تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

معنی Impression در سئو چیست؟

impression در سئو به چه معناست؟ وقتی صحبت از impression می شود، منظور تعداد نمایش یک سایت است. اما impression چه تاثیری بر سئو دارد؟ اصلا در سئو چه کاربردی دارد؟ در این مقاله می خواهیم به تعریف impression در سئو بپردازیم تا با این اصطلاح به طور کامل آشنا شویم. همانطور که می دانید دنیای سئو پر است از این گونه اصطلاحات و ما به عنوان وبمستر، سئو کار یا حتی صاحب کسب و کار، باید معنای این گونه اصطلاحات را بدانیم تا بتوانیم عملکرد بهتری داشته باشیم. در دوره آموزش سئو نیز در این مورد مفصل صحبت کرد ه ایم که پیشنهاد می کنم این دوره راه از دست ندهید و از سایت تهیه کنید. در اینجا با تعریف و کارکرد impression در سئو همراه فصل وردپرس باشید.

impression چیست؟

خیلی ساده می گویم: زمانی که شما در گوگل کلمه ای را جستجو می کنید، به طور پیشفرض 10 سایت در صفحه اول برای آن کلمه نمایش داده می شود. یعنی تمام آن سایت ها توسط کاربری که جستجو کرده است، دیده شده است. این دیده شدن یعنی impression و اگر سایت شما هم در بین نتایج باشد، یک عدد به impression سایت شما در آن کلمه کلیدی و صفحه، اضافه می شود. پس خلاصه باید بگویم که impression یعنی فقط دیده شدن سایت شما توسط کاربر.

برای درک بهتر این قضیه، با یک مثال impression را توضیح می دهم. فرض می کنیم شخصی گوگل را باز می کند و کلمه “آموزش سئو” را جستجو می کند. در صفحه نتایج 10 سایت به کاربر نمایش داده می شود. برای هر 10 سایت یک impression حساب می شود که نشانگر دیده شدن سایت توسط کاربر است.

سوالی که شاید برای شما ایجاد شده باشد این است که آیا حتما کاربر باید اسکرول کند تا واقعا سایت را با چشمانش ببیند؟! جواب در یک کلام خیر. شما با زدن گزینه جستجو، برای تمام 10 نتیجه اول یک impression اضافه کرده اید.

از impression استفاده های زیادی در سئو می توان کرد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم و چند تکنیک عالی برای بهبود سایت خود می گوییم.

شما شاید impression را در اپلیکیشن و سایت های دیگر هم دیده باشید. به عنوان مثال در اینستاگرام یا حتی تبلیغات نیز این اصطلاح استفاده می شود که دقیقا به همان معنای تعداد دیده شدن است.

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایتت نیاز داری رو گفته ایم!

CTR چیست؟

حالا که می دانیم impression چیست، خوب است اینجا با CTR هم آشنا شویم چرا که خیلی به هم می توانند مرتبط باشند. گفتیم کاربری کلمه ای را جستجو کرده است و 10 نتیجه به طور پیشفرض دیده است و برای تمام آن 10 سایت، یک عدد impression افتاده است. حالا اگر کاربر روی یک سایت کلیک کنید، درصدی در سرچ کنسول ادمین آن سایت نمایش داده می شود که نشان دهنده میزان کلیک روی سایت او است.

تعداد کلیک کاربران بر روی سایت شما، تقسیم بر تعداد نمایش صفحه شما به کاربران (impression) را CTR می نامیم.

پس CTR یعنی درصد تعداد کلیک ها به نسب نمایش داده شدن سایت. مثلا اگر یک کلمه ای در سرچ کنسول شما عدد CTR معادل 30 درصد داشته باشد، یعنی 30 درصد افرادی که آن کلمه کلیدی را جستجو کرده اند و سایت شما را دیده اند، روی سایت شما کلیک کرده اند. این تعریف را صرفا برای آشنایی بیشتر گفتم و جا دارد در یک مقاله جداگانه به آن بپردازیم. در این مقاله در مورد impression صحبت می کنیم.

این مطلب را هم بخوانید:  CDN چیست؟ چگونه کار می کند و چه تاثیری بر سئو دارد؟

impression سایت را از کجا ببینیم؟

شما اگر سایت خود را در سرچ کنسول گوگل ثبت کرده باشید (که خدا نکنه ثبت نکرده باشید!)، می توانید impression کلی سایت، impression کوئری ها و impression صفحات سایت خود را ببینید. البته impression بر اساس کشور و دستگاه کاربران و … هم وجود دارد. اگر هنوز سایت شما در سرچ کنسول ثبت نشده است، از آموزش ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول استفاده کنید.

با ورود به سرچ کنسول سایت خود و مراجعه به بخش Performance می توانید impression کلی سایت خود را در بازه 3 ماهه مشاهده کنید. البته به سادگی می توانید این بازه زمانی را تغییر دهید و هر تاریخی که می خواهید را انتخاب کنید.

google search console box

این جدولی که مشاهده می کنید، مقدار های Click، Impression، Average CTR و Average Position کلی و میانگین سایت است. مثلا در تصویر بالا یعنی این سایت در 3 ماه گذشته، 2 میلیون 730 هزار بار به کاربران در گوگل نمایش داده شده است که دقیقا همان impression سایت است.

حال کمی پایین تر که بیاییم، می توانیم impression را براساس کلمات کلیدی سرچ شده ببینیم. مثلا در تصویر زیر در بخش Queries می بینیم که در مقابل دو کلمه، تعداد impression آن کلمه نشان داده شده است. یک نکته که اینجا می توان به آن اشاره کرد این است که اگر سایت شما در این کلمه صفحه اول گوگل باشد، تفریبا می توان گفت که این impression معادل تعداد جستجو این کلمه در این بازه زمانی است. البته اگر در صفحه اول گوگل باشید.

query impression 1

اگر به تب دوم یعنی Pages برویم، تعداد impression یک صفحه از سایت را می بینیم. دلیل تفاوت زیاد impression در قسمت Queries و Pages این است که ممکن است یک صفحه از سایت با ده ها کلمه کلیدی صفحه اول باشد و مردم جستجو کنند و سایت ما را ببیند. پس در اینجا مجموع تمام impression های یک صفحه در مقابل لینک آن نوشته شده است.

page-impression

در تب های دیگر نیز مانند Countries و Devices و … ما impression را داریم که می توانید مشاهده کنید. مثلا از طریق بخش Devices می توانیم متوجه شویم که عمده کاربران هدف ما، بیشتر با موبایل جستجو می کنند یا با کامپیوتر و از این داده ها می توانید استفاده های خوبی در استراتژی سایت و سئو بکنیم.

این مطلب را هم بخوانید:  الگوریتم Google Dance (رقص گوگل) چیست؟ اهمیت گوگل دنس چیست؟

از impression چه استفاده هایی در سئو می توان کرد؟

خب حالا به بخش جذاب این مقاله رسیدیم تا بتوانیم از این آمار impression استفاده کنیم تا باعث بهبود سایت ما شود.

همانطور که قبلا هم اشاره کردم، در صورتی که در یک کلمه کلیدی خاص در صفحه اول گوگل باشید، تعداد impression آن کلمه را تقریبا می توان معادل تعداد سرچ در یک بازه زمانی خاص در نظر گرفت. پس تعداد impression بیشتر یعنی احتمال ورودی بیشتر از گوگل!

وقتی می بینیم که یک کلمه جستجوی زیادی می شود، پس خوب است که خودمان را به رتبه های اول گوگل برسانیم. اگر الان رتبه های پایین تر صفحه اول هستیم، این یعنی گوگل تا حد زیادی به صفحه سایت ما اعتماد پیدا کرده است که تا صفحه اول ما را آورده است و ما هم متوجه می شویم که در یک کلمه کلیدی خاص جستجوی خوبی انجام می شود پس این جا برای ما یک فرصت است تا با پیاده سازی نکات سئو بتوانیم رتبه های بالاتر را به دست آوریم. همانطور که می دانید هر چه رتبه های اول جایگاه شما باشد، ورودی بیشتری از گوگل دریافت خواهید کرد.

حال در مورد این که چه کار هایی باید بکنیم که رتبه ما افزایش پیدا کند، بحث مفصلی دارد که در دوره آموزش سئو به آن پرداخته ایم و می توانید این دوره را تهیه کنید. مثلا می توان آن کلمه را در جا های مهم صفحه استفاده کرد، در لینک سازی داخلی یا حتی خارجی استفاده کرد و … .

هر چه impression یک کلمه ای بالاتر باشد، می توان گفت که مردم خواهان آن موضوع مرتبط به آن کلمه هستند. پس ما می توانید ایده بگیریم و محتوای مرتبط به آن را تولید کنید. در سئو هم بحث لینک سازی داخلی مطرح است و می توانید از این صفحات مرتبط به هم، لینک داخلی بدهیم تا این صفحات به یکدیگر کمک کنند.

این ها فقط چند ایده استفاده از impression بود که با شما مطرح کردم و شما می توانید با تحلیل آمار سرچ کنسول خود، نکات مهم تری استخراج کنید و در سایت خود استفاده کنید. در دوره آموزش صفر تا صد سئو نیز با داده های سرچ کنسول را به طور کامل بررسی می کنیم و عملا می گوییم که از این دیتا چه استفاده های به شدت مفیدی می توان کرد. البته این مورد را در دوره آموزش سرچ کنسول گوگل نیز مطرح کرده ایم که اگر تمایل به شرکت در دوره سئو ندارید، می توانید این دوره را تهیه کنید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده باشد تا بتوانید نتیجه بهتری از سایت خود بگیرید و روز به روز رتبه های بهتری از گوگل دریافت کنید. اگر سوال یا نظری دارید، در بخش نظرات همین مطلب منتظر شما هستم.

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایتت نیاز داری رو گفته ایم!
حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
4.8/5 - (5 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!