سئو سایت
امنیت وردپرس

آموزش مدیریت بخش رسانه در وردپرس
امتیاز 5 از 1 رای

آموزش مدیریت بخش رسانه در وردپرس

wordpress media

در این آموزش به سراغ بخش رسانه در وردپرس رفته ایم تا با نحوه کار و مدیریت بخش رسانه در وردپرس آشنا شویم. البته قبلا در دوره آموزش طراحی سایت با وردپرس به طور کامل و ویدئویی این بخش را آموزش داده ایم اما در این جا نیز مروری خواهیم کرد. بخش رسانه به آپلود و مدیریت فایل های ما در سایت مربوط می شود. هر فایلی که شما در هر جای سایت آپلود کنید، در قسمت رسانه قابل دسترسی و مدیریت است. به عنوان مثال وقتی شما از طریق قسمت افزودن نوشته یک عکس در مطلب خود قرار می دهید، این عکس در قسمت رسانه قرار می گیرد.

در پنل وردپرس خود روی منو رسانه کلیک کنید.

media menu

وقتی روی منو رسانه کلیک کنید، لیستی از فایل هایی که تا کنون آپلود کرده اید را مشاهده خواهید کرد. علاوه بر این، گاهی ممکن است شما بخواهید یک فایل را در سایت خود آپلود کنید و لینک دانلود آن را داشته باشید. یعنی صرفا نمی خواهید از طریق بخش نوشته ها آپلود را انجام دهید. بخش رسانه این امکان را به شما می دهد که فایل خود را از این طریق آپلود کنید.

media page

برای آپلود فایل از بخش رسانه، کافیست گزینه “افزودن” را از زیر منو رسانه و یا در صفحه اصلی رسانه کلیک کنید. همچنین از منوی مدیریت بالای سایت، در زیر منوی تازه و سپس رسانه نیز می توانید فایل را آپلود کنید.

وقتی روی افزودن کلیک کنید، کادر آپلود فایل به شما نمایش داده می شود. حال برای انتخاب فایل مورد نظر، روی گزینه “گزینش پرونده ها” کلیک کنید. همچنین یک راه راحت تر این است که فایل خود را به این ناحیه درگ کنید.

media upload

خواهید دید که فایل شما شروع به آپلود شدن می شود.

این مطلب را بخوانید  آموزش نصب افزونه در وردپرس

media uploading

media uploaded

اگر روی هر فایلی کلیک کنید، ویژگی ها و تنظیمات آن فایل نمایش داده می شود. به عنوان مثال ما روی عکس آپلود شده کلیک می کنیم. صفحه ای که می بینید، ویژگی ها و تنظیمات تصویر انتخاب شده ما است.

در قسمت بالای صفحه، اطلاعات فایل مانند حجم، تاریخ آپلود و … را می بینید.

در پایین این اطلاعات نشانی فایل قرار دارد که اگر این آدرس را به هر عکسی بدهید، می تواند این فایل را مشاهده و یا دانلود کند. به عنوان مثال شما می توانید یک فایل ZIP آپلود کنید و لینک آن را که در این قسمت قرار دارد، در مطلب خود درج کنید.

نام فایل نیز در فیلد مربوطه نمایش داده شده است که می توانید آن را تغییر دهید.

یک ویژگی مهم که تصاویر دارند، ویژگی Alt یا همان متن جایگزین است که حتما این فیلد را پر کنید. در این فیلد باید مشخص کنید که تصویر راجع به چه چیزی است. در این جا عکس یک لپ تاپ است، پس می توانیم بنویسیم “لپ تاپ”. این ویژگی تاثیر مثبتی بر سئو سایت شما دارد.

در فیلد توضیح نیز می توانید توضیحات کامل تری را درباره فایل بنویسید.

گزینه “پاک کردن برای همیشه” نیز در این صفحه قرار دارد که برای حذف فایل استفاده می شود.

media edit

یک گزینه دیگر که ممکن است برایتان جالب باشد، قسمت “ویرایش تصویر” است. وردپرس خود یک ابزار ویرایش تصویر دارد که یک سری تغییرات بسیار محدودی مانند برش تصویر، چرخش عکس و … می توانید روی عکس اعمال کنید. اگر بخواهید از این امکان استفاده کنید، روی گزینه “ویرایش تصویر” کلیک کنید.

media edit image

مواردی که در بالا گفته شده، مربوط به آپلود فایل جدید و ویژگی های فایل ها بود. در صفحه اصلی بخش رسانه نیز گزینه هایی وجود دارد. در نوار بالای فایل ها، گزینه های فیلتر کردن فایل ها، نحوه نمایش فایل ها، جستجو و انتخاب دسته جمعی قرار دارد که در صورت نیاز می توانید از آن ها استفاده کنید.

این مطلب را بخوانید  آموزش نصب وردپرس در لوکال هاست

media tools

به عنوان مثال اگر نحوه نمایش را تغییر دهید، اطلاعات بیشتری از عکس را در همان صفحه رسانه می توانید مشاهده کنید.

media view

تمام فایل هایی که از این قسمت آپلود می کنید نیز از طریق بخش “افزودن پرونده های چند رسانه ای” نوشته نیز قابل دسترسی است. به عنوان مثال اگر یک ویدئو از این قسمت آپلود کنید، می توان همان ویدئو را در نوشته خود نیز قرار دهید و تفاوتی میان آپلود از طریق این قسمت یا نوشته ها نمی کند.

امیدواریم این آموزش نیز برای شما مفید بوده باشد. البته لازم به ذکر است که بخش رسانه ها در وردپرس بیشتر از طریق خود نوشته ها یا برگه ها استفاده می شود و کمتر پیش می آید که از این بخش بخواهید کاری را انجام دهید.

اگر نیاز دارید که آموزش ویدئویی کامل کار با وردپرس را مشاهده کنید، می توانید دوره آموزش طراحی سایت با وردپرس را تهیه کنید.

اگر سوال یا نظری در رابطه با این آموزش دارید، از قسمت نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید.

 

مجموعه مقالات آموزشی رایگان آموزش طراحی سایت با وردپرس که پیشهاد می کنیم حتما بخوانید:

 

آموزش طراحی سایت با وردپرس

آموزش گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس ابزاری ضروری برای هر وب سایت به خصوص فروشگاه های اینترنتی است که از طریق آن آمار و ارقام دقیق سایت و کاربرانتان را به دست می آورید و آن ها را تحلیل می کنید تا با پیدا کردن نقاط ضعف و نقاط قوت، سایتتان را بهبود دهید تا در نهایت بازدید، کاربران و از همه مهم تر فروش خود را افزایش دهید.

دانلود دوره
من مسعود جواهری نویسنده این مقاله هستم

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 8 سال است که در زمینه طراحی سایت فعالیت می کنم. هم اکنون مدیریت تیم طراحی سایت ورتکس را بر عهده دارم و همچنین در زمینه آموزش طراحی سایت، سایت فصل وردپرس را راه اندازی کردم. در زمینه بازاریابی اینترنتی نیز مشغول مطالعه هستم.

نظرتان را با ما در میان بگذارید