تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

بازاریابی محتوایی چیست؟ نقشه راه آن چیست؟

بازاریابی محتوایی چیست

بازاریابی محتوا شامل تمام فعالیت های بازاریابی است که برای تولید و انتشار اطلاعات تمرکز دارد. اگر شما در سئو سایت خود جدی هستید، پس قطعا بازاریابی محتوایی بخشی از استراتژی شما باید باشد. همچنین این روش برای برندینگ اهمیت ویژه ای دارد. نشر اطلاعات ارزشمند، یکی از راه های جذب مخاطب است و از این طریق می توانید نشان دهید که چقدر متخصص و کاربلد هستید. در این مقاله یاد می گیریم که بازاریابی محتوایی چیست، چرا در سئو اهمیت دارد و چطور می توان استراتژی خوبی برای آن تدوین کرد.

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی یعنی به اشتراک گذاشتن محتوای ارزشمند و مرتبط با مخاطب خود. محتوای رایگانی که به مخاطب کمک می کند مشکلی را حل کند یا در مورد یک موضوع که علاقه مند هستند، اطلاعات کسب کنند. مخاطب شما از این محتوا بهره مند می شود و با شرکت و محجوعه شما در زمینه تخصصی شما آشنا می شود. در آخر، همین آشنا شدن با تخصص شما دلیلی برای خرید خدمات و محصولات شما می شود و احتمالا دلیلی که باز هم به سایت شما برگردند و از خدمات شما استفاده کنند.

انواع بازاریابی محتوایی

اولین مثال ساده از بازاریابی محتوایی همان بخش بلاگ سایت است که در آن پست می گذارید. این ساده ترین و اولین قدم شروع شماست. در بسیاری از سایت ها همین محتوا ها یکی از کار های اصلی آن هاست و تجربه و دانش خودشان را به اشتراک می گذارند. این مطالب باعث می شود افراد مختلف دانش جدیدی کسب کنند و حتی‌ منتهی به فروش محصولات و خدمات شود. چرا که از طریق محتوا ها می دانند که تیم این سایت متخصص است و کارش را بلد است.

جدا از بلاگ،‌ فرمت های دیگری از بازاریابی محتوایی وجود دارد. برای مثال برخی از سایت ها کتاب های الکترونیکی، ویدئو، اپلیکیشن، پادکست می سازند و یا حتی رویداد برگزار می کنند. تمام تمرکز باید روی ارائه محتوای ارزشمند درباره موضوعات مورد علاقه کاربران باشد. محتوای ارزشمند یعنی محتوایی که عمیق، آموزشی و منحصر به فرد باشد. البته تولید چنین محتوایی زمان بر است و باید یک‌ کار همبشگی باشد.

بازاریابی محتوایی چیست

چرا بازاریابی محتوایی مهم است؟

همانطور که گفتیم، تولید محتوای ارزشمند و ارائه رایگان آن، اصل بازاریابی محتوایی است. اما چرا این محتوا را باید رایگان ارائه دهیم؟! چون اعتماد و تخصص ضروری است!

این مطلب را هم بخوانید:  فهرست بندی مطالب در وردپرس با افزونه Easy Table of Contents

اینترتت راه جدیدی برای ارتباط با افراد مختلف است و از طریق همین اینترنت ما تصمیم ها مختلفی را می گیریم. تحقیق به صورت آنلاین قبل از گرفتن یک تصمیم یا یک خرید، چه خرید یک گربه باشد یا لپ تاپ، کاری متداول است. به دلیل اینکه هر روز رقبای جدید در کسب و کار شما پیدا می شوند، کاربران با دقت بیشتری محل خرید خود را انتخاب می کنند. تصمیم آن ها بر پایه اعتماد و ارتباط به آن کسب و کار است. یک برنامه بازاریابی محتوایی خوب، میتواند به ساخت ارتباط خوب با مخاطب خود بر پایه تخصص و اعتماد کمک کند.

چطور کار می کند؟

بگذارید با یک مثال پیش برویم. فرض می کنیم که شما به یک‌ لپ تاپ نیاز دارید اما‌ نمی دانید چه برند و مدلی را بگیرید. شاید شما عبارت “چگونه یک لپ تاپ بخریم” را جستجو کنید. دو نوع نتیجه داریم، یکی به سایت فروشگاهی هدایت می شوید که لیستی از لپ تاپ ها  و قیمت ها را می بینید و دیگری به یک محتوا که به شما دقیقا می گوید بر اساس نیاز خود، چه لپ تاپی را بخرید بهتر است.

برنامه ریزی محتوایی سایت

حالا شما ترجیح می دهید فقط لیستی از لپ تاپ ها را ببینید یا یک‌ راهنمای خرید مناسب ببینید؟

این راهنمای خرید لپ تاپ بهترین مثال از بازاریابی محتوایی است که به کاربر در مورد سوالش کمک می کند و به این وسیله اعتماد، کاربر را نسبت به محصولاتش جذب می کند. به این صورت بازاریابی محتوایی ارتباط عالی بین شما و مخاطب می سازد.

این مورد را می توانید با یک‌ فروشنده که کارش راهنمایی محصولات در یک فروسگاه فیزیکی است مقایسه کنید. اگر آن شخص رابطه دوستانه برقرار کند و برای شما وقت بگذارد و کمک کند، بهتر از این است که مستقیما به لپ‌ تاپ ها اشاره کند، بدون اینکه اطلاعاتی در مورد آن ها بدهد. به همین دلیل شما باید به تُن پیام خود و داستان سرایی نیز در محتوا توجه داشته باشید.

به نفع سئو سایت شما است

علاوه بر ایجاد اعتماد و ارتباط با مخاطب، بازاریابی محتوایی کمک خوبی یه سئو سایت شما می کند. بخش مهمی از سئو، نوشتن محتوای با کیفیت است که برای کاربر نوشته شده باشد. چرا که گوگل نیز این محتوا را نگاه می کند و تصمیم می گیرد کدام را به کاربران نمایش دهد.

چگونه استراتژی خود را تنظیم می کنید؟

اول از همه شما باید تحقیق کلمات کلیدی کنید تا مطمئن شوید که در مورد موضوع درستی دارید می نویسید. البته این به این معنا نیست که شما نمی توانید موضوعی که می خواهید را بنویسید. بلکه به این معناست که موضوعی که می خواهید بنویسید را تحقیق کنید تا کلمات مناسب را انتخاب کنید و نکات بهتری بنویسید. پس لیستی از کلمات و عبارات کلیدی را پیدا کنید. حالا باید تصمیم بگیرید که به کدام یک از آن ها اولویت دهید تا برنامه ریزی کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  126 فاکتور مهم گوگل برای سئو: قسمت هفتم

یک برنامه واقع نگرانه بنویسید

در مورد اینکه چه تعداد پست در ماه یا هفته می خواهید بنویسید، واقع نگر باشید. سعی کنید یک تقویم محتوایی برای خود بنویسید و بین نویسندگان خود تقسیم وظایف کنید. به این صورت می توانید طبق یک برنامه ریزی، بر اساس پتانسیل خود و تیم خود، برنامه تولید محتوا داشته باشید.

تولید محتوای بلاگ

محتوای سنگ بنا (Corner Stone) را مشخص کنید

سعی کنید حتما چند محتوای سنگ بنا داشته باشید. یعنی محتوایی به شدت کاربردی و ارزشمند که خاصیت تقسیم شدن به زیرموضوع ها و مطالب مشابه را داشته باشید. این محتوا باید به شدت برای شما، مخاطب و کسب و کار شما ارزشمند باشد و اطاعات مفیدی ارائه دهد. سپس می توانید ده ها محتوای دیگر مرتبط با این محتوای سنگ بنا بنویسید. همچنین حتما از این محتوا ها به یک دیگر لینک دهید.

به ساختار سایت خود فکر کنید

وقتی کم کم محتوا های بیشتری تولید می کنید، باید ساختار سایت خود را نیز مد نظر داشته باشید و تاثیر این محتوا های جدید را بررسی و اعمال کنید. یک ساختار سایت خوب باعث می شود هم کاربران به راحتی مطالبی که می خواهند را پیدا کنند، هم ربات های گوگل بهتر از سایت شما سر در می آورند. پس باید هم کاربر را مد نظر قرار دهید و هم گوگل را.

محتوای خود را به روز نگه دارید

متاسفانه باید بگم که بعد از اینکه مطلب خود را منتشر کردید، کارتان با این محتوا تمام نشده است! شما باید همیشه نیم نگاهی به مطالب منتشر شده قدیمی خود داشته باشد تا اگر دیدید مطلبی نوشته اید که با گذر زمان بدون استفاده شده است، آن را به روز کنید. کافیست برخی پاراگراف ها را اصلاح کنید و مطالب به روز در آن قرار دهید. این به روز رسانی محتوا نیز باید در برنامه ریزی شما قرار داده شود و هر چند وقت یک بار این کار را برای مطالب خود انجام دهید.

جمع بندی

در این مطلب ما در مورد تعریف بازاریابی محتوایی و اهمیت آن صحبت کردیم. گفتیم که باید یک استراتژی داشته باشید، طبق موضوعاتی که کاربران دنبال آن ها می گردند محتوا تولید کنید و برای این کار برنامه ریزی منظم داشته باشید. حتما محتوایی که می نویسید باید به کاربر اطلاعات مفید دهد چرا که اساس بازاریابی محتوایی همین است. پس برنامه ریزی و استراتژی بلند مدت داشته باشید، تا نتیجه عالی در بازاریابی و سئو از طریق بازاریابی محتوایی بگیرید.

حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
5/5 - (2 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!