تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

الگوریتم پاندای گوگل چیست؟ تاثیر آن بر سئو چگونه است؟

الگوریتم پاندا گوگل

الگوریتم پاندا یکی از الگوریتم های گوگل است که وظیفه آن مبارزه با محتوا هایی در وب است که کیفیت کافی را ندارند و هیچ ارزشی به مخاطب نمی دهد. محتوایی که بی کیفیت، کوتاه و بی ارزش باشد، خشم پاندای گوگل را در می آورد! این الگوریتم باعث می شود که این نوع محتوا ها در صدر نتایج جستجو ظاهر نشوند تا گوگل بتواند محتوایی را به جستجو کنندگان ارائه دهد که هم کیفیت خوبی دارند و هم واقعا برای کاربر ارزشمند است. در این مقاله می خواهیم به بررسی الگوریتم پاندای گوگل بپردازیم و درباره آن اطلاعات بیشتری به دست آوریم و بدانیم که این الگوریتم پاندا چه تاثیری در سئو دارد و ما باید چه کار هایی را انجام دهیدم یا حتی انجام ندهیم که پاندا گوگل از ما ناراضی نشود. در دوره آموزش سئو نیز به طور مفصل در مورد این الگوریتم و نکات آموزش آن صحبت کرده ایم که به شما پیشنهاد می کنم این دوره را از دست ندهید.

شاید شما هم از کاربران قدیمی گوگل باشید و پیش از تولد باغ وحش گوگل، جستجو با این موتور جستجوگر را تجربه کرده باشید! قبل از این تحول یکی از رایج ترین دلایل نارضایتی کاربران از نتایج جستجو ها محتواهای کوتاه، بی کیفیت و در نتیجه بی ثمر برای آنها بود. صفحاتی که اصل اولیه ی محتوای سئو شده امروزی را رعایت نکرده بودند; کمیت و کیفیت!

سال 2011 تیتر اصلی روزنامه Business Insider چالش جدیدی را برای گوگل به وجود آورد! رضایت کاربران ازاین موتور جستجو در حال کاهش بود و علت آن هم افزایش محتوای بی کیفیت وبسایت ها و کاهش کیفیت نتایج جستجو بود! این همان زمانی بود که ایده باغ وحش گوگل با تولید الگوریتم پاندا در ذهن متخصصان گوگل شکل گرفت.

پاندا نام یکی از مهم ترین الگوریتم های گوگل است که برای از بین بردن محتوای کوتاه و بی کیفیت به وجود آمد.

موسس وبسایت Search Engine Land از این الگوریتم با نام Farmer یاد کرده، چرا که پاندای گوگل درست مثل یک کشاورز داس به دست در حال از بین بردن محتوای زیاد و کم ارزش مزرعه های محتوا بود، تا بتواند محتواهای جدید و با کیفیت را جایگزین آنها کند!

مزرعه محتوا روشی بود که در آن وبمستران با انتشار مقالات بی ارزش و کم ارزش در تعداد بالا اقدام به لینک سازی های مخرب میکردند! برای درک بهتر این الگوریتم باید ببینیم که معیارهای گوگل برای آن، چه چیزهایی هستند؟

این مطلب را هم بخوانید:  126 فاکتور مهم گوگل برای سئو: قسمت یازدهم

گوگل پاندا

معیار های الگوریتم پاندای گوگل (Google Panda)

طراحی زیبا

طراحی سایت باید دارای ارائه ای زیبا و جذاب برای کاربر باشد، به طوری که کاربر با مشاهده سایت ترغیب به مطالعه مطالب شود و زمان حضورش در سایت افزایش یابد.

محتوای تکراری

منظور از محتوای تکراری تنها متن کپی شده نیست! بلکه بازنویسی های نادرست و تکرار بیش از حد یک موضوع در مقاله هم به نحوی از نظر گوگل مذموم شناخته میشود.

ارزش افزوده

منظور از ارزش افزوده محتوایی هست که اطلاعات جدید را به دانش کاربر اضافه کند و تنها تکرار محتوای سایر سایت ها نباشد!

افزایش کیفیت متن

متن باکیفیت باید اطلاعات مناسب و ارزشمندی را در مورد موضوع مورد بحث در اختیار کاربر قرار دهد.

کیفیت متن

کیفیت متن شامل مناسب بودن حجم محتوا و استفاده از محتوای مدیا هم می شود.

نکات نگارشی

رعایت نکات نگارشی و املایی باعث میشود که الگوریتم گوگل متن شما را بهتر بخواند و سریع تر آن را در زمره متن های با کیفیت قرار دهد.

کاهش تبلیغات

وبسایت هایی که دارای تبلیغات زیاد و لینک های بسیار زیادی در محتوای خودشان هستند و یا اصلاً محتوایی ندارن  به سرعت از طرف گوگل پاندا جریمه میشوند! اولین قدم در بهبود سایت شما میتواند حذف تبلیغات اضافه باشد.

تعداد کلمات

کمیت محتوای تولید شده هم در الگوریتم پاندا مورد بررسی قرار میگیرد و یک محتوای کوتاه به عنوان متن بی کیفیت شناخته میشود، البته این به معنی شاهنامه نوشتن هم نیست.

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایتت نیاز داری رو گفته ایم!

جریمه های گوگل با معیارهای الگوریتم پاندا

وبسایت های که جریمه می شوند به دو دسته تقسیم می شوند:

  • سایت هایی که در کنار محتوای باکیفیت از محتوای کپی و یا بی کیفیت هم استفاده میکنند. اگر در این دسته قرار دارید اقدام به حذف و یا بهبود صفحات بی کیفیت خود کنید و با تغییر استراتژی تنها به تولید محتوای با کیفیت بپردازید، در اینصورت احتمال بازگشت رتبه شما بسیار زیاد است.
  • سایت هایی که تنها از محتوای کپی شده و محتوای بی کیفیت استفاده میکنند و هیچ اطلاعات ارزشمندی را در خودشان ندارند، اگر در این دسته قرار دارید بهتر است به طور کلی وبسایت را فراموش کنید! و با ایجاد دامنه ای جدید و تغییر استراتژی به تولید محتوایی با کیفیت برای وبسایت جدید خود بپردازید.
این مطلب را هم بخوانید:  ریدایرکت 301 چیست؟ (کد htaccess + وردپرس) و تاثیر آن در سئو

جریمه الگوریتم پاندای گوگل

در صورتی که وبسایت جدیدی راه اندازی کرده اید و به فکر تدوین استراتژی تولید محتوای صحیح و مفید هستید این چند نکته را باید در نظر داشته باشید.

نکات مهم در تولید محتوای مورد پسند گوگل

  • قبل از تولید محتوا به نیاز مشتری فکر کنید.
  • کیفیت محتوا را فدای کمیت آن نکنید.
  • توجه داشته باشید که ملاک موفقیت شما تنها رتبه بندی گوگل نیست!
  • استاندارد های گوگل برای درک محتوای صفحات را بشناسید.

باور های نادرست در مورد الگوریتم پاندا

از الگوریتم های گوگل گاهاً برداشت های اشتباهی میشود که در نتیجه بجای اثرگذاری مثبت، سایت شما را از چاله به چاه می اندازد. برای مثال گفته میشود که پاندا فقط به کپی بودن محتوا توجه میکند! اینطور نیست. با اینکه مهمترین بخش این الگوریتم تشویق به تولید محتوای منحصر به فرد است اما عملکرد این الگوریتم فراتر از توجه به همین یک عامل است، گوگل به طور کلی به دنبال محتوایی میگردد که برای کاربر خلق ارزش کند. و یا اینکه پاندا به مسائل فنی وبسایت هم توجه میکند! با اینکه مسائل فنی از اهمیت زیادی در سئو برخوردارند اما الگوریتم پاندا کاری به مسائل فنی ندارد.

لازم است باید بگوییم که یکی از بهترین راه های جلوگیری از جریمه های پاندای گوگل ایجاد یک برند معتبر و توسعه آن است و صد البته که اینکار در گرو تولید محتوای با کیفیت و اصیل خواهد بود.

در آخر چند پیشنهاد ویژه هم برای شما داریم. شما می توانید کتاب آموزش سئو را به صورت رایگان از سایت دانلود کنید. همچنین یک چک لیست سئو سایت آماده کرده ایم که به بهینه سازی سئو سایت شما کمک می کند. همچنین اگر هدف شما این است که سئو را کامل یاد بگیرید، پیشنهاد ما دوره آموزش سئو سایت است.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشید درک بهتری از الگوریتم گوگل پاندا به دست آورده باشید تا با رعایت این نکات، دل پاندای گوگل را نشکنید! حتما نظرات خودتان را در بخش نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید.

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایتت نیاز داری رو گفته ایم!
حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
5/5 - (4 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!