تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

5 نکته برای افزایش زمان ماندگاری کاربر در بلاگ سایت

افزایش زمان ماندگاری کاربر در بلاگ سایت

وقتی شما بازدیدکننده جذب سایت می کنید، می خواهید که آن ها در سایت بیشتر بمانند و مطالب شما را بخوانند. خوانندگان مطالب (مخصوصا کسانی که دفعه اول است که به سایت سر می زنند) خیلی سریع حوصله اشان سر می رود. شما باید کاری کنید که خیلی سریع توجه آن ها را جلب کنید و به آن ها کمک کنید تا منظور پیام مطالب شما را بفهمند. در این مطلب 5 نکته برای افزایش زمان ماندگاری کاربر در بلاگ سایت گفته ایم.

طول محتوای مطالب را محدود کنید

اگر پست های طولانی دارید، باید طول محتوا را کمتر کنید تا کاربران بی حوصله تمایل به خواندن یا حتی شروع به خواندن مطلب داشته باشند. البته به دلایل سئو، محتوا نباید خیلی هم کوتاه باشد که ارزشی برای گوگل نداشته باشد! صفحات با محتوای بیشتر معمولا رنک بهتری دارند. اما یک محتوای عمومی با طول بین 500 تا 800 نرمال است. اگر مطالب خیلی تخصصی دارید، قضیه فرق می کند.

همچنین حتما پاراگراف های کوتاه بنویسید. خواندن تعدادی پاراگراف کوتاه بهتر از یک پاراگراف بلند و طولانی است.

پست های سایت خوانا باشند

محتوای شما باید خوانا باشد. خواندن محتوا از طریق صفحات گوشی و مانیتور سخت است، اگر متن خوانا نباشد این سختی بیشتر می شود! پس از یک سایز فونت مناسب استفاده کنید. فونت سایزی که به اندازی کافی بزرگ باشد که به راحتی خوانده شود. مثلا سایز 14px تا 16px می تواند مناسب باشد. و البته فراموش نکنید که از یک فونت مناسب و خوانا هم استفاده کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  سئو (SEO) چیست؟

همچنین سعی کنید زیاد خطوط متن ها را به هم نزدیک نکنید و فضای خالی سفید بین خط ها و یا عناوین وجود داشته باشد تا زیاد تو در تو نباشد. خطوط نیز نباید زیاد طولانی باشند. پس در طراحی سایت خود این نکته را نیز لحاظ کنید تا هر خط خیلی طولانی نشود تا چشم خسته نشود.

و نکته آخر در مورد خوانایی این است که کنتراست رنگ بین متن و بک گراند را به درستی تنظیم کنید تا کاملا خوانایی داشته باشد و چشم را اذیت نکند. مثلا سیاه و سفید عالی است. اما متن سبز و بک گراند زرد افتضاح است!

افزایش زمان ماندگاری کاربر

در مورد یک موضوع بنوسید

پست شما باید یک عنوان داشته باشد. باید یک‌ پیام اصلی برای ارائه دادن داشته باشد. هر بلاگ پست سایت شما به طریقی یک پیام دارد. این پیام هدف نوشته است. یعنی په چیزی می خواهید به خوانندگان بگویید؟ باید بتوانید در قالب یک جمله پیام متن را داشته باشید. سعی کنید زیاد پراکنده صحبت نکنید تا مخاطب با شما همراه شود.

توجه ویژه ای به پاراگراف اول داشته باشید

سعی کنید اولین پاراگراف شما واضح باشد، خوب نوشته شده باشد و پیام محتوای شما را شامل شود. بعضی از نویسندگان می خواهند خواننده رو در پاراگراف آخر با پیام محتوا سورپرایز کنند اما شما به عنوان یک بلاگر در سایت خود نباید این کار را بکنید. این کار باعث فراری دادن کاربران می شود!

پیام اصلی و ثمره محتوا باید در پاراگراف اول گفته شود و در پاراگراف های بعدی این موضوع باید باز شود. البته باز هم جمع بندی یا نتیجه گیری را در انتها بازگو کنید. این کار باعث می شود هم مخاطب سریع نکته مطلب را برداشت کند، و هم ذهنش برای ادامه مطلب آماده می شود. در جمع بندی هم باعث نهادینه شدن مطلب در ذهن مخاطب می شوید.

این مطلب را هم بخوانید:  محتوای یتیم چیست؟ چگونه مشکل Orphaned Content را حل کنیم؟

خونایی مطالب سایت

متن قابلیت اسکن چشمی شدن داشته باشد

پست شما باید قابلیت خوانایی سریع را داشته باشد. یعنی ساختار پست باید شامل عناوین، متون بولد شده، متون هایلایت شده و ..‌. باشد. همچنین پاراگراف های پست خود را کوتاه نگه دارید.

سعی کنید در جمله اول پاراگراف، بگویید که این پاراگراف در مورد چیست و سپس در جملات بعدی موضوع را تکمیل کنید. چون کاربرانی که فقط یک نگاه به مطلب می اندازند، به جملات اول بیشتر نگاه می کنند و به این صورت می توانید سریعتر پیام اصلی را منتقل کنید. پس حتما توجه ویژه ای به جمله اول پاراگراف ها داشته باشید.

جمع بندی

نوشتن محتوای با کیفیت کاری زمان بر و سخت است. پس چه بهتر حالا که برای آن محتوا زحمت می کشید، افراد بیشتری آن را بخوانند. پس با رعایت این نکات می توانید محتوا را جذاب تر کنید تا حوصله مخاطب سر نرود و باعث افزایش زمان ماندگاری کاربر در بلاگ سایت شوید.

حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
5/5 - (2 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!