تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟ چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن یکی از الگوریتم های گوگل است که وظیفه آن مبارزه با وب سایت هایی است که می خواهند با روش های لینک سازی اسپم، سر گوگل کلاه بذارند و رتبه های اول نتایج را به دست آورند. علاوه بر شناسایی بک لینک های اسپم، صفحات سایت را از لحاظ keyword stuffing یا استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در صفحه، بررسی می کند تا بتواند نتیجه ای را به کاربر خود نمایش دهد که واقعا لیاقت دیده شدن را دارد و سایتی نباشد که سعی کرده با روش های کلاه سیاه به جایگاه های برتر گوگل برسد.

تا چند سال پیش رقابت وب مستران برای کسب جایگاه در نتایج گوگل، به جذابیت امروز نبود! چرا که روش هایی که در گذشته استفاده می شدند، جریمه ای برای وبسایت ها در پیش نداشتند. حالا گوگل تمام تلاش خود را می کند که نتایج به نفع کاربران باشد و رضایت آن ها را جلب کند. بنابراین روز به روز سخت گیر تر می شود.

برخی از روش هایی که تا پیش از این توسط وبسایت ها استفاده می شدند (مثل: استفاده از برچسب های زیاد، لینک های غیر استاندارد، استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی و عدم توجه به محتوای مفید) حالا روش هایی مخرب برای وبسایت ها بحساب می آید!

در دوره آموزش سئو نیز در مورد الگوریتم پنگوئن و نکات آموزشی مرتبط با آن به طور کامل صحبت کرده ایم که پیشنهاد می شود این دوره را تهیه کنید.

الگوریتم پنگوئن چیست؟

الگوریتم پنگوئن راهی برای مبارزه با وبسایت هایی است که قصد دارند با استفاده از روش های غیر طبیعی مثل لینک سازی اسپم، رتبه بالایی را بدست بیاورند! هدف این الگوریتم به طور دقیق کاهش تاثیرگذاری روش های کلاه سیاه و بدست گرفتن کنترل اوضاع بود، این الگوریتم برای اولین بار در April سال 2012 معرفی شد و بعد از بروزرسانی های متعدد، در حال حاضر در حال فعالیت است و جزئی از هسته اصلی الگوریتم های گوگل بحساب می آید.

رشد الگوریتم پنگوئن

وظایف اصلی الگوریتم پنگوئن چیست؟

تمرکز اصلی الگوریتم پنگوئن بر روی 2 نکته بسیار مهم است:

  1. لینک سازی اسپم یا Link scheme: با درک بهتر فرایند دریافت لینک، پنگوئن توانست وبسایت هایی را که اقدام به دریافت لینک های طبیعی و معتبر کردند را ارتقاء بدهد و وبسایتهایی که لینک های اسپم و ساختگی دریافت کرده بودند را از رتبه های بالای نتایج گوگل به قعر نتایج بکشاند.

در ابتدای کار گوگل در این الگوریتم برای جریمه کردن وبسایت های خاطی ملاک خودش را تنها بر لینک های دریافتی متمرکز کرده بود و به هیچ وجه توجهی به لینک های خروجی این وبسایت ها نداشت ولی در ادامه لینک های خروجی از سایت و لینک سازی داخلی را توسط الگوریتم پنگوئن مورد توجه قرار داد.

بهتر است با روش هایی که از نظر گوگل مصداقی برای لینک سازی های مخرب هستند آشنا شوید:

  • خرید بک لینک: این کار به قصد افزایش پیج رنک انجام میشد و به معنی پرداخت هزینه برای لینک گذاری در محتوا و نوشته به هدف کسب بک لینک بود.
  • تبادل لینک: اینکار هم با هدف تبلیغات متقابل دو سایت و به منظور بهبود رتبه هر دو انجام میشد که در نتیجه از نظر گوگل مشمول جریمه بود.
  • پست مهمان: این تکنیک نوشتن پست مهمان در چندین و چند سایت و ارائه و انتشار محتوایی بود که شامل بک لینک هایی با انکرتکست یکسان میشد.
  • استفاده از نرم افزار یا سرویس های اتوماتیک ایجاد بک لینک به وبسایت شما
  • وب دایرکتوری های کم ارزش و سایت های اشتراک لینک
  • قرار دادن لینک در ابزارهای مشترک بین سایت ها مثل: سیستم های تبلیغات عمومی که در تعداد زیادی از سایت ها یا وبلاگ ها به طور همزمان نمایش داده می شدند.
  • قرار دادن لینک در فوتر زیادی از سایت های اینترنتی: چیزی شبیه به امضای طراحان سایت
  • نظرات بی ارزش در وبلاگ ها و فروم ها که البته به همراه لینک یا به قصد لینک سازی انجام می شد.
این مطلب را هم بخوانید:  نگاهی به تاثیر واقعی افزونه‌های سئو در سایت‌های وردپرسی

 توجه داشته باشید که بهترین روش تشویق سایت های اینترنتی برای ایجاد بک لینک به شما، تولید و انتشار محتوای اختصاصی و مفید است که موجب محبوبیت شما در اینترنت و تبلیغات وایرال میباشد.

  1. و اما دومین نکته ای که الگوریتم پنگوئن به آن توجه میکند، تکرار بیش از حد کلمات کلیدی یا keyword stuffing است. هدف اصلی الگوریتم پنگوئن بررسی سلامت لینک سازی سایت ها بوده، ولی یکی از وظایف جانبی آن مبارزه با keyword stuffing یا تکرار کلمات کلیدی است.

در گذشته برای اینکه جایگاه مناسبی در نتایج گوگل کسب کنیم کافی بود تا عبارت مورد نظرمان را با درصد مشخصی در محتوا تکرار کنیم، توجه بیش از اندازه متخصصان سئو به این مورد باعث شد تا گوگل عملاً تکرار یا بمباران کلمات کلیدی را به یکی از تکنیک های سئو کلاه سیاه شناسایی کند.

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایتت نیاز داری رو گفته ایم!

رفع جریمه الگوریتم پنگوئن

در برخی موارد بعد از اینکه وب مستران اقدام به پاکسازی لینک های اسپم کردند باز هم دچار بخشش و بازگشت رتبه نشدند! که ممکن است به یکی از این دلایل باشد:

ممکن است ترافیک یا رتبه بدست آمده به طور کل نامعتبر بوده و از طریق بک لینک های مشکوک بدست آمده باشد. زمانی که لینک های سابق حذف شدند، تلاشی برای کسب لینک های  طبیعی و با ارزش صورت نگرفته، هیچ بک لینک منفی و اشتباهی حذف نشده و یا اینکه لینک های اسپم به میزان کافی حذف نشده اند! و یا اینکه مشکل به طور کلی از سمت لینک های اسپم نبوده است!

زمانی که مورد بخشش گوگل قرار بگیرید و گوگل شروع به بازگردانی رتبه شما کند، نباید انتظار داشته باشید که به جایگاه سابق خود برگردید! یکی از مشکلاتی که برای مالکان سایت ها اتفاق افتاده این بوده که برآورد ارزش لینک ها برای آنها مشکل بود و به همین دلیل مجبور بودند که تمام لینک های خودشان را بی اثر کنند. به همین دلیل بسیاری از لینک های با ارزش در وبسایت ها که باعث کسب جایگاه شده بودند هم در این میان از بین رفتند.

این مطلب را هم بخوانید:  تاثیر محتوای تکراری بر سئو چیست؟ راه حل مشکل محتوای تکراری چیست؟

پس جدا از این که باید لینک های با کیفیت و صحیحی به سایت خود دریافت کنید، باید لینک های اسپم و مضر را شناسایی کنید و آن ها را از طریق ابزار Google Disavow بی اثر کنید. روش شناسایی و بی اثر کردن لینک های اسپم در دوره آموزش سئو گفته شده است.

قوانین

اشتباهات رایج در مورد الگوریتم پنگوئن

همیشه فرضیات و آزمایش های جدیدی از منابع غیر معتبر در علم سئو مطرح میشود و این موضوع باعث شده تا اشتباهات زیادی درمورد الگوریتم گوگل مطرح شود. به طور مثال گفته میشود که پنگوئن یک نوع جریمه است! خیلی از افراد از الگوریتم پنگوئن با نام جریمه پنگوئن یاد میکنند! در حالی که پنگوئن بخشی از هسته اصلی الگوریتم های گوگل است.

گفته میشود گوگل در صورت جریمه شدن وبسایت شما، به شما اطلاع میدهد! متاسفانه این مساله صحیح نیست. سرچ کنسول هیچ اطلاعاتی در مورد دلیل افت رتبه ها یا از دست رفتن جایگاه شما به دلیل اعمال الگوریتم پنگوئن نمی دهد.

بی اثر کردن لینک های مخرب تنها راه بخشودگی گوگل! اینطور نیست! برای الگوریتم پنگوئن گوگل نسبت لینک های خوب و باکیفیت در مقابل لینک های مخرب و اسپم مهم است. و یا اینکه گفته می شود رفع جریمه الگوریتم پنگوئن غیرممکن است! با اینکه فرایند رفع جریمه الگوریتم پنگوئن ممکن است فرایندی زمانبر و هزینه بر باشد اما در صورتی که تجربه انجام اینکار را داشته باشید میتوانید مورد بخشودگی این الگوریتم قرار بگیرید.

همانطور که گفتیم یکی از بهترین راه های بی اثر کردن لینک های مخرب و کسب لینک های طبیعی و مفید و معتبر و انجام فعالیت هایی است که توجه و اعتماد گوگل را بدست بیاورند. هرقدر فعالیت اعتمادساز و طبیعی بیشتری داشته باشید، شانس رهایی شما از چنگال الگوریتم پنگوئن بیشتر خواهد بود.

در آخر چند پیشنهاد ویژه هم برای شما داریم. شما می توانید کتاب آموزش سئو را به صورت رایگان از سایت دانلود کنید. همچنین یک چک لیست سئو سایت آماده کرده ایم که به بهینه سازی سئو سایت شما کمک می کند. همچنین اگر هدف شما این است که سئو را کامل یاد بگیرید، پیشنهاد ما دوره آموزش سئو سایت است.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشید درک بهتری از الگوریتم گوگل پنگوئن به دست آورده باشید تا با رعایت این نکات، مشکلی از بابت این الگوریتم نداشته باشید! حتما نظرات خودتان را در بخش نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید.

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایتت نیاز داری رو گفته ایم!
حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
5/5 - (2 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!