ابزار ها و توصیه های لازم برای افزایش سرعت سایت وردپرسی

سرعت سایت یکی از مهمترین فاکتور های سئو است که روز به روز به اهمیت آن افزوده می شود. اگر سرعت سایت کند باشد، نرخ خزش ربات های گوگل و سایر موتور های جستجو نیز کند تر خواهد بود و بنابراین صفحات سایت شما کند تر در گوگل و موتور های جستجو ایندکس می شوند که در نتیجه باعث می شود که مطالب جدید سایت شما، دیر تر در نتایج جستجو نمایان شوند. پس داشتن یک سایت سریع تر باعث می شود که ترافیک بیشتری جذب سایت کنید.

علاوه بر این، یک سایت سریع، تجربه بهتری به کاربر می دهد. تحقیقات نشان داده است که مردم از سایت هایی که سرعت آن ها پایین است، کمتر خرید می کنند و کمتر مطالب آن سایت را مطالعه می کنند. به همین دلیل باید تا کنون به اهمیت سرعت سایت پی برده باشید!

website speed banner

بهترین ابزار های تست سرعت سایت

همانطور که گفته شد، یکی از معیار های اصلی سئو، سرعت سایت است. زمانی که سایت خود را از نظر سئو بررسی می کنید، باید سرعت سایت را نیز تست کنید.

سرعت سایت از هر لوکیشنی متفاوت است. به همین دلیل ابزار های تست سرعت سایت همیشه نتیجه مشابه ای ارائه نمی دهند. به همین دلیل باید سایت را با ابزار های مختلف تست سرعت چک کنید و فقط به یک نتیجه نباید استناد کرد.

ابزار های تست سرعت سایت:

ابزار Google PageSpeed Insights سرعت سایت را در موبایل و کامپیوتر های دسکتاپ تست می کند. اخیرا نیز این ابزار بهینه تر شده است تا بتواند نتایج مفید تری ارائه بدهد. همچنین توصیه هایی که برای بهبود سرعت سایت شما می دهد نیز بهینه تر شده اند.

ابزار Pingdom’s Website Speedtest Tools به شما این امکان را می دهد که سرعت سایت را از لوکیشن های مختلف بررسی کنید.

ابزار GTmetrix موارد و نکات بسیار مفیدی را برای بهبود سرعت سایت شما ارائه می دهد.

ابزار WebPageTest تعدادی نکات مفید را به ساده ترین شکل ممکن به شما ارائه می دهد.

ابزار Google Lighthouse نیز برای مرورگر کروم ساخته شده است که هدف اصلی آن برای برنامه های تحت وب پیشرو (PWA) است اما آمار خوبی را برای بهبود سرعت سایت و بهبود تجربه کاربری ارائه می دهد.

پیشنهاد می کنیم که برای تست و بهبود سرعت سایت خود، از تمام ابزار های معرفی شده استفاده کنید. نتایج هر کدام را با دیگری مقایسه کنید تا یک دید و نتیجه کلی نسبت به سرعت سایت خود به دست آورید.

PageSpeed Insights

کار با این ابزار ها نیز بسیار ساده است. کافیست لینک سایت خود را درون فیلد مربوطه در این ابزار ها وارد کنید و نتایج را مشاهده کنید. این ابزار ها بعد از تست سرعت سایت، توصیه هایی را نیز به شما ارائه می دهند تا با انجام آن ها، سرعت سایت شما بهینه تر شود.

توصیه می کنیم که صرفا صفحه اصلی سایت را تست نکنید. علاوه بر صفحه اصلی، صفحاتی مانند صفحه مطلب یا محصول را نیز تست کنید.

رتبه بهتر و ورودی بیشتر از گوگل برای سایتت نیاز داری؟ در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایت خود نیاز دارید را گفته ایم!

چند راهکار برای افزایش سرعت سایت

افزونه های افزایش سرعت سایت برای وردپرس

در وردپرس افزونه های مختلفی برای افزایش سرعت سایت وجود دارند. به عنوان مثال افزونه های کش وردپرس می تواند سرعت سایت شما را بسیار افزایش دهد. افزونه WP Super Cache یکی از این افزونه ها می باشد. افزونه دیگر، افزونه WP Rocket است که امکانات بسیار زیادی در اختیار شما قرار می دهد. افزونه WP Super Cache رایگان است اما افزونه WP Rocket پولی است.

فعالسازی AMP برای سایت

AMP مخفف Accelerated Mobile Pages است که توسط گوگل ایجاد شده است. این تکنولوژی باعث می شود که نسخه موبایل سایت شما بسیار ساده تر لود شود تا صفحات سریع تر لود شوند. اگر می خواهید اطلاعات بیشتر در مورد AMP و نحوه فعال سازی آن برای وردپرس بدانید، مقاله آموزش راه اندازی و نصب AMP در وردپرس را مطالعه کنید.

افزودن CDN

CDN مخفف Content Delivery Network است که یکی از تاثیرگذار ترین روش های افزایش سرعت سایت است. استفاده از CDN باعث می شود که سایت شما را نزدیک تر نسب به کاربر قرار دهد تا سرعت دسترسی و دریافت محتوای سایت برای آن کاربر سریع تر شود. چنانچه می خواهید در این مورد بیشتر بدانید و CDN را برای سایت خود فعال کنید، توصیه می کنیم که مقاله CDN چیست؟ چگونه کار می کند و چه تاثیری بر سئو دارد؟ را مطالعه کنید.

speed cdn

رتبه بهتر و ورودی بیشتر از گوگل برای سایتت نیاز داری؟ در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایت خود نیاز دارید را گفته ایم!

نتیجه گیری:

علاوه بر موارد گفته شده، مانند نصب افزونه کش، افزودن CDM و … ، موارد بسیار زیاد دیگری برای افزایش سرعت وجود دارند. به عنوان مثال کاهش حجم تصاویر، فشرده سازی کد های سایت و … از این موارد هستند که در مورد سایر روش های افزایش سرعت سایت در مقالات دیگری صحبت خواهیم کرد.

حتما عضو کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام فصل وردپرس باشید! ما در تلگرام و اینستاگرام مطالب متفاوت تری داریم که در سایت نیست!
من مسعود جواهری نویسنده این مقاله هستم

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 8 سال است که در زمینه طراحی سایت فعالیت می کنم. هم اکنون مدیریت تیم طراحی سایت ورتکس را بر عهده دارم و همچنین در زمینه آموزش طراحی سایت، سایت فصل وردپرس را راه اندازی کردم. در زمینه بازاریابی اینترنتی نیز مشغول مطالعه هستم.دانلود رایگان کتاب آموزش سئو!