تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟ تاثیر آن بر سئو چیست؟

الگوریتم کبوتر گوگل

الگوریتم کبوتر کمک می کند تا کاربران با جستجو بعضی از کسب و کار ها در گوگل، بتوانند نزدیک ترین کسب و کار به خودشان را پیدا کنند. مثلا اگر دفتر محل کار شما در سعادت آباد تهران است، کسب و کار شما به افرادی که در این محله هستند، در رتبه های بالاتر نمایش داده می شود. الگوریتم کبوتر سعی می کند تا با پیشنهاد های نزدیک به کاربر، تجربه بهتری به کاربران بدهد. در فصل آخر دوره آموزش سئو نیز در مورد این موضوع نیز بیشتر صحبت کرده ایم که پیشنهاد می کنم این دوره را از سایت تهیه کنید.

حتماً تا به حال تجربه جستجوی یک کسب و کار را در محلی که نمی شناختید، یا حتی نزدیک محل زندگیتان داشتید. همه ما در موقعیت هایی گیر کرده ایم که به دنبال یک تعمیرگاه، رستوران، فروشگاه یا دفاتر خدمات ارتباطی در اطرافمان بوده ایم و حالا جستجو در گوگل اولین اقدام افراد برای گذر از این شرایط بحرانی است. گوگل به خوبی با تعریف یک الگوریتم موفق و متفاوت توانسته این مشکل را رفع کند.

الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟

برای اینکه الگوریتم کبوتر را بهتر درک کنید اول لازم است با 2 مفهوم آشنا شوید:

  1. جستجوگر محلی (Local searcher): جستجوگر محلی 2 نوع جستجو انجام میدهد. یا اینکه عباراتی را جستجو میکند که شامل یک موقعیت مکانی هستند، مثلاً کاربر با جستجوی عبارت رستوران در زعفرانیه، با وجود فاصله با این موقعیت محلی، به دنبال رستوران هایی در آن منطقه است، و یا اینکه عبارات جستجو شده توسط آن بیانگر کسب و کاری است که گوگل به طور خودکار فرض را بر پیدا کردن نزدیک ترین پیشنهاد بر اساس اون می گذارد. یعنی اگر عبارت رستوران سنتی را جستجو کنید گوگل نزدیک ترین رستوران سنتی در محلی که قرار دارید را به عنوان پاسخ به شما نشان میدهد.
  2. سئوی محلی (Local SEO): ما Local SEO را فرصت جذب مشتریان نزدیک به شما و معرفی دقیق و کامل کسب و کار شما تعریف میکنیم. Local SEO درست مثل تبلیغات تراکت مانندی که به همراه سبد خریدتان و یا درب منزل تحویل میگیرید. توی این تبلیغات عموماً کسب وکارهای موجود در محله ی شما تبلیغ شدند و از این طریق شما را با فروشگاه ها یا مراکز خدماتی اطرافتان آشنا میکند. این کسب و کارها درست مثل نتایجی است که گوگل با استفاده از الگوریتم کبوتر به شما نشان میدهد، نکته ای که اهمیت الگوریتم کبوتر را بیشتر میکند. هر چند شاید شما در کلمه کلیدی مربوط به حوزه خودتان فرضاً جایگاه پنجم باشید اما با اعمال دستورات الگوریتم کبوتر این جایگاه میتواند بسیار بالاتر باشد. دلیل آن هم میتواند تاثیر پارامترهایی مثل: فاصله مکانی، ساعت کاری یا سهولت دسترسی به کسب وکار جستجو شده توسط کاربر باشه که در Local SEO اهمیت بسیار زیادی پیدا میکند.
میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایتت نیاز داری رو گفته ایم!

وظیفه الگوریتم کبوتر گوگل

وظیفه الگوریتم کبوتر بررسی عبارات جستجو شده کاربران و ارجاع این جستجوها به نزدیک ترین کسب و کارهای محلی بر اساس موقعیت یا همان لوکیشن شماست.

این مطلب را هم بخوانید:  آموزش افزایش سرعت سایت وردپرسی با افزونه موشک وردپرس WP-rocket + آموزش ویدئویی

کبوتر گوگل چطور کار میکند؟

هرچند شاید ما کبوتر را مشهور به کار دیگه ای بدانیم ولی ویژگی های مدنظر گوگل از این پرنده: توجه بسیار زیاد به جزییات و دقت بالا در حین پرواز است. این ویژگی مثبت به الگوریتم کبوتر هم ارث رسیده و گوگل به کمک آن در تشخیص سایت های مرتبط با جستجوی شما و موقعیت مکانیتان، بیش از حد انتظار موفق عمل کرده است به طوری که هم کیفیت محتوای نمایش داده شده و هم سرعت نمایش نتایج تا حد چشم گیری افزایش پیدا کردند.

در آخرین آپدیت الگوریتم کبوتر گوگل، Location Base شدن نتایج، شخصی سازی نتایج و تغییر در شکل نتایج لحاظ شدند که هرکدام به نحوی توانستند تجربه بسیار بهتری از سرچ در گوگل را به کاربران القا کنند. نمایش نزدیک ترین کسب و کار جستجو شده به کاربر، نمایش نتایج براساس محل جغرافیایی و تغییر در پک نمایش، نتایج حاصل تلاش گوگل در آخرین آپدیت این الگوریتم بوده است.

الگوریتم کبوتر در سئو

اگر تا اینجا الگوریتم کبوتر اهمیت خودش را به شما اثبات کرده، لازم است که فاکتورهای مهم برای خوش آمدگویی این الگوریتم را هم بشناسید:

  1. در گام اول سایتتان را در نقشه گوگل ثبت کنید. برای ثبت موقعیت مکانی کسب و کارتان میتوانید با استفاده از نقشه گوگل در نسخه وب و موبایل و با انتخاب گزینه Add missing place اطلاعاتی از فعالیتتان را در اختیار گوگل و الگوریتم کبوتر قرار دهید. دقت داشته باشید که درج اطلاعات مهمی مثل شماره تماس، تصویر و ساعت کاری را فراموش نکنید!
  2. اقدام بعدی درج نام و آدرس و اطلاعات تماس در تمام صفحات وبسایت است. بهترین کار برای قرار دادن این اطلاعات در دسترس کبوتر گوگل اضافه کردن آنها به قسمت فوتر سایت است که درنتیجه در تمامی صفحات شما تکرار میشود. نکته مهم دراین باره این است که تطابق این اطلاعات با اطلاعات وارد شده در نقشه گوگل به اعتماد بیشتر کبوتر کمک میکند.
  3. دایرکتوری های محلی: دایرکتوری ها فهرستی از سایت های مرتبط با یک کسب و کار را جمع آوری میکنند و حضور شما در جمع بیزینس های این وبسایت ها به دیده شدن شما کمک زیادی میکند. برای مثال: با جستجوی نام یک کافه که به خوبی در دایرکتوری های مربوطه ثبت شدند میتوانید امتیاز کسب شده توسط این بیزینس را هم در دایرکتوری های مختلف مشاهده کنید. که در نتیجه در دیدگاه کاربران نسبت به شما بسیار اثرگذار خواهد بود.
  4. پرسش و پاسخ های کاربران: کسب و کارهای ثبت شده در گوگل امکان پرسش و پاسخ را برای کاربران فراهم کردند و این فضا یکی از کلیدی ترین عوامل موثر بر سئو محلی به حساب می آید. در معرفی الگوریتم های دیگه گوگل این موضوع را تاکید کرده بودیم که در حال حاضر اصلی ترین معیار برای گرفتن پوئن مثبت از گوگل، جلب رضایت و تعامل کاربران است.
  5. و آخرین فاکتور هم زبان نشانه گذاری Schema است. زبان آشنای Schema برای گوگل با جمع آوری میکرو دیتاهای مهم حرف شما را بهتر به گوش کبوتر میرساند و به خوبی در بهبود سئوی محلی شما اثرگذار خواهد بود.
این مطلب را هم بخوانید:  آموزش راه اندازی و نصب افزونه AMP در وردپرس

و در آخر فراموش نکنید که به الگوریتم کبوتر به عنوان یک فرصت برای کسب و کارتان نگاه کنید تا این الگوریتم دوستی خودش با فعالیت شما را به به شما ثابت کند.

در آخر چند پیشنهاد ویژه هم برای شما داریم. شما می توانید کتاب آموزش سئو را به صورت رایگان از سایت دانلود کنید. همچنین یک چک لیست سئو سایت آماده کرده ایم که به بهینه سازی سئو سایت شما کمک می کند. همچنین اگر هدف شما این است که سئو را کامل یاد بگیرید، پیشنهاد ما دوره آموزش سئو سایت است.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشید درک بهتری از الگوریتم کبوتر گوگل به دست آورده باشید تا با رعایت این نکات، بازخورد بهتری از سایت خود بگیرید! حتما نظرات خودتان را در بخش نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید.

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایتت نیاز داری رو گفته ایم!
حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
5/5 - (2 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!