تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

ایمیل مارکتینگ چه اهمیتی دارد و چه نکاتی را باید در بازاریابی ایمیلی رعایت کنیم؟

ایمیل مارکتینگ

در این مقاله می خواهیم به بازاریابی ایمیل یا همان ایمیل مارکتینگ بپردازیم. از چیستی و اهمیت آن صحبت کنیم، نکات اصولی و اساسی ایمیل مارکتینگ را بگوییم و ابزار های ایمیل مارکتینگ را معرفی کنیم. با فصل وردپرس همراه باشید.

ایمیل راهی مستقیم و شخصی است تا با مشتریان خود تعامل داشته باشید. به کمک پیشرفت گوشی های هوشمند تقریبا همه به سهولت و در جیب خود به ایمیل هایشان دسترسی دارند.

ایجاد پایگاه داده ای از مشترکان ایمیلی نقش اصلی را در استراتژی بازاریابی آنلاین شما دارد. بخش برجسته ای از وب سایت شما باید فرم عضویت در مشترکان ایمیلی باشد. با این کار آدرس ایمیل بازدیدکنندگان خود را ثبت می کنید و در آینده فرصت پرورش مشتریانی را خواهید داشت که در همان لحظه آماده خرید نیستند، ولی علاقه مندند و نیاز به اطلاعات بیشتر دارند.

جذب مشتری راغب و پرورش مشتری راغب دو مرحله ضروری در فرایند بازاریابی است. این دو مرحله به ما توانایی معامله هوشمندانه با مشتریان بالقوه علاقه مند را می دهد که ممکن است هنوز به مرحله تصمیم گیری درباره خرید نرسیده باشند. به صورت کلی، این نوع مشتریان بالقوه در میان همه مشتریان بالقوه اکثریت را تشکیل میدهند و برای ادامه جریان فروش شما در آینده ضروری اند. اگر این افراد را که درحال حاضر قصد خرید ندارند جذب نکنید، احتمالا برای همیشه آنها را از دست خواهید داد. تنها امید شما این خواهد بود که هنگامی که نهایتا آماده خرید شوند، وب سایت شما را از بین صدها سایتی که بازدید کرده اند به خاطر بیاورند و چرخه خریدی را که روزها، هفته ها یا ماه ها قبل شروع کرده بودند کامل کنند.

نکات بازاریابی ایمیلی

همچنین، ایمیل شما را قادر می سازد ارتباط نزدیکی با مشتریان خود داشته باشید و ارائه آزمایشی و نهایی محصولات یا خدمات جدید را به آنها آسان می سازد. با گذشت زمان وقتی با مشترکان ایمیلی خود ارتباط برقرار می کنید، این پایگاه داده از دارایی های ارزشمند بازاریابی تان خواهد شد.

با داشتن لیستی از مشترکان ایمیلی تقریبا هر زمان اراده کنید می توانید پول نقد بگیرید. پیشنهادی جذاب با مکانیسم پاسخگویی می سازید موجی ایمیلی به لیست خود می فرستید، بلافاصله بازخورد دریافت می کنید که به هدف زده اید یا نه. این راه برای سنجش کم هزینه پیشنهادها، قبل از سرمایه گذاری در رسانه های گران قیمت تر مثل رسانه های چاپی یا تبلیغات کلیکی، عالی است.

علی رغم رشد و محبوبیت رسانه های اجتماعی، پایگاه داده شما از مشترکان ایمیلی یکی از مهم ترین اجزای استراتژی بازاریابی آنلاینتان باقی می ماند. دسترسی رسانه های اجتماعی مشکل تر شده است چون فقط درصد کمی از دنبال کننده های شما واقعا پیامتان را می بینند. حتی اگر پیامتان می توانست به همه برسد، احتمالا در بین همهمه ها گم می شد. ویدئو گربه های بامزه ، جوک، مطالب طنز و… پیام بازاریابی شما را احاطه خواهند کرد. دلیلی دارد که به آن رسانه اجتماعی میگویند.

حتی مهمتر اینکه پایگاه داده ایمیلی دارایی محسوب می شود و متعلق به خود شماست. مستقل از هر دارایی از جنس رسانه های اجتماعی است که مدتی مد شده است. مای اسپیس را به خاطر دارید؟ فکر نمیکنم فیسبوک یا توییتر به این زودی ها کنار بروند، ولی در فضایی با تغییرات بسیار سریع قرار دارند. اگر کسب و کار خودتان را در بستر شخص دیگری بنا کنید و محبوبیت آن بستر شروع به افت کند، دارایی کلیدی بازاریابی آنلاین شما زمین گیر خواهد شد.

درحالی که ایمیل رسانه قدرتمندی است، چند خصيصة ذاتی دارد که باید از آنها آگاه باشید. در ادامه برخی از بایدها و نبایدهای کلیدی ایمیل ذکر می شوند:

هرزنامه (اسپم) نفرستید

قوانین سختگیرانه ای درباره بازاریابی ایمیلی در اکثر کشورها وجود دارد. مهم تر از همه اینکه باید اجازه دریافت کننده ایمیل را برای ارسال ایمیل های بازاریابی داشته باشید. به همین دلیل است که وجود فرم ثبت ایمیل در وب سایت شما ضروری است. وقتی افراد صراحتا برای دریافت ایمیل شما درخواست نکرده اند، به هیچ وجه لیست ایمیل نخرید یا لیست ها را ادغام نکنید. نه تنها شما را با قرارگیری در دسته افراد مزاحم در جایگاه بسیار نامناسبی قرار می دهد، بلکه غیرقانونی هم هست.

انسان باشید

ایمیل را مثل روبات یا نامه رسمی ننویسید. ایمیل رسانه ای بسیار شخصی است و حتی اگر قرار است ایمیلی یکسان را به هزاران مشترک بفرستید، طوری بنویسید که انگار به شخصی خاص ایمیل میزنید. به خودتان آزادی دهید تا کمی غیررسمی باشید.

از سیستم بازاریابی ایمیلی تجاری استفاده کنید

هیچگاه از اوت لوک، جیمیل یا سایر سرویس های ایمیل استاندارد برای بازاریابی ایمیلی انبوه استفاده نکنید. این سرویس ها برای ایمیل های فرد به فرد طراحی شده اند و نه ایمیل به تعداد زیادی از افراد. اگر در این سرویس ها اقدام به ارسال ایمیل انبوه کنید، اکانت شما یا غیرفعال می شود یا در لیست سیاه قرار میگیرد. سیستم های بازاریابی ایمیلی تجاری وجود دارند که ارزان قیمت اند و استفاده از آنها آسان است. برخی از انواع معروف آن عبارت اند از ای وبر، میل چیمپ، میلیر لایت، سندر. مزیت عالی این سرویس ها این است که به صورت خودکار الزامات قانونی را، مثل داشتن گزینه لغو اشتراک و اطلاعات تماس شما در بخش زیرین ایمیل های بازاریابی، رعایت می کنند. همچنین، برای عبور از فیلترهای اسپم و حصول اطمینان از دریافت شدن ایمیل بسیار تلاش می کنند.

به طور منظم ایمیل بزنید

اگر به ندرت برای پایگاه داده ایمیلی خود ایمیل بفرستید، «سرد» خواهند شد. ممکن است خودشان برای عضویت در لیست ایمیلتان اقدام کرده باشند، ولی چون مدت طولانی خبری از شما نبوده فراموشتان کرده باشند و ایمیلتان را به عنوان هرزنامه علامت بزنند. بدتر از همه اینکه ارزش یکی از دارایی های کلیدی بازاریابی آنلاین شما شروع به افول خواهد کرد. برای گرم نگه داشتن این ارتباط حداقل به صورت ماهانه با مشترکان ایمیلی خود در ارتباط باشید. بهترین حالت این است که فواصل ارتباط حدودا هفتگی باشد، ولی بستگی به بازار هدف شما نیز دارد. برخی بازاریابان ایمیلی را می شناسم که روزانه یا حتی چند بار در روز ایمیل می فرستند. هیچ قانون سفت و سختی برای فواصل زمانی ارسال ایمیل وجود ندارد. فقط از اینکه ایمیل شما مرتبط و ارزش آفرین است اطمینان حاصل کنید.

به آنها ارائه ارزش کنید

اگر فقط وقتی که قصد فروش دارید برای مشترکان پایگاه داده خود ایمیل بفرستید، تکراری خواهد شد و افراد یا لغو عضویت می کنند یا ایمیل هایتان را نادیده میگیرند و یا ایمیل شما را به عنوان هرزنامه علامت میزنند. همه روابط سالم براساس تبادل ارزش شکل می گیرند. مطمئن شوید که اکثر ایمیل هایتان مربوط به فروش نباشند، بلکه به مشترکان شما ارائه ارزش کنند. نسبت خوب سه ایمیل ارزش آفرین به ازای هر ایمیل پیشنهاد فروش است.

فرایندهای خودکار ایجاد کنید

دلیل مهم دیگر برای استفاده از بستر بازاریابی ایمیلی تجاری خودکارسازی فرایندهاست. در این بسترها می توانید توالی خاصی را تنظیم کنید تا به صورت خودکار به مشترکان جدید ایمیل شود. برای مثال، می توانید بستر بازاریابی ایمیلی خود را طوری تنظیم کنید که وقتی عضو می شوند به صورت خودکار ایمیل خوش آمدگویی برایشان ارسال شود. می تواند روز بعد ایمیلی حاوی ارزش برایشان ارسال کند تا گروه محصولی را که به آن علاقه دارند بهتر بشناسند. می تواند سه روز دیگر ایمیلی بفرستد و در قالب آن اطلاعات بیشتری از شما و کسب و کارتان به آنها بدهد. می تواند هفته بعد آنها را دعوت کند تا برای تماس تلفنی با شما وقت بگیرند. همه این کارها به صورت خودکار انجام پذیرند. بستر بازاریابی ایمیلی می تواند یکی از بهترین نفرات فروش در سازمانتان باشد. هیچ وقت مریض نمی شود، اعتراضی نمیکند و وظایفش را از خاطر نمی برد.

Email Marketing 1

درخصوص استفاده از بازاریابی ایمیلی سه چالش پیش روی خود دارید:

  • کاری کنید که ایمیل به مقصد برسد. همان طور که گفتیم، بهترین راه برای اطمینان از دریافت شدن ایمیل استفاده از بسترهای تجاری بازاریابی ایمیلی است. به علاوه، دقت کنید که متن ایمیل شما نباید حاوی عبارات هرزنامه ای باشد و نباید از تصاویر و لینک های زیاد استفاده کنید.
  • کاری کنید که ایمیل شما را باز کنند. بهترین راه برای اینکه ایمیلتان باز شود این است که عنوانی جذاب داشته باشد. تصور کنید ایمیل شما در کنار صدها ایمیل دیگر داخل صندوق ورودی مشتری بالقوه شماست. وظیفه عنوان ایمیلتان این است که کنجکاوی ایجاد و دریافت کننده را به باز کردن ایمیل ترغیب کند.
  • کاری کنید که ایمیلتان خوانده شود. برخی بازاریاب ها طرفدار مختصر نگه داشتن متن ایمیلی اند که به مشترکان ارسال می شود. درواقع، قبل از طول متن مرتبط بودن و کیفیت آن است که اهمیت دارد. اگر متنی با محتوای جذاب بنویسید خوانده خواهد شد. برای مثال، بازاریاب ایمیلی و وبلاگ نویس مشهور، رامیت ستی، ایمیل های بسیار طولانی می نویسد. همچنین، مکررا به مشترکانش ایمیل می فرستد. او هزاران نکته اطلاعاتی درباره بازار هدف خود جمع آوری کرده است و دقیقا می داند چه می خواهند بخوانند. پس درحالی که ایمیل هایش طولانی اند، برای بازار هدفش بسیار مرتبط و جذاب اند. رویکرد دیگر برای کوتاه نگه داشتن ایمیل ها این است که فقط یک تیزر یا خلاصه در متن ایمیل داشته باشید. سیس، از خوانندگان دعوت می شود با کلیک روی لینک، ادامه مطلب را در سایت یا وبلاگ شما بخوانند.

ایمیل رسانه ای بسیار قدرتمند و شخصی است. به شما امکان ایجاد کمپین های جذاب با درجه بالایی از خودکارسازی فرایندها را می دهد. وقتی درست انجام شود، می تواند جزئی ارزشمند از استراتژی رسانه ای آنلاین و آفلاین باشد.

خوشحال خواهیم شد که نظرات خودتان را در رابطه با این مقاله، در بخش نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید. ما به نظرات شما دلگرمیم.

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایت خود نیاز دارید را گفته ایم!
حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
5/5 - (1 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!