سئو سایت
امنیت وردپرس

چگونه سرعت سایت وردپرسی خود را افزایش دهیم؟
امتیاز 5 از 1 رای

چگونه سرعت سایت وردپرسی خود را افزایش دهیم؟

سرعت وردپرس

اگر فعالیت سایت شما جدی و حرفه ای است، سرعت سایت شما باید تست شود. چرا که سرعت سایت یکی از مهم ترین عوامل پیشرفت سایت چه در سئو و چه در جذب کاربر است. سایت های بسیار زیادی برای تست سرعت سایت وجود دارند که تمام این سایت ها نکات و مواردی را به شما گزارش می دهند تا برای بهبود سرعت سایت خود انجام دهید.

شاید فکر کنید که بهینه سازی سرعت سایت کاری بسیار فنی باشد اما چون شما از وردپرس استفاده می‌کنید بهینه سازی سرعت بسیار آسان تر خواهد بود. یکی از دلایلی که وردپرس را حرفه ای می کند وجود پلاگین های زیادی هستند که به شما کمک می‌کنند امکانات و بهینه سازی ها را به سادگی در سایت خود انجام دهید. بعضی از این پلاگین ها رایگان و بعضی از آنها پولی هستند که به شما کمک می کنند کارهای سخت را به سادگی در وردپرس انجام دهید.

در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه  سرعت سایت خود را تست کنید و چگونه موارد مشکل دار را رفع کنید.

سرعت سایت

تست کردن سرعت سایت

تست کردن سرعت سایت بسیار آسان است کافیست لینک سایت خود را در فیلد مربوطه در سایت تست کننده سرعت قرار دهید و سپس آن سایت به شما یک سری آنالیز، تحلیل و توصیه هایی را ارائه می دهد. سایت های بسیار زیادی برای تست سرعت وجود دارند. در اینجا  به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

Pingdom:  پینگ دام یک ابزار تست سرعت دارد و به شما این امکان را می‌دهد که سایت خود را از موقعیت های جغرافیایی مختلف در سراسر دنیا و سرور های مختلف تست کنید.

GTmetrix: جی تی متریکس نیز یک سایت تست سرعت سایت است که فاکتور های زیادی را مورد بررسی قرار می دهد و یک گزارش کامل از سایت شما ارائه می دهد. علاوه بر گزارش، راه رفع برخی از این مشکلات سرعت را نیز به شما می گوید.

ابزارهای تست سرعت سایت بسیار زیادی وجود دارند که در یک مقاله دیگر آنها را معرفی کرده ایم. این ها فقط تعدادی از ابزارها بودند تا یک تست سرعت اولیه از سایت خود داشته باشید.

بهینه سازی سرعت صفحات با استفاده از افزونه های وردپرس

وقتی سرعت سایت خود را تست می کنید و نتیجه را مشاهده می کنید، بعد از آن باید تغییراتی را روی سایت خود اعمال کنید تا مشکلات سرعت را حل کنید. برخی از آنها باید به صورت دستی انجام شود و بعضی از آنها با استفاده از پلاگین ها به سادگی قابل انجام است که در ادامه به توضیح این موارد می پردازیم.

بهینه سازی تصاویر سایت

بعد از تست سرعت ممکن است آن سایت به شما بگوید که تصاویر سایت شما بهینه نیستند.

تصاویر یکی از مهمترین موارد سنگین کردن سرعت سایت شما هستند. اگر تصاویر سایت شما بهینه نباشد سایت شما سنگین خواهد شد و سایز بیشتری را برای باز کردن صفحه نیاز دارد. برخی از ابزارهای تست سرعت مانند GTmetrix، نسخه بهینه شده عکس را نیز به شما می دهند. افزونه هایی برای کاهش حجم تصاویر در وردپرس به صورت خودکار وجود دارند که در مقاله کاهش خودکار حجم تصاویر در وردپرس با افزونه WP Smush آن را توضیح داده ایم.

این مطلب را بخوانید  ﺳﻪ ﻧﮑﺘﻪ ﻃﻼﻳﯽ و مزایای ﮔﻮﮔﻞ آنالیتیکس که باید بدانید!

تنظیم کردن ابعاد عکس در وردپرس

وردپرس یک امکانی دارد که می‌توانید ابعاد تصاویر استفاده شده در سایت خود را مشخص کنید. به این صورت که وقتی عکس را آپلود می کنید آن عکس در ابعاد مورد استفاده در سایت شما برش داده شود. بدین صورت وقتی می خواهید عکسی را برای پست استفاده کنید می‌توانید سایز مناسب آن را انتخاب کنید و وقتی عکسی را می‌خواهید با سایز اصلی آن داشته باشید می توانید آن را استفاده کنید.

به عنوان مثال تصاویر شاخص پست ها، عکس های کوچکی هستند اما اگر بخواهید از سایز اصلی عکس برای تصویر شاخص استفاده کنید سایز آن ها بسیار بزرگتر از چیزی است که باید باشد و صفحه را سنگین می کند. پس از سایز کوچک تر آن استفاده میکنیم.

افزونه های بهینه سازی تصاویر

افزونه های زیادی برای بهینه سازی تصاویر سایت چه رایگان و چه پولی وجود دارد به عنوان مثال WP Smush یکی از این افزونه ها می باشد. این افزونه ها علاوه بر فشرده سازی تصاویر، اطلاعات EXIF عکس ها را نیز حذف می کند. اطلاعات EXIF عکس شامل مواردی مانند نوع دوربین، مشخصات لنز دوربین، تاریخ و … می باشد که در سایت کاربردی ندارند و فقط حجمی به تصاویر اضافه می کنند. این اطلاعات برای یک عکاس لازم و مفید است اما برای سایت لازم نیست.

برخی از این پلاگین ها مانند imsanity به شما این امکان را می دهد که حتی یک سایز حداکثر برای تصاویر مشخص کنید تا اگر عکسی از این ابعاد بزرگ تر بودند، آن را در ابعاد کوچک تر که شما مشخص کرده اید آپلود کند.

کش مرورگر

یکی دیگر از مشکلاتی که در تست سرعت صفحات پیش می آید کش مرورگر هست. معمولا اطلاعات فایل هایی مانند JS و CSS سایت در دفعه اول که از سایت بازدید می کنید در سیستم شما ذخیره می شوند تا وقتی که سری بعد به آن سایت مراجعه می کنید، این اطلاعات را از سیستم شما فراخوانی کند تا سریعتر سایت لود شود. به این کار کش کردن گفته می شود.

کش مرور

کش کردن در افزونه WP Super Cache

بیشتر افزونه های بهینه سازی سرعت به شما کمک می کنند که سایت شما را با بهینه سازی کش شما بهینه کنند. یکی از این افزونه های WP Super Cache است.

در افزونه WP Super Cache یک تب پیشرفته نیز دارد که تنظیمات بیشتری دارد اما برای شروع همان تنظیمات پیشفرض خوب است.

سایر افزونه های کش وردپرس

افزونه های زیادی برای کش در وردپرس وجود دارند. یکی از آن ها WP Super Cache بود. افزونه های دیگری مانند WP Fastest Cache نیز افزونه خوبی است که بیش از 600 هزار نصب فعال داشته است. یک افزونه پولی به نام WP Rocket نیز وجود دارد که کار با آن ساده است. این افزونه امکانات بسیار زیادی در زمینه بهینه سازی سرعت سایت شما دارد.

فشرده سازی

ابزار های تست سرعت به شما موارد زیر را گوش زد می کنند:

  • کوچک کردن فایل های CSS
  • کوچک کردن فایل های JS
  • کوچک کردن فایل های HTML
  • فعال سازی GZIP

تمام این موارد به فشرده سازی مربوط می شوند. شما باید تا می توانید فایل های سایت خود را کوچک و خلوت کنید. همانطور که تصاویر سایت را فشرده می کنیم، این فایل ها نیز باید فشرده شوند.

این مطلب را بخوانید  nofollow کردن لینک ها در وردپرس با افزونه Rel Nofollow Checkbox

GZIP نیز به این معناست که وقتی صفحات و فایل های شما قرار است به سمت مرورگر کاربر فرستاده شود، آن ها را مانند فایل ZIP فشرده ارسال کند و بعد مرورگر آن ها را از حالت فشرده خارج کند. در افزونه WP Rocket می توانید این فشرده سازی را انجام دهید.

توجه داشته باشید که اگر این تنظیمات را انجام دادید و از افزونه ها استفاده کردید اما تاثیری روی نتایج نداشت، با شرکت هاستینگ خود تماس بگیرید و راهنمایی بخواهید.

فشرده سازی فایل ها

ترکیب فایل های CSS و JS

سایت های تست سرعت معمولا به شما می گویند که فایل های CSS و JS را ترکیب کنید. این کار باعث می شود که درخواست های دریافت فایل کمتر شود و به این صورت سریع تر فایل ها برای نمایش به کاربر آماده شوند. این کار توسط افزونه WP Rocket قابل انجام است.

یک نکته دیگر که اینجا لازم است گفته شود این است که فایل های اسکریپت خود را در فوتر سایت لود کنید. در وردپرس افزونه ای به نام Scripts to Footer این کار را برای شما انجام می دهد.

این فایل ها تاثیر در نمایش اولیه سایت شما ندارند و عملکرد های جاوا اسکریپتی را شامل می شوند. پس در ابتدا مهم تر است که کاربر سایت را مشاهده کند و بعد این فایل ها لود شوند. به این صورت کاربر حس می کند که سایت سریع لود شده است.

استفاده از CDN

استفاده از CDN باعث می شود که فایل هایی مانند HTML، CSS, JS و تصاویر که به ندرت تغییر داده می شوند، در سرور های مختلف سراسر دنیا ذخیره شوند تا کاربران از نزدیک ترین سرور نزدیک به موقعیت جغرافیایی خود فایل ها را دریافت کنند. اگر بخواهم ساده تر بگویم این است که وقتی مسافرت می خواهید بروید، اگر مقصد شما نزدیک تر باشد پس سریع تر می رسید. در اینجا نیز اگر فایل های سایت به شما نزدیک تر باشند، سریع تر به آن ها دسترسی خواهید داشت. در مقاله ای درباره CDN صحبت کرده ایم که توصیه می کنیم این مقاله را بخوانید تا با CDN و عملکرد و فعال سازی آن بیشتر آشنا شوید.

سایر راه های افزایش سرعت سایت

سایت های تست سرعت توصیه ها و موارد بیشتری را به شما ارائه می دهند. در این جا برخی از موارد مهم آن را به شما گفتیم. اگر از وردپرس استفاده می کنید، پلاگین های زیادی برای افزایش سرعت وجود دارند که می توانید با این پلاگین ها، موارد گفته شده در سایت های تست سرعت را برطرف کنید. اگر حرفه ای تر باشید، برخی از این موارد را حتی بدون پلاگین نیز میتوان رفع کرد.

نتیجه گیری:

سرعت سایت یکی از عوامل موثر در سئو است و شما به عنوان یک وبمستر حرفه ای باید سایت خود را از این بابت بهینه کنید. سایت خود را در سایت های تست سرعت بررسی کنید و موارد گفته شده توسط سایت را برطرف کنید. اگر از وردپرس استفاده می کنید، می توانید از افزونه های معرفی شده برای افزایش سرعت سایت خود استفاده کنید.

خداحافظی با اسپم در وردپرس (رایگان)

در این دوره تمام روش هایی که برای جلوگیری از اسپم در وردپرس لازم است یاد بگیرید را، چه در قسمت دیدگاه ها و چه در فرم ها در سایتتان، آموزش داده ام تا برای همیشه از شر اسپم خلاص شوید!

دانلود دوره
من مسعود جواهری نویسنده این مقاله هستم

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 8 سال است که در زمینه طراحی سایت فعالیت می کنم. هم اکنون مدیریت تیم طراحی سایت ورتکس را بر عهده دارم و همچنین در زمینه آموزش طراحی سایت، سایت فصل وردپرس را راه اندازی کردم. در زمینه بازاریابی اینترنتی نیز مشغول مطالعه هستم.

نظرتان را با ما در میان بگذارید