تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

لینک بیلدینگ چیست؟ چه لینکی خوب است و چگونه بگیریم؟

لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ (Link Building) یکی از موارد بسیار مهم در سئو سایت است. یکی از مزایای لینک سازی این است که صفحات سایت شما توسط ربات های گوگل به سادگی پیدا و بررسی شود. مزیت دیگر آن، افزایش اعتبار سایت ما است. اگر سایت های معتبر به ما لینک دهند، گوگل این برداشت را می کند که سایت ما هم مفید و معتبر است و رتبه بهتری در نتایج به ما می دهد. هر چه لینک های بیشتری داشته باشید بهتر است اما نه هر لینکی! سایت هایی که به شما لینک می دهند باید با کیفیت باشند. منظور از کیفیت لینک در اینجا این است که سایت هم معتبرباشد و هم مرتبط با موضوع سایت شما باشد.

هر لینکی برای شما مفید نیست و حتی بعضی لینک ها ممکن است تاثیر منفی بر سایت شما بگذارند. در این مقاله آموزشی ابتدا به تعریف دقیق لینک بیلدینگ یا همان لینک سازی (Link Building) می پردازیم و نکاتی را درباره کیفیت بک لینک و نحوه دریافت لینک از سایر سایت ها را می گوییم. همچنین لیستی از بک لینک های رایگان را به شما معرفی می کنیم. البته اگر می خواهید لینک سازی را به طور کامل و عملی یاد بگیرید، پیشنهاد ما تهیه دوره آموزش سئو و دیدن آن است. این دوره راه می توانید از سایت تهیه کنید.

هدف از لینک چیست؟

هدف لینک در اینترنت، راحتی کاربران برای جا به جا شدن بین صفحات و سایت ها در اینترنت است. یک تگ داخل HTML و یک انکر تکست دارد. حالا گوگل از این لینک ها برای یافتن بهتر صفحات و سایت ها در اینترنت استفاده می کند. همچنین این فرض را دارد که هر چه یک سایت، از سایر سایت های مرتبط و مفید لینک دریافت کند، پس احتمالا این سایت هم معتبر است و به همین دلیل سعی می کند رتبه بهتری به آن سایت در نتایج بدهد.

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایت خود نیاز دارید را گفته ایم!

لینک بیلدینگ چیست؟

لینک سازی یا لینک بیلدینگ (Link Building) به برنامه ریزی و تلاش هایی در مارکتینگ می گوییم که منجر به دریافت بک لینک از سایر سایت ها به سایت ما شود. به دلیل این که بک لینک تاثیر خوبی در سئو سایت دارد، وب سایت ها همیشه سعی می کنند لینک های با کیفیت از سایت ها دریافت کنند تا رتبه بهتری در نتایج داشته باشند. هر چه لینک های با کیفیت بیشتری به سمت یک سایت یا یک صفحه پست از آن سایت بیشتر باشد، گوگل این برداشت را می کند که حتما آن پست، پست مفیدی بوده است و لیاقت رتبه بهتر را دارد. البته سئو فقط بک لینک نیست!

کیفیت لینک بسیار مهم است!

هر لینکی، لینک با کیفیت حساب نمی شود! همانطور که گفتیم، لینکی با کیفیت است که از سایت معتبر باشد (اسپمی نباشد) و البته به موضوع سایت شما مرتبط باشد. این لینک به شدت تاثیر بهتری نسبت به یک لینک از یک سایت ناشناس و بی اعتبار است.

فرض کنید شما یک سایت مجله فیلم دارید و سایت IMDB که از معروف ترین وب سایت های مرتبط با فیلم و سریال است، به سایت شما که در همین موضوع فعالیت می کند، لینک می دهد. به دلیل این که موضوع سایت ها یکی است و IMDB هم یک سایت بسیار معتبر است، این بک لینک، یک بک لینک به شدت با کیفیت محسوب می شود. اما اگر یک سایت دیگر مثلا در حوزه سلامت به سایت شما که مرتبط با فیلم و سریال است لینک بدهد، ارزشش بسیار کمتر از لینکی است که از IMDB دریافت کرده اید.

همچنین دریافت بک لینک از سایت های اسپمی یا سایت هایی که فقط با هدف فروش لینک ساخته شده اند، می تواند بر سئو سایت شما اثر منفی بگذارد و باعث افت رتبه شوید! پس به لینک هایی که از سایر سایت ها دریافت می کنید، بسیار دقت کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  خدمات سئو سایت فروشگاهی برای فروشگاه آنلاین ما چگونه انجام می شود؟

لینک سازی موثر در سئو

تکنینک های لینک بیلدینگ کلاه سیاه!

به دلیل این که لینک بیلدینگ کار ساده ای نیست، تکنیک های کلاه سیاهی برای دریافت بک لینک به وجود آمدند. منظور از تکنیک های کلاه سیاه، استفاده از روش های غیرقانونی از نظر گوگل برای خرید و دریافت بک لینک است. چون گوگل مخالف این است که پول بدهید و از یک سایت لینک دریافت کنید. گوگل می خواهد این بک لینک ها طبیعی و بر اساس محتوا و سایت با کیفیت شما داده شود.

اما به دلیل سخت بودن دریافت بک لینک طبیعی، برخی وبمستران به خرید بک لینک از سایت هایی مانند مزرعه لینک روی آوردند. مزرعه لینک یا Link Farm سایت هایی هستند که به هدف درج بک لینک ساخته می شوند و لینک تعداد بسیار زیادی از سایت ها در آن ها درج می شود. گوگل با آپدیت های الگوریتم های خود طی این سال ها، این سایت ها را می تواند شناسایی کند و اگر لینک شما در این گونه از سایت ها زیاد باشد، باعث می شود توسط گوگل جریمه شوید و صفحه سایت شما در نتایج حذف شود.

پس بهتر است سراغ روش های کلاه سیاه نروید.

چگونه به روش کلاه سفید بک لینک دریافت کنیم؟ 

اما سوالی که همیشه پرسیده می شود: چگونه بک لینک دریافت کنیم؟ پاسخ اصولی و کلاه سفید به این سوال این است که سایتی داشته باشید که کاربران دوست داشته باشند. محتوایی بنویسید که کاربران از خواندن آن لذت ببرند تا تمایل به اشتراک گذاری لینک شما داشته باشند. محتوایی مرجع داشته باشید تا سایر سایت ها بتوانند از آن استفاده کنند و به عنوان منبع به شما لینک بدهند. محتوایی داشته باشید که پتانسیل پخش شدن و ویروسی شدن را داشته باشد. محتوای شما باید آن قدر جذاب و مفید باشد که مخاطب از خواندن آن لذت ببرد و به اشتراک بگذارد.

برای تولید محتوای موثر که هم برای کاربر شما مفید باشد و هم باعث دریافت بک لینک هم شود، ابتدا باید پرسونا مخاطب خود را بشناسید. هدف خود را از تولید محتوا مشخص کنید. بررسی کنید که مخاطب شما چه محتوایی نیاز دارد؟ چه سوالاتی در ذهن خود دارند که شما می توانید جواب دهید؟ با چه کلمات و لحنی باید با مخاطب خود صحبت کنید؟ و در کل چه نوع وب سایت هایی را دوست دارند؟

اگر پاسخ این سوالات را داشته باشید، محتوای هدفمند می توانید تولید کنید. حالا اگر به مرور تبدیل به یک سایت مرجع در حوزه خود شوید، خواهید دید که بک لینک های رایگان دریافت خواهید کرد!

یک روش لینک بیلدینگ کلاه سفید دیگر این است که در سایت های مختلف، لینک های شکسته را پیدا کنید و از مدیر آن وب سایت بخواهید به جای آن لینک خراب، لینک سایت شما را برای کاربرانش درج کند. مثلا فرض کنید در همان سایت فیلم که مثال زدیم، برای معرفی و نقد یک فیلم، یک سایت معرفی کرده است اما دیگر آن سایت وجود ندارد و با کلیک روی آن لینک، خطای 404 نمایش می دهد. می توانید به صاحب سایت پیام دهید و علاوه بر گزارش این لینک شکسته، بگویید که من این صفحه مرتبط با این لینک را در سایتم دارم و می توانید به جای آن لینک خراب، لینک سایت من را قرار دهید.

روش های مختلف دیگری برای لینک سازی کلاه سفید وجود دارد که سعی می کنیم در آینده بیشتر در مورد آن صحبت کنیم. البته قبلا در دوره آموزش سئو آن ها را توضیح داده ایم.

لینک بیلدینگ کلاه خاکستری

لینک بیلدینگ کلاه خاکستری!

روش لینک بیلدینگ کلاه سفید ممکن است همیشه جواب ندهد. مخصوصا در ایران که زیاد به قوانین کپی رایت و ذکر منبع و … پایبند نیستیم! پس مجبوریم که خودمان لینک سازی را انجام دهیم. اما به دلیل این که می خواهیم گوگل به لینک بیلدینگ دستی ما شک نکند، باید طوری این فرایند را پیش ببریم تا گوگل به لینک های ما اعتماد کند و برای آن ها ارزش قائل شود. به همین دلیل نام این روش را کلاه خاکستری گذاشته ایم. یعنی یک چیزی بین کلاه سیاه و کلاه سفید!

در فرایند لینک سازی کلاه خاکستری، ما موارد مختلفی را رعایت می کنیم تا لینک سازی ما طبیعی جلوه کند. مثلا سعی می کنیم با کلمه کلیدی هدف لینک سازی زیادی انجام ندهیم. در سطح وب اگر بررسی کنیم، سایت هایی که به عنوان منبع در سایر سایت ها درج می شوند، با انکر تکست نام خود سایت لینک شده اند. پس ما هم سعی می کنیم بخشی از لینک هایمان با اسم برند و سایت باشد. حتی می تواند خود URL را به عنوان انکر تکست استفاده کرد.

این مطلب را هم بخوانید:  آموزش جامع افزایش سرعت سایت های وردپرسی (17 نکته حیاتی!)

موارد مختلف و زیادی در بحث لینک سازی طبیعی وجود دارد که در یک مقاله نمی توان به آن ها پرداخت. ما در دوره آموزش سئو بحث لینک سازی طبیعی و موثر را آموزش داده ایم که می توانید این دوره را از سایت تهیه کنید.

جدا از رعایت اصول انکر تکست طبیعی، سایتی که از آن لینک دریافت می کنیم نیز باید مناسب باشد. یعنی اول این که موضوع سایت به موضوع سایت ما مرتبط باشد و دوم این که سایت معتبری باشد. همچنین لینک هایی که از داخل محتوای یک سایت به سایت ما داده می شود موثر تر از لینک هایی هستند که صرفا در سایدبار یا فوتر یک سایت درج شده است. حتی کلمات و متن هایی که اطراف آن لینک وجود دارند، به شدت به افزایش کیفیت آن لینک کمک می کند. همانطور که می بینید این موارد ریزه کاری های زیادی دارد که در دوره سئو آن ها را آموزش داده ایم.

چه ابزار هایی برای لینک سازی نیاز داریم؟

ابزار های مختلف در فرایند لینک سازی استفاده می شود که برخی از مهم ترین و معروف ترین آن ها را در اینجا نام می بریم. شما نیاز دارید که سایت های رقبای خود را از لحاظ لینک سازی بررسی کنید تا بدانید شما نسبت به آن ها، کجای کار هستید. ابزار هایی مانند ahrefs به شما کمک می کند که بک لینک های رقبا را تحلیل و بررسی کنید. در طی بررسی سایت های رقبا، منابع بک لینک رایگان نیز برای سایت خود پیدا خواهید کرد.

همچنین توصیه می کنیم از گوگل سرچ کنسول استفاده کنید و کلمات کلیدی مفید را شناسایی کنید و در فرایند لینک سازی خود استفاده کنید. آموزش این کار را در دوره آموزش گوگل سرچ کنسول گفته ایم. البته این موارد به این سادگی که می گوییم هم نیست و باید دقیق با باید ها و نباید های لینک سازی آشنا باشید تا مشکلی برای سایت شما پیش نیاید و جریمه نشوید. به شدت توصیه می کنم اگر از لینک بیلدینگ اطلاعات زیادی ندارید، سمت آن نروید.

جمع بندی

در این مقاله آموزشی یاد گرفتیم که منظور از لینک سازی یا لینک بیلدینگ چیست، طریقه و نحوه دریافت بک لینک های با کیفیت از سایت های معتبر و مفید را هم تا حدی یاد گرفتیم. گفتیم که اگر به عنوان یک سایت مرجع در حوزه خود شناخته شوید، بک لینک های طبیعی دریافت خواهید کرد. اما به دلیل سخت بودن این کار و بلند مدت بودن این روش، سعی می کنیم در کنار آن، خودمان هم لینک بیلدینگ طبیعی و کلاه خاکستری داشته باشیم تا زودتر به نتیجه ای که می خواهیم در سئو برسیم.

حتما توصیه های گفته شده در این مقاله را جدی بگیرید و اگر با لینک سازی آشنا نیستید، خودتان اقدام به انجام آن نکنید. می توانید لینک سازی طبیعی را در دوره آموزش سئو فصل وردپرس یاد بگیرید.

در آخر چند پیشنهاد ویژه هم برای شما داریم. شما می توانید کتاب آموزش سئو را به صورت رایگان از سایت دانلود کنید. همچنین یک چک لیست سئو سایت آماده کرده ایم که به بهینه سازی سئو سایت شما کمک می کند. همچنین اگر هدف شما این است که سئو را کامل یاد بگیرید، پیشنهاد ما دوره آموزش سئو است.

امیدوارم این مقاله آموزشی نیز برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات خوبی نسبت به لینک بیلدینگ (Link Building) به دست آورده باشید و بتوانید استفاده کنید. اگر سوال یا نظری دارید، از بخش نظرات همین مطلب با من در میان بگذارید.

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایت خود نیاز دارید را گفته ایم!
حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
5/5 - (4 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!