تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

126 فاکتور مهم گوگل برای سئو: قسمت هشتم

فاکت

به هشتمین قسمت از مجموعه مقالات فاکتور های مهم سئو خوش آمدید. در این مقاله نیز به 10 فاکتور مهم سئو دیگر می پردازیم.

72. از Youtube برای به اشتراک گذاری فیلم های سایت تان استفاده کنید

شاید منصفانه نباشد اما گوگل به یوتیوب خیلی اهمیت می دهد زیرا یوتیوب یکی از بهترین وب سایت های اشتراک ویدئو در دنیاست و متعلق به خود شرکت گوگل است. بنابراین اگر فیلم های آموزشی برای وب سایت تان تولید می کنید آن ها را حتما در یوتیوب آپلود کنید و در زیر ویدئو یعنی در قسمت توضیحات ویدئو، یک لینک به url صفحه مرتبط با آن ویدئو داخل سایت تان قرار بدهید و پس از آن از داخل وب سایت تان هم یک لینک به صفحه همان ویدئو که در یوتیوب قرار دادید ایجاد کنید تا متوجه نتایج مثبت و خیره کننده آن بشوید بعد از انجام این کار حتما ترافیک خوبی به آن صفحه از سایت تان هدایت می شود.

همان طور که قبلا هم گفتیم استفاده از شبکه های اجتماعی برای گوگل بسیار پراهمیت است و یوتیوب هم یکی از سرویس های خود گوگل است بنابراین اگر ویدئو های سایت تان را داخل یوتیوب قرار بدهید و در یوتیوب فعالیت کنید سایت تان اعتبار خیلی خوبی از گوگل دریافت می کند. راستی یک سؤال چرا در سایت تان ویدئو تولید نمی کنید؟ آیا میدانید چه قدر در اعتماد کاربر و موتور های جستجو به سایت شما تاثیر دارد؟

73. محتوای سایت تان باید برای کاربران تان در دسترس باشد

این یکی از مباحث اصلی و مهم داخل سئو وب سایت است و شاید تا به حال اصلا این فاکتور را نشنیده باشید، در خیلی از کشور های خارجی و شرکت های بین المللی سئو روی این مسئله روزانه دارد بحث می شود و به یکی از فاکتورهای مهم سئو تبدیل شده و در عین حال فاکتور خیلی ساده ای هم هست. منظور این است که اگر سایت شما امکانات خاص و خیلی خوبی برای کاربران در نظر گرفته باید آن را در دسترس کاربران هم قرار بدهد.

مثلا اگر سایت شما در زمینه کالای دیجیتال فعالیت دارد و مثلا قسمت ویدئو هم داخل سایت تان دارید و ویدئو های خیلی جذاب هم داخلش است، خوب به این فکر کنید که کاربر چطور باید به این قسمت دسترسی داشته باشد؟ این منو را پایین سایت تان قرار دادید یا در نوار سمت راست یا یک عکس نامفهوم دارید به کاربر نمایش می دهید تا از طریق آن وارد قسمت ویدئوها بشود؟ نه این طور نباید باشد. این قسمت را باید در منوی بالای سایت تان قرار بدهید تا دقیقا در دسترس کاربر قرار بگیرد، سئو که فقط یک سری قواعد خاص نیست.

سئو یعنی کاربر بتواند وارد وب سایت تان بشود و راحت از وب سایت تان استفاده کند. همین الآن مجددا سایت تان را بررسی کنید و ببینید در سایت تان چه امکانات خوبی است و بعد از آن بررسی کنید واقعا این امکانات خوب در دید کاربر قرار گرفته یا کاربر آن را هیچ وقت نمی بیند؟ این فاکتور را خیلی جدی بگیرید. در دوره آموزش سئو نیز در این مورد بسیار صحبت کرده ایم و آموزش های لازم را داده ایم.

content

74. از ابزار Google Search Console استفاده کنید

وب سایت هایی که در سرچ کنسول گوگل ثبت شده اند خیلی راحت تر و سریع تر به نتایج بالا در موتور های جستجو می رسند و خیلی سریع تر پیشرفت می کنند. حتما وب سایت تان را داخل گوگل سرچ کنسول ثبت کنید و کد سرچ کنسول را داخل سایت تان قرار بدهید. سرچ کنسول گوگل یک ابزار بسیار دقیق و جامع برای سئو و بهینه سازی وب سایت ها محسوب میشود و می تواند مشکلات سئو وب سایت تان را به شما نمایش بدهد و به شما بگوید روزانه چه قدر کاربر از طرف گوگل وارد وب سایت تان می شوند یا وب سایت تان چه لینک هایی از سایر سایت های دیگر دریافت کرده و … .

امکانات گوگل سرچ کنسول بسیار زیاد و با ارزش هستند بنابراین صد در صد از این ابزار برای بهبود سئو وب سایت تان استفاده کنید. استفاده از این ابزار اصل اول سئو کردن یک سایت در گوگل محسوب میشود. از طریق آموزش رایگان نصب گوگل سرچ کنسول می توانید این ابزار مفید را برای سایت خود فعال کنید. همچنین در دوره آموزش گوگل سرچ کنسول، این ابزار را به طور کامل آموزش داده ایم که توصیه می کنم از آن استفاده کنید.

مهم ترین ابزار سئو، سرچ کنسول گوگل است! در دوره آموزش گوگل سرچ کنسول، این ابزار مهم را کامل یاد می گیرید!

75. از ابزار Google Analytics استفاده کنید

گوگل آنالیتکس هم یکی دیگر از ابزار های رایگان گوگل برای مدیران وب سایت ها هست. شما با عضو شدن در گوگل آنالیز و قراردادن کد گوگل آنالیز داخل وب سایت تان می توانید از مزایای بسیار زیاد این ابزار برای سئو وب سایت تان بهره ببرید. گوگل آنالیز یکی از بهترین و دقیق ترین ابزار های آنالیز آمار بازدید وب سایت و تشخیص رفت و آمد سایت شما است. به عنوان مثال  گوگل آنالیتکس به شما می گوید که امروز وب سایت تان چند بازدید کننده داشته و چند نفر از آن ها از طریق موتور های جستجو وارد سایت شدند و چند نفر از آن ها از طریق تبلیغات شما در سایر وب سایت ها و چند نفر از آنها آدرس وب سایت تان را مستقیما داخل مرورگر وارد کرده اند.

هم چنین به شما می گوید کاربران به صورت میانگین چند دقیقه در سایت شما توقف داشته اند و در کدام صفحات بیشترین توقف را داشته اند. به شما می گوید بیشتر بازدید کننده های سایت شما از کدام کشورها هستند و یا از طریق موبایل یا کامپیوتر وارد سایت شما شدند. یا حتی به شما می گوید کاربران از طریق چه مرورگری بیش تر وارد وب سایت شما می شوند. این ابزار هزاران امکان دیگری را هم در اختیار شما قرار میدهد که می توانید با تحلیل این اطلاعات، با یک دید کامل تر وب سایت تان را به بهترین شکل سئو کنید. برای استفاده از این ابزار داخل سایت تان پیشنهاد می کنم از آموزش رایگان نصب گوگل آنالیتیکس در فصل وردپرس استفاده کنید. همچنین دوره آموزش گوگل آنالیتیکس هم به شما کمک می کند تا نقاط ضعف و قوت سایت خود را پیدا کنید تا روی آن ها تمرکز داشته باشید. توصیه می کنم از آن استفاده کنید.

میخوای ابزار ارزشمند گوگل آنالیتیکس رو کامل و حرفه ای یاد بگیری؟ در دوره آموزش گوگل آنالیتیکس، تحلیل و بررسی سایت را کامل یاد می گیرید!

76. عمر دامنه هایی که به شما لینک می دهند بسیار حائز اهمیت است

وقتی که مدیران سایت ها متوجه شدند که اگر برای سایت شان لینک دریافت کنند باعث می شود رتبه سایت شان داخل گوگل افزایش پیدا کند خیلی ها حدود 20 سایت جدید تاسیس می کردند و از آن سایت ها خیلی زیرکانه به سایت خودشان لینک میدادند و بعد از مدتی متوجه شدند که تغییری در رتبه بندی سایت شان رخ نداده است. نکته اینجا است که باید توجه داشته باشید که عمر دامنه هایی که از آن ها لینک دریافت می کنید باید زیاد باشد. هر چه قدر عمر دامنه ای که به شما لینک میدهند زیاد تر باشد باعث می شود امتیاز بیشتری دریافت کنید.

به عنوان مثال ارزش لینک های یک دامنه 8 ساله که سایت فعالی است، بسیار بیشتر از لینک های دامنه ای است که 3 ماهه تازه راه افتاده است. پس حتما سعی کنید از سایت های قدیمی تر با عمر بالاتر لینک دریافت کنید زیرا این سایت ها از دید گوگل معتبر تر هستند. برای این که بتوانید عمر هر دامنه را متوجه بشوید، می توانید نام آن دامنه را whois بگیرید و تاریخ ثبت دامنه را شناسایی کنید و بررسی کنید از زمانی که دامنه ثبت شده تا امروز این سایت دقیقا چند سال عمر دارد و چه مدت سایتی رو این دامین فعال بوده است.

77. تعداد لینک هایی که از روت دامنه ها دریافت می کنید بسیار مهم است

برای افزایش اعتبار سایت تان باید از روت دامنه های معتبر لینک های با کیفیت دریافت کنید. خیلی ها برای افزایش اعتبار سایت شان از صفحات فرعی وب سایت ها لینک دریافت می کنند و این اعتبار چندانی برای سایت شما به همراه ندارد. دریافت لینک از روت دامنه یعنی این که یک دامنه مثل wpseason.com از صفحه اصلی یعنی دقیقا آدرس wpseason.com به سایت شما لینک بدهد، لینک هایی که از سمت روت اصلی دامنه های معتبر به سایت شما داده می شوند برای سایت تان اعتبار بسیار بالایی دارد اما خیلی دقت کنید که داخل انجام این کار زیاد روی نکنید، یک وقت تصمیم نگیرید که لینک بخرید! هدف ما سئو کلاه سیاه یا موقتی نیست. همچنین دریافت لینک از دل یک محتوای مرتبط با سایت شما بسیار ارزشمند است.

78. از سرور هایی با کلاس C و متفاوت لینک دریافت کنید

هنگامی که شما از یک سایت لینک دریافت می کنید گوگل نام دامنه آن سایت را شناسایی و آنالیز می کند و از آنالیز نام آن دامنه IP سرور آن سایت را به دست می آورد و همان طور که میدانید هر سرور یک IP دارد که از 4 قسمت تشکیل شده. یعنی قسمت های a و b و c و d، و به هر قسمت از IP می گوییم کلاس و هر IP از 4 کلاس متفاوت تشکیل شده است. کلاس سوم IP را کلاس C می نمامیم و گوگل به کلاس C آدرس IP دامنه هایی که به شما لینک میدهند خیلی توجه می کند حتما می پرسید چرا کلاس C؟ به خاطر این که کلاس C هر IP نشان دهنده موقعیت سرور و کشور سایت لینک دهنده است. بنابراین سعی کنید در سایت های معتبر از سرتاسر جهان برای وب سایت تان لینک ایجاد کنید تا این باعث افزایش شهرت وب سایت شما بشود.

79. تعداد صفحاتی از یک دامنه که به شما لینک می دهند بسیار مهم است

این هم یکی دیگر از فاکتورهای مهم محسوب می شود که کمتر جایی راجع به آن بحث شده، وقتی که شما به سایتی پول پرداخت می کنید و آن سایت لینک سایت شما را داخل تمام صفحاتش قرار می دهد به نظرتان گوگل چه فکری راجع به سایت تان می کند؟ خودتان را به جای گوگل بگذارید وقتی می بیند یک سایتی از کل صفحاتش دارد به سایت شما لینک میدهد چه معنایی دارد؟ معنایش این است که شما پول دادید تا به شما لینک بدهند و گوگل از این کار که شما لینک بخرید بسیار متنفر است، گوگل دوست دارد که سایت ها خودشان به شما لینک بدهند نه این که شما پول پرداخت کنید و لینک دریافت کنید، گوگل می گوید اصلا چه دلیلی دارد که یک سایت از کل صفحاتش به شما لینک بدهد؟ و جواب این است که شما تقلب می کنید و گوگل هم سایت شما را سریعا جریمه می کند و كل اعتبار سایت تان از دست می رود، خیلی خوب چاره چیست؟

شما باید به جای این که از کل صفحات سایت یک سایت لینک دریافت کنید فقط از یکی از صفحات آن سایت لینک دریافت کنید و در عوض تنوع دریافت لینک ها را افزایش بدهید که به این کار می گویند دریافت ریپورتاژ آگهی، یعنی یک سایت مشهور فقط داخل یک صفحه راجع به وب سایت شما مقاله ای می نویسد و به وب سایت شما لینک میدهد و این اثر فوق العاده ای بر روی وب سایت شما دارد البته این کار کمی هزینه بر است ولی به انجام دادنش می ارزد.

link building

80. از تگ alt بنرهای تبلیغاتی در سایت ها لینک دریافت کنید

اگر می خواهید لینک برای سایت تان دریافت کنید باید لینک های خیلی متنوعی به سمت سایت تان هدایت کنید. یکی از راه ها این است که از تگ alt بنرهای تبلیغاتی لینک به سمت سایت تان هدایت کنید و گوگل این کار را خیلی دوست دارد و تقلب محسوب نمی شود. یعنی این که شما وقتی داخل یک سایت مشهور و پر بازدید بنر تبلیغاتی خودتان را قرار می دهید به مدیر آن سایت کلمه کلیدی وب سایت تان را بدهید و بگویید کلمه کلیدی وب سایت تان را داخل تگ all آن بنر قرار بدهد و سپس از آن بنر به سمت سایت تان لینک هدایت کنید، این یکی از بزرگترین راز های دریافت بک لینک مفید بود و امیدوارم خیلی خوب از این فاکتور استفاده کنید.

81. از دامنه های مختلف با پسوند های edu. و gov. و ac.ir که سایت معتبر و مفیدی است، لینک دریافت کنید

تنوع بک لینک های هدایت شده به سایت تان یکی از راز های موفقیت در لینک سازی هست. مثلا نباید همه سایت هایی که به شما لینک می دهند ir. یا com. باشند این یعنی شما تقلب می کنید و لینک های سایت تان ساختگی هستند. دریافت لینک از TLD های متفاوت خیلی با اهمیت است. دامنه های edu. مربوط به دانشگاه ها و منابع علمی معتبر هستند، دامنه های gov. مربوط به سایت های دولتی معتبر هستند، و دامنه های ac.ir مربوط به مدارس یا دانشگاه های ایران هستند؛ حالا اگر شما بتوانید سایت هایی را با پسوند های بالا شناسایی کنید و حتی یک لینک هم از هر کدام از آن ها دریافت کنید ارزش زیادی دریافت کرده اید. به یاد داشته باشید که تنوع در دریافت بک لینک عامل موفقیت شما در موتورهای جستجو سخت گیر، مانند گوگل محسوب میشود.

82. از دامنه ها و صفحاتی که Authority بالایی دارند لینک دریافت کنید

authority یکی از شاخصه های مهم اعتبار صفحات اینترنتی است که توسط شرکت MOZ که یکی از بزرگترین شرکت های علمی تحقیقاتی در زمینه موفقیت در موتور های جستجو است ارائه شده و هر صفحه از وب سایت دارای یک Authority متفاوت است که عدد آن از 1 تا 100 برای هر صفحه اندازه گیری می شود. اگر شما بخواهید authority صفحات را شناسایی کنید دو راه دارد. راه اول این است که وارد وب سایت moz.com شوید و از ابزار خود سایت MOZ برای سنجش اعتبار استفاده کنید.

راه دیگرش هم این است که ابزار moz bar را دانلود کنید و بر روی مرورگرتان نصب کنید و وارد هر صفحه اینترنتی که بشوید authority آن صفحه را به شما نمایش می دهد و حالا هدف شما باید این باشد که از صفحاتی لینک دریافت کنید که authority بسیار بالایی دارند. مثلا آتوریتی از 30 به بالا قوی محسوب می شود. شما باید در برنامه لینک سازی های خودتان همیشه سعی کنید از صفحاتی لینک بگیرید که اتوریتی بالاتری نسبت به سایت شما دارند و این باعث می شود لینک های تاثیرگذار تری دریافت کنید.

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایت خود نیاز دارید را گفته ایم!

امیدواریم این 10 فاکتور سئو هم برای شما مفید بوده باشد. در مقاله بعدی فاکتور های مهم سئو، به 10 نکته دیگر خواهیم پرداخت.

حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
4.7/5 - (3 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!