تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

آموزش افزودن و مدیریت نوشته ها در وردپرس

wordpress posts

در این مقاله قصد داریم به آموزش بخش نوشته ها در وردپرس بپردازیم. این آموزش بخشی از دوره آموزش طراحی سایت با وردپرس است که اگر نیاز به آموزش ویدئویی و کامل تری دارید، می توانید در این دوره مفید شرکت کنید. قسمت نوشته مهم ترین و کاربردی ترین قسمت وردپرس است که زیاد با آن سر و کار خواهید داشت. از طریق این نوشته ها شما می توانید مطالب جدید در سایت ارسال کنید و هر نوشته را جزو یک دسته بندی سایت قرار دهید. در این مقاله به این بخش و تنظیمات آن، روش ویرایش نوشته ها، ایجاد و افزودن نوشته و به طور کلی آموزش کامل کار با این بخش، می پردازیم.

داخل منو نوشته ها در پنل وردپرس، زیر منوهایی را مانند تصویر زیر می بینید که در این آموزش به طور کامل به آن می پردازیم.

wordpress posts menu

میخوای طراح سایت بشی؟ عالیه! در دوره آموزش وردپرس، طراحی سایت و فروشگاه را حرفه ای و کامل یاد دادیم!

منوی همه نوشته ها:

منوی اول که همه‌ی نوشته ها نام دارد، لیست نوشته ها و مطالب سایت خود را مشاهده می کنید.

wordpress posts list

اگر موس را روی هر کدام از نوشته ها ببرید، گزینه هایی زیر نوشته به شما نمایش داده می شود که می توانید از این طریق آن نوشته را ویرایش، حذف و یا مشاهده کنید. در سایر قسمت های جلوی نوشته نیز مشخصات نوشته مانند دسته بندی، برچسب، تعداد دیدگاه ها، نویسنده و تاریخ انتشار آن را می توانید مشاهده کنید.

wordpress posts list links

از طریق فیلد های بالای قسمت نوشته ها نیز می توانید نوشته های نمایشی را بر اساس پارامتر های مختلف فیلتر کنید.

wordpress posts list filter

حال ما می خواهیم یک نوشته جدید به سایت اضافه کنید. برای این کار شما سه راه دارید.

1. از زیر منوی نوشته ها گزینه افزودن نوشته را کلیک کنید.

2. از بخش همه نوشته ها روی “افزودن نوشته” کلیک کنید.

wordpress posts new post 1 and 2

3. از منوی بالای روی “تازه” و سپس “نوشته” کلیک کنید.

wordpress posts new post 3

این روش ها هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. پس از انتخاب گزینه افزودن نوشته از طریق یکی از راه های بالا، وارد صفحه ای مشابه صفحه زیر می شوید.

wordpress posts add post

هر نوشته شامل قسمت های مختلفی است.

1. عنوان نوشته: در این فیلد، عنوان مطلب خود را وارد کنید.

2. محتوای نوشته: در این فیلد محتوای مطلب خود را وارد می کنید.

3. دسته بندی نوشته: از طریق این قسمت دسته بندی نوشته را باید انتخاب کنید.

حالا قبل از ایجاد یک نوشته، به سراغ “دسته ها” می رویم تا دسته بندی سایت را ابتدا ایجاد کنیم تا بتوانیم در بخش نوشته ها از آن استفاده کنیم. برای این کار وارد زیر منو “دسته ها” از قسمت نوشته ها شوید.

wordpress posts categories

منوی دسته ها:

پس از انتخاب منو دسته ها، وارد چنین صفحه ای خواهید شد.

wordpress posts categoris page

در سمت راست از طریق فیلد های موجود می توان یک دسته بندی جدید به سایت اضافه کرد. دسته بندی دقیقا همان موضوعات سایت هستند که در هر سایتی می بینید. به عنوان مثال اگر سایت خبری باشد، می تواند دسته اخبار ورزشی، اخبار فرهنگی و … داشته باشد.

ما نیز به عنوان مثال همین دسته بندی خبری را در نظر می گیریم. ابتدا یک دسته بندی با عنوان “اخبار” اضافه می کنیم. در فیلد نام، عنوان دسته بندی را می نویسیم و در فیلد نامک، عبارتی که قرار است در لینک این دسته قرار بگیرد را می نویسیم. بهتر است نامک انگلیسی باشد. در مورد فیلد مادر دسته نیز در ادامه توضیح خواهیم داد. در فیلد توضیحات نیز در حد یک یا دو جمله در مورد این دسته می توانید توضیحات دهید که برای سئو سایت خوب است (برای یادگیری سئو می توانید دوره آموزش سئو را از سایت تهیه کنید). پر کردن توضیحات اجباری نیست و می توانید خالی بگذارید. سپس روی گزینه “افزودن دسته تازه” کلیک کنید.

wordpress posts add category

بنابراین حالا ما یک دسته بندی جدید داریم که به لیست قسمت سمت چپ اضافه شده است.

wordpress posts category added

حال می خواهیم یک زیر دسته برای همان دسته اخبار ایجاد کنیم. یعنی این دسته جدید که می خواهیم تعریف کنیم، زیر مجموعه ای از دسته اصلی آن است. برای این کار ابتدا مانند قبل نام و نامک دسته را انتخاب می کنیم. حالا این بار از لیست “مادر دسته” دسته مادر را انتخاب می کنیم.

به عنوان مثال ما ورزشی را تایپ کرده ایم و دسته مادر را روی “اخبار” قرار داده ایم. به این صورت می گوییم که ورزشی زیردسته اخبار است.

این مطلب را هم بخوانید:  آموزش نصب وردپرس در هاست سی پنل، دایرکت ادمین و لوکال هاست (تصویری) + آموزش ویدئویی

wordpress posts add subcategory

در اینجا می بینیم که “ورزشی” کمی جلوتر از دسته مادر خود یعنی “اخبار” قرار گرفته است و با یک – مشخص شده است. این نشانگر زیرمجموعه بودن دسته ورزشی است.

wordpress posts subcategory added

حال نگاهی به گزینه های زیر دسته بندی می اندازیم. گزینه اول ویرایش نام دارد که مشخص است که برای ویرایش دسته بندی استفاده می شود. گزینه ویرایش سریع نیز مانند ویرایش است اما تنها نام و نامک را می توانید تغییر دهید و همچنین نیازی نیست برای ویرایش دسته به صفحه ای جداگانه هدایت شوید و در همان جدول می توانید مستقیما آن را ویرایش کنید. از طریق گزینه پاک کردن نیز دسته را می توانید حذف کنید و گزینه آخر یعنی نمایش، لینک دسته بندی را برای شما باز می کند. اگر مطلبی برای این دسته بندی انتخاب شده باشد، لیست مطالب را در صفحه باز شده در سایت نمایش می دهد.

wordpress posts category list links

منوی افزودن نوشته:

خب حالا به افزودن نوشته بر می گردیم تا مطلب خودمان را در سایت منتشر کنیم.

در فیلد عنوان مشخص است که باید عنوان مطلب را درج کنید. در بخش محتوا نیز، محتوای مطلب خود را وارد می کنید. یک ویرایشگر نیز در بخش محتوا قرار دارد که مانند نرم افزار ورد، می توانید تغییراتی در ظاهر متن دهید.

wordpress posts post

برای درج تصویر نیز می توانید از گزینه “افزودن پرونده چندرسانه ای” استفاده کنید. وقتی روی این گزینه کلیک کنید، می توانید عکس، ویدئو،صوت و … را آپلود کنید. اگر هم بخواهید از تصاویر آپلود شده از قبل استفاده کنید، روی تب “کتابخانه پرونده های چندرسانه ای” کلیک کنید و از تصاویر و سایر فایل های موجود که قبلا شما آپلود کرده اید، استفاده کنید.

wordpress posts upload

پس از آپلود و انتخاب تصویر، روی گزینه “گذاشتن در نوشته کلیک کنید تا تصویر یا هر فایلی دیگری، در داخل محتوای شما قرار بگیرد.

wordpress posts image uploaded

دسته ها:

در سمت چپ یک باکسی با عنوان دسته ها قرار دارد که دقیقا همان دسته بندی هایی است که ایجاد کردیم. شما باید انتخاب کنید که این مطلب متعلق به کدام دسته بندی سایت است. مطلبی که ما درج کردیم، هنری است. بنابراین دسته را روی اخبار و هنری قرار می دهیم. چون اخبار مادر دسته هنر است، خود اخبار را نیز انتخاب می کنیم.

wordpress posts post categories

لینک مطلب:

هر مطلب یک لینک نیز دارد. به طور پیشفرض خود عنوان مطلب، جزوی از لینک می شود اما اگر بخواهید آن را تغییر دهید، زیر فیلد عنوان، لینک را می بینید که برای تغییر آن باید روی ویرایش کلیک کنید.

wordpress posts post link

حال در فیلد باز شده، عنوان دلخواه خود را بنویسید. ما در اینجا آن را به “کمدی” تغییر دادیم. سپس روی گزینه قبول کلیک کنید.

wordpress posts post edit link

تصویر شاخص:

در سایت های مختلف دیده اید که کنار پست ها، تصویری نیز قرار گرفته است که باعث جذاب تر شدن صفحه شده است. به این تصاویر در وردپرس تصویر شاخص می گویند. به عنوان مثال می توانید در سایت سینما مدرن یا خود سایت فصل وردپرس، در همان صفحه اصلی این نمونه تصاویر را در پست های سایت ببینید.

برای افزودن تصویر شاخص به مطلب خود، باید از باکس تصویر شاخص در سمت چپ اقدام کنید. با کلیک روی “قرار دادن به عنوان تصویر شاخص” دقیقا صفحه ای مانند همان آپلود فایل به شما نمایش داده می شود که باید تصویر مورد نظرتان را انتخاب کنید. البته این نکته را هم مد نظر داشته باشید که قالب باید از تصویر شاخص پشتیبانی کند.

wordpress posts thumbnail

پس از انتخاب تصویر، روی گزینه “قرار دادن به عنوان تصویر شاخص” کلیک کنید.

wordpress posts thumbnail upload

می بینید که تصویر در باکس تصویر شاخص قرار گرفت.

wordpress posts thumbnail uploaded

برچسب ها:

باکس دیگری به نام “برچسب ها” در سمت چپ صفحه ارسال نوشته نیز داریم که از این طریق می توانید به نوشته های خود برچسب اضافه کنید. برچسب ها تقریبا می تواند مانند هشتگ در شبکه های اجتماعی است. از طریق مطالب سایت خود را می توانید با دسته بندی جزئی تری مشخص کنید.

به عنوان مثال مطلبی که در این نمونه آموزشی ارسال کرده ایم، موضوع آن درباره سینمای کمدی است. پس می توان کلمه کمدی را برای این قسمت در نظر گرفت. هر برچسب نیز خود یک لینک به حساب می آید. یعنی اگر مطالب دیگری با همین برچسب کمدی در سایت قرار دهیم، اگر کاربر روی برچسب “کمدی” کلیک کند، تمام مطالب مربوط به این برچسب را خواهد دید. فارق از این که این مطلب در کدام دسته بندی باشد.

برای افزودن برچسب به مطلب، کافیست آن را در فیلد آن وارد کنید و اینتر را بزنید. به همین راحتی برچسب های مختلف را می توانید به نوشته خود اضافه کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  چگونه سایت طراحی کنیم و تبدیل به یک طراح سایت حرفه ای شویم؟

wordpress posts post tags

انتشار:

در باکس انتشار نیز تنظیماتی قرار دارد که با هم مروری خواهیم کرد.

در قسمت وضعیت، شما سه حالت را مشاهده می کنید. حالت اول “منتشر شده” است که بدین معناست که مطلب در سایت منتشر می شود و همه کاربران امکان مشاهده آن را دارند.

حالت دوم “برای بازبینی” نام دارد که اگر مطلبی را باید قبل از انتشار بررسی کنید، می توانید روی این حالت قرار دهید. اگر مطلب روی حالت “برای بازبینی” باشد، کاربران عادی امکان مشاهده آن را ندارند. این گزینه بیشتر زمانی کاربرد دارد که پست مهمان در سایت داشته باشید و کاربران هم می توانند مطلب ارسال کنند. به این صورت کاربر مطلب را ارسال می کند و به حالت “برای بازبینی” می رود تا پس از بررسی شما، مطلب منتشر شود.

حالت سوم “پیش‌نویس” است که اگر مطلب خود را هنوز تکمیل نکرده اید و نیازمند زمان بیشتری است تا بعدا آن را تکمیل کنید، می توانید روی این حالت قرار دهید. در این حالت نیز کاربران عادی امکان مشاهده مطلب را نخواهند داشت.

wordpress posts publish state

در قسمت بعد که نمایانی نام دارد، سه حالت عمومی، رمزدار و خصوصی را مشاهده می کنید.

در حالت عمومی مطلب برای همه قابل نمایش است.

در حالت رمزدار، شما رمزی را برای نوشته خود تعریف می کنید و فقط کاربرانی به این مطلب دسترسی خواهند داشت که رمز مطلب را داشته باشند.

در حالت خصوصی نیز، تنها شما می توانید این مطلب را ببینید. کاربر عادی اگر حتی لینک مطلب را هم وارد مرورگر خود کند، با خطای 404 مواجه می شود.

wordpress posts publish view

در قسمت انتشار نیز می توانید تاریخ انتشار مطلب را مشخص کنید.

به طور پیشفرض تاریخ انتشار همان لحظه ثبت می شود که گزینه انتشار را زده باشید. اما کاربرد خوبی که این قسمت دارد این است که شما می توانید مطالبی را آماده کنید و تاریخ انتشار آن ها را برای آینده تنظیم کنید. به این صورت وقتی به آن تاریخ و ساعت برسد، مطلب به صورت خودکار در سایت منتشر می شود.

خب حالا پس مشخص نمودن تمام این بخش ها، برای انتشار مطلب باید از روی گزینه “انتشار” کلیک کنید تا مطلب در سایت شما منتشر شود.

wordpress posts publish date

تصویر زیر همین نمونه ای است که در این آموزش آن را درج کردیم.

wordpress posts post result

اگر به قسمت همه نوشته ها مراجعه کنید، مطلب جدید ما نیز در اینجا قرار گرفته است. در زیر هر مطلب گزینه هایی برای تغییرات آن قرار دارد. گزینه اول ویرایش است که دقیقا صفحه ای مانند افزودن نوشته است و فقط محتوای درج شده ما نیز در آن قرار گرفته است که شما می توانید هر کدام از مواردی که تا به حال گفتیم را ویرایش کنید.

در ویرایش سریع نیز بدون مراجعه به صفحه دیگری، در همان صفحه همه نوشته ها، می تواندی تعدادی از تنظیمات نوشته را تغییر دهید. تنظیماتی مانند دسته بندی ها، برچسب ها و … از این بخش قابل تغییر است. گزینه انتقال به زباله دان نیز نوشته را حذف می کند و گزینه آخر یعنی نمایش، لینک خود مطلب را در مرورگر باز می کند و می توانید مطلب خود را مشاهده کنید.

wordpress posts new list

منوی برچسب ها:

در منوی برچسب ها شما می توانید برچسب جدیدی اضافه کنید تا در هنگام درج نوشته جدید، از آن استفاده کنید. البته شما از همان باکس برچسب در صفحه افزودن نوشته استفاده کنید بهتر و سریعتر است و نیازی نیست از این قسمت برچسب ها را تعریف کنید. در سمت چپ نیز، لیست برچسب هایی که تاکنون ایجاد کرده اید را می توانید مشاهده کنید و گزینه هایی مانند ویرایش، پاک کردن و … نیز دارند.

wordpress posts tags

امیدواریم این مقاله آموزش بخش نوشته ها در وردپرس برای شما مفید بوده باشد. اگر سوال یا نظری درباره این آموزش دارید، از قسمت نظرات همین مطلب برای ما ارسال کنید.

همچنین اگر احساس می کنید که به آموزش ویدئویی و کامل تری نیاز دارید، می توانید دوره کامل آموزش طراحی سایت با وردپرس را از سایت ما تهیه کنید.

میخوای طراح سایت بشی؟ عالیه! در دوره آموزش وردپرس، طراحی سایت و فروشگاه را حرفه ای و کامل یاد دادیم!

مجموعه مقالات آموزشی رایگان آموزش طراحی سایت با وردپرس که پیشهاد می کنیم حتما بخوانید:

حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
4/5 - (4 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!