تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

8 نکته حیاتی در سئوی محصولات فروشگاهی ووکامرس

اگر یک فروشگاه اینترنتی دارید قرار گرفتن محصولات در صفحه اول گوگل شانس شما را برای افزایش بازدیدکنندگان بالا می برد. هر چه تعداد بازدیدکنندگان بیشتری داشته باشید فروش شما افزایش می یابد. به همین نکته بسنده می کنیم که رتبه اول گوگل تنها 35 % درصد کلیک ها را به خود اختصاص می دهد.  تصور کنید که این عدد برای رتبه های پایین تر چقدر کاهش می یابد. به صورت کلی 91% از ترافیک برای نتایج صفحه اول ایجاد می شوند. بنابراین برای قرار گرفتن در لینک های اول نتایج موتور های جستجو داشتن یک سایت سئو شده بسیار مهم است. با وجود افزونه های مختلف وردپرس کار برای شما آسان شده است. افزونه یواست سئو می تواند راهنمای بسیار خوبی برای سئوی سایت شما باشد.

مگر هدف شما غیر از این است که، محصولات فروشگاه شما در لیست اول نتایج گوگل قرار گیرد؟ بنابراین باید محصولات نیز به بهترین شکل سئو شوند. رعایت چند نکته برای افزایش سئو فروشگاه اینترنتی ووکامرس ضروری است که در ادامه توضیح می دهیم. همچنین ویژگی های افزونه سئوی ووکامرس Yoast) Woocommerce)، را به عنوان یک پلاگین بسیار کاربردی در این زمینه معرفی می کنیم.

 8 نکته برای سئو سایت ووکامرسی

مجموعه بی نظیر از بهترین قالب های فروشگاهی وردپرس و پوسته های ووکامرس که به صورت فارسی برای راه اندازی مارکت های فروش مجازی و فیزیکی، فروش موبایل و لوازم دیجیتال، اپلیکیشن، مواد غذایی، آرایشی بهداشتی، فروش ارز دیجیتال و…  در این بخش در اختیار شما قرار گرفته است. این قالب های فروشگاهی کار راه اندازی سایت را برای شما بسیار ساده کرده اند. بنابراین می توانید تمام تمرکز خود را روی فروش بهتر محصولات بگذارید.

در صورتی که سئوی محصولات فروشگاهی شما به خوبی انجام شود می تواند تاثیر بسیار خوبی بر افزایش فروش شما داشته باشد. برای سئو سایت ووکامرس ضروری است به چند نکته دقت کنید:

1: عنوان مناسبی برای محصولات انتخاب کنید

بهینه سازی عنوان محصولات موجب می شود کاربران در سرچ ها راحت تر محصول مورد نظر را پیدا کنند. بهتر است برای محصولات یک نام یونیک و به همراه اسم سازنده و در صورت امکان یک ویژگی با برخی مشخصات فنی جذاب از محصول را استفاده کنید.

2: از تصاویر یونیک و با کیفیت استفاده کنید

تصاویر در فروشگاه های اینترنتی از اهمیت بالایی برخورد دار هستند. چون مشتریان نمی توانند از نزدیک کالای مورد نظر را ببینند باید تصاویر واضح و دقیق باشند. در استفاده از تصاویر به نکات زیر دقت کنید:

 • از تصاویر با کیفیت استفاده کنید.
 • برای تصویر متن جایگزین (alt) اضافه کنید.
 • از تصاویر هم سایز استفاده کنید و بهتر است یک گالری تصاویری برای نمایش چندین عکس از نماهای مختلف محصول داشته باشید.
 • امکان زوم برای نمایش ویژگی ها و جزئیات تصویر را قرار دهید تا مشتریان بتوانند جزئیات محصول را مشاهده کنند.

نکته: تناسب بزرگی تصویر و حجم را در نظر بگیرید. چون هر چه تصویر بزرگتر باشد فضای بیشتری اشغال می کند.

3:  از برچسب و دسته های مناسب استفاده کنید

از دسته ها و برچسب ها برای محصولات استفاده کنید. به این ترتیب محصولات به صورت منظم و طبقه بندی شده در سایت قرار می گیرد و پیدا کردن محصول برای کاربر راحت تر می شود.

می دانید تفاوت برچسب و دسته در چیست؟ برچسبها برخلاف دسته سلسله مراتبی نیستند، بنابراین اگر شما چندین محصول محدود دارید که با دسته های موجود ارتباط مفهومی ندارند یا چندین محصول از دسته های مختلف با هم مرتبط هستند (مثلا ساخت یک برند ارزشمند برای مشتری هستند) می توانید از تعریف برچسب استفاده کنید.

4: برای محصولات سایت خود محتوای ارزشمند تولید کنید

حتما خودتان برای محصولاتی که در سایت قرار می دهید به تولید محتوا بپردازید. از قرار دادن توضیحات سازنده محصول اجتناب کنید. بسیاری از سایت ها از همین توضیحات برای محصول استفاده می کنند و باعث می شود محتوای سایت شما تکراری شود. بنابراین محتوایی که نیاز کاربر را پوشش می دهد می توانید بهترین راهکار باشد.

5: از Schema استفاده کنید

نشانه ‌گذاری اسکیما در وردپرس موجب می‌شود در نتایج جستجو به صورت غنی ظاهر شوید. استفاده از اسکیما مارک آپ (Schema Markup) برای صفحه محصولات را فراموش نکنید. به این ترتیب صفحه محصولات شما برای موتورهای جستجو قابل فهم تر است. علاوه بر این با اینکار در لحظه، اطلاعات بیشتری به کاربر ارائه می شود. این اطلاعات می تواند شماره تماس، امتیاز کاربر و … باشد.

6:  سرعت سایت را بهبود دهید

معمولا سایت های فروشگاهی دارای تصاویر زیادی هستند بنابراین اگر سرعت لود سایت شما پایین باشد بازدیدکنندگان زمان زیادی را برای لود صفحه منتظر نمی مانند و سایت شما را ترک می کنند. سرعت وب سایتتان را بهینه کنید تا صفحه محصولات و امکان مقایسه و استفاده از دیگر ویژگی های سایت بدون معطلی برای کاربران نمایش داده شوند.

 7:  Breadcrumbs را تنظیم کنید

با فعال کردن بردکرامب ها می توانید مسیر لینک ها را از دسته های اصلی تا فرعی یک محصول نمایش دهید. به این ترتیب در هر محصول کاربر می تواند راحت تر در بین دسته بندی ها به جستجو و مقایسه محصولات بپردازد.

8:  نامک و url محصولات را بهینه کنید

بهتر است url محصولات کوتاه و آسان باشد. همچنین شامل کلمه کلیدی باشد به این ترتیب تاثیر مثبتی در سئو سایت شما دارد.

تمامی موارد بالا به صورت حلاصه در تصویر زیر بیان شده است. این موارد می توانند یک چک لیست کوتاه برای سئوی محصولات فروشگاهی شما باشند.

سئو سایت فروشگاهی وردپرس

معرفی بهترین افزونه سئو ووکامرس

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد افزونه سئو ووکامرس برای اتصال دو افزونه یواست و ووکامرس استفاده می شود.

بدون اغراق افزونه yoast seo را می توان پرچمدار بدون رقیب در میان افزونه های سئوی وردپرس دانست .
این افزونه با نصب بیش از 4 میلیون بار بالاترین محبوبیت را در بین وبمستران جهان در زمینه سئو دارد که این آمار به ما نشان می دهد این افزونه تا چه حد توانسته است رضایت وبمستران را جلب نماید .

جالب است بدانید هر دو پلاگین یواست سئو و افزونه Woocommerce  جز 10 پلاگین برتر وردپرس در سراسر دنیا هستند. سئو کردن محصولات فروشگاهی با سایر محتواها در وردپرس متفاوت است بنابراین راه حل متفاوتی نیز دارد. برای بهینه سازی محصولات ووکامرس نیاز به افزونه کاربردی Yoast Woocommerce دارید.

پلاگین Yoast Seo Woocommerce افزونه یواست سئو و ووکامرس را به یکدیگر متصل می کند. برای نصب و فعال کردن پلاگین یواست ووکامرس باید ابتدا افزونه یواست سئو و افزونه ووکامرس را نصب کنید، سپس پلاگین yoast woocommerce را نصب کنید.

نکته: نیازی به نصب افزونه یواست سئو پرمیوم نیست و اگر از افزونه یواست رایگان هم استفاده می کنید در کارایی افزونه یواست ووکامرس مشکلی ایجاد نمی کند.

پلاگین Yoast Seo Woocommerce

افزونه سئو محصولات فروشگاهی ووکامرس

مزیت پلاگین سئو محصولات فروشگاهی ووکامرس

 • ایجاد ارتباط بین افزونه ووکامرس و افزونه یواست سئو
 • سئو محصولات ووکامرس و قرار گرفتن در نتایج بالاتر موتورهای جستجو و در نتیجه افزایش فروش
 • اصلاح نقشه XML متناسب با سایت‌های فروشگاهی: با داشتن نقشه سایت تمیزتر، گوگل می تواند اطلاعات مورد نیاز خود را سریع تر پیدا کند. این افزونه صفحات زائد را که WooCommerce به طور خودکار به نقشه سایت شما اضافه کرده را حذف می کند و از تکراری بودن مطالب جلوگیری می کند.
 • استفاده از مسیر برگه‌ها (breadcrumbs) سئو شده ناوبری سایت شما را آسان می کند. داشتن بردکرامب هم برای کاربران مفید است و هم امتیاز مثبتی برای شما در موتور جستجوی گوگل دارد.
 • با استفاده از افزونه سئو ووکامرس اشتراک گذاری محصولات در شبکه های اجتماعی بهتر خواهد بود. با فعال کردن جزئیات مخصوص Facebook / Pinterest جزئیاتی از قبیل قیمت، موجودی محصول و لینک به وب سایت در این شبکه ها قرار می گیرد. با این کار افراد بیشتری محصولات شما در شبکه های اجتماعی مشاهده می کنند و با کلیک بر روی لینک سایت برای خرید به فروشگاه شما ارجاع داده می شوند.
 • نصب این افزونه بسیار آسان است و با چند کلیک و بدون نیاز به انجام تنظیمات خاص می توانید این افزونه نصب کنید.

تمامی نکات بیان شده در بالا می تواند به کسب رتبه بهتر محصولات کمک کند اما در نظر داشته باشید که اصل ماجرا خود محصولات و کیفییت واقعی آنهاست! بدون داشتن یک محصول خوب نمی توانید محبوبیتی در بین مشتریان خود کسب کنید.

سایر پلاگین های فروشگاهی و سئو را در راست چین (https://www.rtl-theme.com/category/wordpress-plugin/) ببینید.

حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
5/5 - (4 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

زهرا تابش در 15 سپتامبر 2020 - 10:24 پاسخ

من در مورد اسکیما یکم خوندم. این کدها واقعا چقد تاثیر داره که حالا مابیایم ی افزونه هم نصب کنیم براش؟ واقعا می ارزه این کدها به فروشگاه اضافه بشه؟
کسی تجربه استفاده ازش رو داره؟ من برا فروشگاه لباس زنانه می خام استفاده کنم.

  مسعود جواهری در 15 سپتامبر 2020 - 16:52 پاسخ

  سلام خدمت شما
  قطعا ارزش داره و به گوگل برای درک بهتر از صفحه کمک می کنه. گوگل رسما به عنوان یک فاکتور سئو اعلام نکرده اما پیشنهاد میکنم حتما از اسکیما در فروشگاهتون استفاده کنید تا صفحات برای گوگل قابل درک تر باشه. همچنین اینکه در نتایج هم ممکن است متفاوت تر دیده شود و این مورد غیرمستقیم به سئو کمک میکنه.

ناظر در 23 می 2022 - 14:11 پاسخ

سلام و.قتتون بخیر
اصلاح نامک کوتاه و حذف کردن مسیرهای تو در تو از طریق افزونه yoast seo قابل انجام هشت؟ ایا تاثیر داره کوتاه بودن نامک ها یا فقط چیزی هست که سئو کاران در موردش صحبت می کنند. و سوال اخر انگلیسی و فارسی بودن فرقی داره؟

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!