تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

آموزش سئو وردپرس با افزونه Yoast SEO + آموزش ویدئویی

اگر از هر کسی در حوزه وردپرس بپرسید که بهترین افزونه برای سئو وردپرس چیست، قطعا جواب او افزونه Yoast SEO خواهد بود. این افزونه باعث می شود در قدم اول از لحاظ فنی در سئو تا حدی بهینه شود. و در قدم دوم به شما می کند تا محتوای سایت شما را از نظر سئو بهینه کند. افزونه یواست سئو با راهنمایی ها و نکاتی که هنگام نوشتن متن پست ها به شما می گوید، متن شما را سئو فرندلی می کند. افزونه Yoast SEO به شما کمک می کند که بخشی از سئو وردپرس را انجام دهید. البته سئو سایت صرفا با یک افزونه انجام نمی شود و باید با دانش سئو آشنا شوید.

همانطور که ابتدا گفتم، این افزونه سایت شما را نیز از لحاظ فنی تا حدی بهینه می کند. به عنوان مثال سایت مپ سایت شما را می سازد، تگ های لازم در صفحات را اضافه می کند و … . این افزونه برای هر سایت وردپرسی لازم است. با آموزش سئو وردپرس با افزونه Yoast SEO همراه فصل وردپرس باشید.

قبل از هر چیزی باید در مورد موضوعی صحبت کنم که به شدت میان وبمستران اشتباه جا افتاده است. عده ای فکر می کنند که فقط با افزونه یوست می توانند در کلمات کلیدی مد نظر خود رتبه های اول را بگیرند. در صورتی که به هیچ وجه اینطور نیست! سئو مجموعه عواملی است که ما در سایت و خارج سایت انجام می دهیم تا بتوانید در کلمات مد نظر خود رتبه بگیریم. افزونه یوست فقط و فقط بخش کوچکی از این عوامل را برای ما بهبود می دهد و ما را راهنمایی می کند.

در این افزونه بخش چراغ سبز یواست را داریم که عده ای فکر می کنند با سبز کردن آن برای صفحات سایت، دیگر رتبه گرفتن آن ها قطعی است! در صورتی که این مورد نیز کاملا غلط است. این افزونه فقط شما را راهنمایی می کند و یک بخش کوچکی از موارد تکنیکال سئو را برای شما هندل می کند. پس این را بدانید که سئو وردپرس فقط با افزونه انجام نمی شود. نیاز دارید که دانش سئو را به دست آوردید. اگر علاقه مند هستید، ما در دوره آموزش سئو این موارد را آموزش داده ایم تا بتوانید به صورت درست سایت خود را سئو کنید و در کلمات مد نظر خود، رتبه های اول را نصیب خود کنید.

این افزونه در دو نسخه رایگان و پولی ارائه شده است. نسخه رایگان آن هم تا حد زیادی کار شما را راه می اندازد. افزونه Yoast SEO در وردپرس تا کنون بیش از 5 میلیون نصب فعال داشته است و امتیاز 5 از 5 را از کاربران وردپرس دریافت کرده است. تردید نکنید و حتما این افزونه را نصب کنید. برای دانلود افزونه Yoast SEO به صورت رایگان می توانید به پایین همین مطلب مراجعه کنید.

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایت خود نیاز دارید را گفته ایم!

بعد از نصب نیاز است که یک کانفیگ اولیه ای برای افزونه انجام شود. نگران نباشد. ما در این ویدئو به صورت کامل این کانفیگ و افزونه را به شما آموزش داده ایم تا به راحتی کار با این افزونه را یاد بگیرید. همچنین آموزش تصویری افزونه یواست سئو هم در ادامه آمده است. آموزش زیر را حتما ببینید.

Yoast SEO banner

ویدئو آموزش سئو وردپرس با افزونه Yoast SEO (یواست سئو)

دانلود ویدئو

آموزش تصویری افزونه Yoast SEO

پس از نصب و فعال سازی افزونه یوست، گزینه سئو به منو داشبورد وردپرس اضافه می شود. در زیر منو گزینه سئو، شما منو های مختلفی را می بینید که از این بخش ها می توانید تنظیمات افزونه را انجام دهید. اما اگر خیلی از این اصطلاحات سر در نمی آورید و دقیقا نمی دانید چه کنید، مشکلی نیست. می توانید از کانفیگ ویزاردی افزونه استفاده کنید. یعنی صرفا با پاسخ به چند سوال، خود افزونه تنظیمات درست را برای شما فعال می کند.

این مطلب را هم بخوانید:  آموزش رایگان ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول (گوگل وبمستر) + آموزش ویدئویی

yoast seo menu

البته به جز این تنظیمات، شما با فعال کردن افزونه، شاهد تغییراتی در سئو تکنیکال سایت خود خواهید بود. مثلا متاتگ های لازم در صفحه برای شما ایجاد می شود. یا مثلا سایت مپ برای سایت شما تولید می شود. اما سایر تنظیمات در این منو قابل تغییر است.

خب حالا برای انجام تنظیمات به روش ساده، کافیست روی گزینه Configuration Wizard کلیک کنید تا وارد مراحل تنظیمات شوید. البته اگر پلاگین شما فارسی است، ترجمه این عبارت را خواهید دید. به هر حال این گزینه در این جا قرار دارد.

yoast seo wizard

در صفحه اول مراحل انجام تنظیمات روی گزینه پیکربندی Yoast SEO کلیک کنید.

yoast seo start

در صفحه دوم از شما می پرسد که آیا سایت شما آماده است تا گوگل صفحات سایت را ایندکس کند و در نتایج نمایش دهد یا خیر. اگر سایت شما هنوز تکمیل نیست و محتوای داخل آن تستی است، بهتر است فعلا گزینه دوم را انتخاب کنید. اما اگر سایت شما آماده است، قطعا گزینه اول را انتخاب کنید تا دسترسی به صفحات سایت شما برای گوگل به وجود بیاید.

yoast seo indexable

در مرحله بعد از شما نوع سایت را می پرسد. اگر فروشگاه هستید، فروشگاه را انتخاب کنید، اگر سایت شرکتی هستید، شرکت را انتخاب کنید، اگر سایت محتوایی هستید، بلاگ را انتخاب کنید و … . نوع سایت را در اینجا مشخص کنید و سپس دکمه بعدی را بزنید.

yoast-seo-type

در مرحله بعد از شما می پرسد که آیا شما شرکت هستید یا شخص. در اصل حقوقی هستید یا حقیقی. اگر شرکت را انتخاب کنید، باید نام شرکت و یک تصویر، به عنوان مثال لوگو شرکت را باید وارد کنید. اگر هم شخص را انتخاب کنید، کافیست نام شخص را بنویسید. بر اساس نوع سایت خود، گزینه مربوط را انتخاب کنید و اطلاعات لازم را پر کنید.

yoast seo company person

در مرحله بعد از شما می خواهد که آدرس شبکه های اجتماعی خود را وارد کنید. هر شبکه اجتماعی که دارید را در فیلد های مربوط به آن وارد کنید. این گونه اطلاعات، مانند نام، عکس، نوع سایت، شبکه های اجتماعی و … بعدا می توانند در اسکیما ها در سئو استفاده شود. به همین دلیل خوب است که این طلاعات تکمیل باشند.

yoast-seo-social

در مرحله بعد که بسیار هم مهم است، مشخص می کنید که چه پست تایپ هایی از سایت شما می توانند در گوگل ایندکس شوند. به طور پیشفرض در وردپرس پست تایپ نوشته و برگه را داریم. اما بر اساس پلاگین ها و قالب نصب شده، ممکن است بیش از این ها را در این قسمت ببینید. مثلا اگر فروشگاه باشید، نوع محصولات هم به این قسمت اضافه می شود.

دقت داشته باشید که در بعضی قالب ها، بخش هایی مثل هدر و فوتر و … نیز یک نوع پست تایپ محسوب می شود. توصیه می شود که این نوع پست تایپ ها که ارزش خاصی برای ایندکس شدن و قرار گرفتن در نتایج ندارند را غیرفعال کنید و تیک گزینه خیر را برای آن ها بزنید. اما حتما حتما نوشته ها، برگه ها، محصولات را روی گزینه بله بگذارید. در غیر اینصورت صفحات سایت شما در گوگل نمایش داده نخواهند شد و عملا به سئو سایت خود لطمه زیادی وارد کرده اید.

همچنین اگر پست تایپ مهم دیگری در سایت دارید، تیک بله را برای آن بزنید. مثلا اگر یک سایت نمونه کار هستید، شاید گزینه نمونه کار هم در این صفحه ببینید.

پس از مشخص کردن صفحات قابل ایندکس، دکمه بعدی را بزنید.

yoast-seo-indexablity

در قسمت بعد از شما می پرسد که آیا در سایت خود چندین نویسنده دارید یا نه. این سوال به این دلیل پرسیده می شود که صفحات آرشیو مطالب نویسنده ها را فعال یا غیرفعال کند تا باعث تولید صفحات تکراری نشود.

yoast seo author

در مرحله بعد شما می توانید افزونه را به سرچ کنسول خود وصل کنید تا از داده های گوگل سرچ کنسول هم برای بهبود سایت استفاده کند.

کافیست روی تعیین هویت با گوگل کلیک کنید، اکانت جیمیل خود را انتخاب کنید، یک کد دریافت کنید و در فیلد داخل این صفحه وارد کنید. به این صورت سایت شما در این لیست این صفحه نمایش داده می شود و اتصال انجام می شود. اگر هنوز سایت خود را در گوگل سرچ کنسول ثبت نکرده اید، از آموزش معرفی سایت به سرچ کنسول در سایت ما استفاده کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  آموزش درج مطالب مرتبط در بین محتوا در وردپرس با افزونه Inline Related Posts + آموزش ویدئویی

yoast-seo-search-console

در مرحله بعد نوع جدا کننده عنوان های داخل Title را انتخاب می کنید. بهترین حالت همان – است.

yoast seo separator

در مرحله می توانید عضو خبرنامه Yoast شوید تا مطالب آموزشی هم دریافت کنید. در اینجا عملا تنظیمات انجام شده است و این مرحله و مرحله بعد بیشتر جنبه تبلیغات و بازاریابی دارد. هر دو این مرحله را می توانید روی بعدی کلیک کنید.

yoast seo newsletter

در انتها می بینیم که پیام موفقیت نمایش داده می شود و به سادگی توانستیم تنظیمات افزونه یواست سئو را انجام دهیم.

yoast-seo-done

سایر زیر منو های افزونه یوست، تقریبا همان چیز هایی هستند که در تنظیمات اولیه انجام دادیم. همچنین یک سری تنظیمات روی حالت بهینه تنظیم شده اند تا بهترین نتیجه را بگیرید. اما اگر کاملا به سئو مسلط هستید، می توانید بر اساس نظر خودتان تغییراتی انجام دهید.

yoast seo settings

علاوه بر انجام یک سری امور تکنیکال سئو، این افزونه یک باکس در صفحات افزودن نوشته قرار می دهد که شما را برای نوشتن محتوای سئو شده، راهنمایی می کند. مثلا توصیه می کند کلمه کلیدی در اوایل متن باشد، در عنوان باشد، در هدینگ باشد، پاراگراف ها کوتاه باشند، از لینک های داخلی و خارجی استفاده کنید و … . این ها اصول نوشتن یک محتوا سئو فرندلی هستند که شما را راهنمایی می کند.

yoast seo tips

همچنین فیلدی برای نوشتن توضیحات متا  (Meta Description) دارد که می توانید این توضیحات را پر کنید تا تگ آن در صفحه سایت قرار بگیرد. فیلد های دیگری مانند فعال یا غیرفعال سازی ایندکس صفحات، درج تگ کنونیکال و … نیز در این باکس وجود دارد. اگر با این اصطلاحات و اصول آن ها آشنا نیستید، پیشنهاد ما این است که دوره آموزش صفر تا صد سئو را حتما ببینید تا بتوانید با فرایند سئو سایت کامل آشنا شوید و صفحات مد نظر خود را در کلمات مورد نظرتان به رتبه های اول گوگل برسانید.

yoast-seo-meta

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایت خود نیاز دارید را گفته ایم!

یک نکته مهم دیگر این است که افزونه یوست برای شما یک سایت مپ XML تولید می کند. ما باید این سایت مپ را در سرچ کنسول سایت خود ثبت کنیم تا گوگل هم بهتر به سایت سایت ما دسترسی داشته باشد. برای معرفی سایت به سرچ کنسول و ثبت س ا  یت مپ در آن، شما را به صفحه آموزش این کار ارجاع می دهم. همچنین در دوره آموزش سرچ کنسول گوگل نیز به طور کامل این ابزار قدرتمند و مهم گوگل را آموزش داده ایم که در صورت تمایل می توانید این دوره را تهیه کنید.

باز هم نکته مهم مربوط به افزونه Yoast SEO را می گویم. این افزونه به صورت خودکار، کاری برای رساندن شما به رتبه اول نمی کند! این افزونه صرفا کمی از مشکلات فنی را حل می کند و همچنین کمی راهنمایی در نوشتن محتوای سایت شما می کند. به هیچ وجه سبز شدن چراغ یوست، به معنای رتبه گرفتن قطعی شده در گوگل نیست! سئو خیلی بیش از این هاست!

yoast seo green

پس از افزونه یواست سئو هم استفاده کنید که کمک خوبی می تواند به شما بکند. امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد. اگر نظر یا سوالی دارید، از قسمت نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید.

جهت دانلود ایمیل خود را وارد کنید و دکمه را بزنید. اگر عضو سایت هستید، لطفا وارد حساب کاربری شوید تا دیگر این فرم ایمیل را نبینید.
میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایت خود نیاز دارید را گفته ایم!
حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
4.9/5 - (8 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

تک صنعت یراق در 7 جولای 2021 - 13:32 پاسخ

سلام
خیلی عالی مطلب فوق العاده مفید و کاربردی بود
تشکر

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!