تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

کلمات کلیدی در سئو چیست؟ دقیقا کجای محتوا استفاده کنیم؟

کلمات کلیدی در سئو

هر وقت صحبت از کلمه کلیدی می شود، بیشتر ذهن ها سمت مبحث تحقیق کلمات کلیدی می رود. البته که موثوع مهمی است اما در این مقاله بیشتر می خواهیم در مورد خود کلمات کلیدی در سئو صحبت کنیم و البته پیشنهاداتی هم برای پیدا کردن و نحوه استفاده از آن ها را نیز گفته ایم.

کلمات کلیدی در سئو چیست؟

کلمات کلیدی در سئو، کلمه ای است که محتوای صفحه را توصیف می کند. کلمه ای است که شما می خواهید با آن در نتایج گوگل دیده شوید. یعنی اگر کسی آن کلمه یا عبارت را جستجو کند، سایت شما را در نتایج بالاتر ببیند.

فرض کنید شما یک سایت با موضوع پیانو دارید. انواع مختلف پیانو را می فروشید، در مورد راهننای خرید پیانو می نویسید، نقد و بررسی می کنید و … .حالا شما یک‌ صفحه دسته بندی محصول پیانو دیجیتال دارید پس برای این صفحه باید به سوالات زیر جواب دهید:

 • با چه کلماتی می خواهید دیده شوید؟
 • فکر می کنید مردم از چه کلماتی برای پیدا کردن چنین صفحه ای استفاده می کندد؟
 • عبارت سرچ شده دقیقا چه می تواند باشد؟

شاید جواب “پیانو دیجیتال” باشد چون این کلمه دقیقا همین صفحه را توصیف می کند. اگر بخواهید خلاصه مطلب را توصیف کنید چه می گویید؟ از چه کلماتی دقیقا استفاده می کنید؟ این همان کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی در سئو سایت است.

این نکته را همین ابتدا بگوییم که ما از واژه های “کلمه کلیدی” استفاده می کنیم اما لزوما یک کلمه می تواند نباشد و چندین کلمه را هم در کنار هم، کلمه کلیدی بنامیم. پس به مفرد بودن “کلمه کلیدی” توجه نکنید.

چرا کلمات کلیدی در سئو مهم هستند؟

کلمه کلیدی در سئو گوگل

طبیعتا گوگل برای رتبه بندی صفحات، به محتوای صفحه نگاه می کند. گوگل به کلمات موجود در صفحه نگاه می کند. حالا اگر در آن صفحه هر کلمه دو بار به طور کلی تکرار شده باشد، پس همه کلمات به یک اندازه مهم هستند. گوگل نمی تواند بفهمد که موضوع دقیق تر آن صفحه چیست و کدام کلمات مهم تر هستند و بیشتر به محتوا می خورد.

کلمات برای گوگل سرنخ هستند. این کلمات به گوگل می گویند که صفحه در مورد چیست. پس اگر می خواهید گوگل به سادگی درک کند که صفحه شما در مورد چیست، پس باید به کلمه کلیدی در سئو اهمیت بیشتری بدهید و در جای درست و به اندازه استفاده کنید.

این مطلب را هم بخوانید:  خدمات سئو سایت فروشگاهی برای فروشگاه آنلاین ما چگونه انجام می شود؟

اما دقت کنید که کلمه‌کلیدی فقط به خاطر گوگل نیست که اهمیت دارد. شما باید همیشه کاربر را مدنظر داشته باشید اما یک‌نیم‌نگاهی هم به گوگل داشته باشید. شما با کمک سئو و انتخاب کلمات کلیدی مناسب قرار است مخاطب جذب سایت کنید. شما باید وارد ذهن مخاطب شوید و بفهمید که آن ها ممکن است از چه کلماتی برای پیدا کردن صفحه سایت شما که نیاز آن ها رفع می کند استفاده کنند.

اگر شما از کلمات کلیدی اشتباه استفاده کنید، هرگز مخاطب دلخواه خود را به اندازه کافی جذب نخواهید کرد. مرا که محتوای شما با چیزی که مردم دنبالش هستند و سرچ می کنند، به یک دیکر نمیخورند. اما اگر از کلمات کلیدی استفاده کنید که مردم واقعا جستجو می کنند، کسب و کار اینترنتی شما رشد خواهد کرد.

پس در نتیجه کلمه کلیدی بازتاب دهنده چیزی است که مخاطب شما به دنبالش است. اگر نتوانید ان را پیدا کنید، مخاطب کمتر یا اصلا هیچ مخاطبی نخواهید داشت. به همین دلیل انتخاب کلمه کلیدی صحیح به شدت مهم است.

چگونه از کلمات کلیدی استفاده کنیم؟

خیلی سال پیش اگر کلمه کلیدی خود را مدام در صحفه تکرار می‌کردید، رتبه می گرفتید! به این کار کیورد استافینگ‌ می گوییم. اما متنی که کیورد استافینگ شده باشد، قابلیت خوانایی خوبی برای مخاطب ندارد و عملا به درد نخور است. چونوبرای مخاطب به درد نخور است، دیگر گوگل هم بهایی به آن نمی دهد.

به همین دلیل امروز دیگر کیورد استافینگ جواب نمی دهد و امکان رتبه گرفتن با این روش را ندارید و به جای آن باید یاد بگیرید که چطور و در کجای صفحه از این کلمات کلیدی استفاده صحیح کنید.

 • به اندازه استفاده کنید: از کلمات کلیدی باید به اندازه در محتوا استفاده کنید. این به اندازه یعنی خیلی کم نباشد که گوگل اهمیت آن را متوجه نشود و بیش از حد هم نباشد که صفحه اسپم به نظر برسد و خوانایی نداشته باشد. نمی تواند عدد دقیقی گفت، فقط سعی کنید در جا هایی که در ادامه گفته می شود استفاده کنید و داخل محتوا نیز به طور متعادلی توزیع شده باشد.
 • طبیعی استفاده کنید: علاوه بر استفاده به اندازه از کلمات کلیدی، شما باید آن ها را به طور طبیعی استفاده کنید. یعنی طوری استفاده کنید که منطقی و مرتبط با پاراگراف و جملات باشد و واقعا به انتقال موضوع به کاربر کمک کند. اگر می بینید استفاده از کلمات کلیدی در آنجا بی منطق است و معنا نمی دهد، یا ارزشی به محتوا نمی دهد، آن جا استفاده نکنید.
این مطلب را هم بخوانید:  nofollow کردن لینک ها در وردپرس با افزونه Rel Nofollow Checkbox

کلمه کلیدی را کجا قرار دهیم؟

جدا از اینکه کلمه کلیدی باید در متن پخش شود، جا هایی از صفحه اهمیت بیشتری دارند که باید این کلمات کلیدی را در آن جا نیز قرار دهیم. البته همیشه توجه داشته باشید که الکی و به زور کلمات کلیدی را استفاده نکنید تا خوانایی متن از بین نرود.

 • عنوان صفحه و عنوان سئو: کلمه کلیدی حتما باید در عنوان قرار داده شود. اگر بتوانید آن را در اوایل عنوان قرار دهید بهتر است.
 • زیر عنوان ها: سعی کنید کلمه کلیدی را در برخی از زیر عنوان ها (h2,h3,…) قرار دهید. البته در همه زیرعنوان ها قرار ندهید.
 • مقدمه اول: در ابتدای محتوا یک مقدمه کوتاه از آن چه که می خواهید در موردش صحبت کنید، بنویسید و حتما کلمه کلیدی را در این پاراگراف اولیه قرار دهید.
 • آلت تصاویر: محتوای شما باید دارای تصاویر مرتبط باشد. حالا سعی کنید alt مناسب برای تصاویر بنویسید و سعی کنید کلمه کلیدی را نیز داخل آن ها بیاورید.
 • متا دیسکریپشن: توضیحات متا همان توضیحاتی است که در نتایج زیر عنوان نمایش داده می شود. این باید یک متن کوتاه در مورد موضوع کلی پست باشد و کاربر را ترغیب به کلیک روی سایت شما کند. در اینجا هم سعی کنید کلمه کلیدی را قرار دهید.
 • آدرس URL صفحه: بهتر است داخل URL صفحه نیز کلمه کلیدی قرار داده شود اما نیازی نیست که زیاد روی این قضیه تمرکز کنید. اگر توانستید قرار دهید و اگرنه هیچ مشکلی نخواهد داشت.

در این مقاله یاد گرفتیم که کلمات کلیدی در سئو چیست و چگونه و کجا از آن ها استفاده کنیم تا بهترین نتیجه را در گوگل بگیریم. فراموش نکنید که از کلمات کلیدی به اندازه و منطقی استفاده کنید و همیشه در انتخاب آن ها، خود را جای مخاطب قرار دهید و مثل او فکر کنید. اگر سوالی در این مورد دارید، از بخش نظرات بپرسید.

حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
5/5 - (1 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!