت های تحت مدیریتشان دریافت کنند. در اصل راه ارتباطی مدیر سایت با موتور های جستجو هستند که به شما می گویند وضعیت سایت شما چگونه است و نقاط ضعف و قوت سایتتان را به شما اعلام می کنند. گوگل و بینگ دارای ابزار وبمسترینگ هستند که میتوانید هزاران اطلاعات در مورد وبسایت از این ابزارها به دست آورید. شما می توانید خطاهای سایتتان را چک کنید. نقشه سایت خود را ثبت و کنترل کنید. اطلاعاتی در مورد میزان بازدید سایتتان بگیرید و هزاران اطلاعات دیگر. در پنل وبمستر می توانید تمام اطلاعات مربوط به ایندکس شدن سایتتان را بیابید. این سرویس ها رایگان هستند.

مهم ترین ابزار سئو، سرچ کنسول گوگل است! در دوره آموزش گوگل سرچ کنسول، این ابزار مهم را کامل یاد می گیرید!

3. گوگل آنالیتیکس

google analytics

گوگل آنالیتیکس ابزاری است که از طریق آن می توانید آمار بازدیدکنندگان خود را به جزئیات زیادی مشاهده کنید و اطلاعات آن ها را به دست آورید.

استفاده از گوگل آنالیتیکس برای هر سایتی الزامی است. مهم نیست که چقدر سایت کوچکی باشد در هر صورت گوگل آنالیتیکس اطلاعات مهمی را در مورد سایت به شما می دهد.

ولی چطور یک گوگل آنالیتیکس می تواند بر سئو تاثیر داشته باشد؟ خب شما میتوانید بفهمید بازدیدکنندگان سایت شما توسط چه منابعی به سایت شما رسیده اند؟ کدام صفحات را دیده اند. چقدر در سایت شما مانده اند. با استفاده از کدام کلمات کلیدی به سایت شما رسیده اند. آن ها تبدیل به مشتری برای شما شده اند؟ کدام منبع ارجاع به سایت شما، برای شما سود بیشتر داشته است؟ آیا تبلیغاتی که در یک سایت دیگر داده اید برایتان بازخورد خوبی داشته است؟ اطلاعات جغرافیایی در مورد کاربران و از این دست اطلاعات را به آسانی می توانید توسط گوگل آنالیتیکس به دست آورید. اگر باهوش باشید و از این اطلاعات خوب استفاده کنید، حتما تاثیر به سزایی در رتبه بندی سایتتان خواهد گذاشت.

میخوای ابزار ارزشمند گوگل آنالیتیکس رو کامل و حرفه ای یاد بگیری؟ در دوره آموزش گوگل آنالیتیکس، تحلیل و بررسی سایت را کامل یاد می گیرید!

سرویس گوگل آنالیتیکس به طور رایگان قابل استفاده است. پس هیچ دلیلی برای استفاده نکردن از آن وجود ندارد. از طریق مقاله آموزش رایگان آموزش ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس ، می توانید سایت خود را در گوگل آنالیتیکس ثبت کنید. آموزش ویدئویی نیز در این مقاله موجود است. همچنین دوره آموزش گوگل آنالیتیکس را نیز برای شما تهیه کرده ایم که می توانید در آن نیز شرکت کنید.

4. ابزار کلمات کلیدی

adwords

اگر بخواهیم کلمات کلیدی را تعریف کنیم می توانیم بگوییم کلمات کلیدی یک جور نشانه هستند و به ساده ترین روش به موتورهای جستجو اطلاع می دهند که مطالب سایت ما در چه موردی است. این نشانه ها را باید جوری انتخاب کرد و جایی قرار داد که موتورهای جستجو به سادگی به آنها دسترسی داشته باشند و منظور ما را خوب بفهمند.

برای مثال فرض کنید شما دانشجو هستید و در اوقات بیکاریتان دستبند درست می کنید. حالا برای این که هم دوست دارید بقیه کارهای شما را ببینند و هم بتوانید از فروش دستبندهایتان کمک هزینه ی کوچکی داشته باشید تصمیم می گیرید دستبندهایتان را در سایتتان به فروش بگذارید. برای آنکه بتوانید مناسب ترین کلمات کلیدی را برای سایتتان انتخاب کنید چه می کنید؟

برای این که بتوانید از مناسباترین گزینه اطلاع پیدا کنید و پتانسیل ترافیکی عبارت های مرتبط به کارتان را بدانید میتوانید از ابزار Adwords Keyword Tool یا keywordtool.io استفاده کنید تا مناسب ترین کلمه کلیدی برای کار خود را پیدا کنید.

کلمات کلیدی می توانند در مورد صفحات جدید نیز به ما ایده بدهند. اگر اصطلاحی توسط موتورهای جستجو زیاد سرچ شده پس می توانید یک پیج را به این نام اختصاص دهید.

نکته‌ی جالب در مورد این ابزار این است که شما میتوانید فیلترهای متعددی بر آن قرار دهید. می توانید فیلتر مکان یا زبان یا وسیله را تنظیم کنید و اطلاعات تخصصی تری به دست بیاورید.

به خاطر داشته باشید که تمام این اطلاعات آماری هستند و ممکن نیست شما به محض ساختن سایتی با یک کلمه ی کلیدی پرطرفدار، بازدیدکنندگان زیادی به دست بیاورید. این کلمات فقط راه درست را به شما نشان میدهند.

رتبه بهتر و ورودی بیشتر از گوگل برای سایتت نیاز داری؟ در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایت خود نیاز دارید را گفته ایم!

5. گوگل ترندز

google trends

گوگل ترندز میزان محبوبیت در جستجوی کلمات و عبارات کلیدی در موتور جستجوی گوگل را به نمایش می‌گذارد. گوگل ترندز این قابلیت را به کاربران می‌دهد تا نتایج را بر اساس یک موقعیت جغرافیایی یا یک زبان خاص فیلترگذاری کنند.

زمانی که «کلمه کلیدی» را در گوگل ترندز وارد کنند، اطلاعات مرتبط با آن عبارت در یک نمودار به نمایش گذاشته می‌شوند. محور افقی نمودار، محور زمان است (از سال ۲۰۰۴ تا امروز) و محور عمودی نمایشگر محبوبیت جستجوی آن کلمه کلیدی است.

گوگل ترندز میزان جستجوی کلمات کلیدی را به شما ارائه نمی دهد! این ابزار به شما می گوید که به عنوان مثال “نوروز” در طول زمان چه زمان هایی توسط مردم جستجو شده است و محبوب بوده است و آیا این محبوبیت ادامه داشته یا از بین رفته است.

6. سرویس MOZ

moz

این سرویس دارای هزاران ابزار نظیر سنجش رنکینگ، آنالیز مقایسه ای است که برای ۳۰ روز رایگان و بعد ماهانه ۹۹ دلار هزینه دارد.

7. سرویس Open Site Explorer

یکی دیگر از ابزارهای سئو است که توسط SEO MOZ طراحی شده است. این ابزار به شما اجازه میدهد که دیتای لینک را چک و مقایسه کنید.

8. سرویس Xenu’s Link Sleuth

این سرویس، وب سایت شما را چک می کند و لینکهای شکسته شده را اطلاع می دهد. همچنین برای پیدا کردن محتوای مشابه نیز مفید است.

9. سرویس Majestic SEO

این سرویس، شما را از روش لینک دادن سایتها به هم توسط دیتابیس عظیمی که از لینک ها دارد، مطلع می کند.

10. پلاگین های گوگل کروم

chrome extensions

SEO Site Tools

این پلاگین دارای امکانات بی نظیری است. شما میتوانید اطلاعات صفحات خارجی را چک کنید. المان های پیچ و اطلاعات دامین را در اختیار داشته باشید و … . 

Mozbar

این پلاگین دسترسی آسانی به تمام عملیات SEO MOZ ایجاد میکند. اگر میخواهید به تمامی امکانات دسترسی داشته باشید باید از نسخه‌ی پیشرفته‌ی SEO MOZ که پولی است استفاده کنید.

SEO for Chrome

این پلاگین نیز دارای امکاناتی در زمینه ی سئو است.

PageSpeed Insights

این افزونه، یکی از فاکتورهای رنکینگ گوگل است. با این پلاگین میتوانید سایت خود را ارزیابی کنید.

11. پلاگین های فایرفاکس

firefox addons

SEOQuake

این پلاگین، پارامترهای مهم برای SERP را اضافه می کند.

PageSpeed Insights

این افزونه عملکرد سایت شما را ارزیابی می کند.

SearchStatus

این پلاگین برای تعیین میزان کلمات کلیدی استفاده میشود و همچنین فایل robots.txt و متاتگ ها را بررسی می کند.

Mozbar

این افزونه نیز امکانات زیادی دارد ولی برای استفاده از آن باید ابتدا SEO MOZ Pro را خریداری کرده باشید.

حرف آخر!

در یادگیری سئو، مهم ترین کاری که باید انجام دهید، این است که همیشه اطلاعات خود را به روز نگه دارید. چرا که الگوریتم های موتور های جستجو دائما در حال تغییر هستند و شما باید از این تغییرات آگاه باشید تا به سایت خود صدمه نزنید. بنابراین سعی کنید از طریق بلاگ های سایت های سئو و موتور های جستجو، اطلاعات خود را همواره به روز نگه دارید.

رتبه بهتر و ورودی بیشتر از گوگل برای سایتت نیاز داری؟ در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایت خود نیاز دارید را گفته ایم!
حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام فصل وردپرس باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
من مسعود جواهری نویسنده این مقاله هستم

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 8 سال است که در زمینه طراحی سایت فعالیت می کنم. هم اکنون مدیریت تیم طراحی سایت ورتکس را بر عهده دارم و همچنین در زمینه آموزش طراحی سایت، سایت فصل وردپرس را راه اندازی کردم. در زمینه بازاریابی اینترنتی نیز مشغول مطالعه هستم.

نظر یا سوال داری؟ اینجا بدون جواب نمی ماند!


علی در 13 آوریل 2019 - 11:38 پاسخ

ممنونم بابت توضیحاتتون عالی بود