تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

بردکرامب (breadcrumb) چیست و چرا برای سئو مهم است؟

breadcrumb

بردکرامب ها در تمام سایت ها مهم و لازم هستند. این نوار های راهنمای بردکرامب (breadcrumb) نه تنها به کاربر کمک می کند تا بداند در چه مسیری از سایت قرار دارد، بلکه گوگل و موتور های جستجوی دیگر نیز از طریق بردکرامب ساختار سایت را شناسایی می کنند. به همین دلیل است که بردکرامب در سایت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در دوره جامع آموزش سئو نیز به اهمیت داشتن بردکرامب در سایت پرداخته ایم. این دوره را می توانید از سایت تهیه کنید.

بردکرامب (breadcrumb) چیست؟ 

قضیه از داستان Hansel and Gretel است که وقتی Hansel تکه نان هایی را روی زمین می گذارد تا بتوانند راهشان را پیدا کنند. این قضیه دقیقا در وب سایت نیز به همین صورت است. به کاربر و گوگل کمک می کند تا راهشان را در سایت پیدا کنند و بدانند کجا قرار دارند. بردکرامب متن و لینک های کوچکی هستند که به صورت پشت سر هم می آیند و یک مسیر را به صورت لینک مشخص می کنند و معمولا در بالای صفحه قرار دارند.

بردکرامب همان لحظه به کاربر می گوید که در کجای سایت قرار دارد و به دلیل اینکه دسته بندی های آن صفحه نیز در بردکرامب قرار دارد، می تواند به مسیر های مختلف، با کلیک کردن روی آن مراجعه کند.

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایت خود نیاز دارید را گفته ایم!

بردکرامب صفحات نیز می تواند در نتایج گوگل نمایش داده شود. اگر شما از تگ های استاندارد Schema.org و structured data استفاده کرده باشید، این تگ های توسط گوگل شناسایی می شوند و گوگل می تواند آن را در نتایج گوگل نیز نمایش دهد. این باعث می شود به طور متفاوتی در گوگل نمایش داده شوید و کاربر نیز از سایت شما و دسته بندی سایت شما بهتر آگاه می شود. تصویر زیر، نمایش نمونه بردکرامب در نتایج گوگل را نشان می دهد.

breadcrumb seo google example

انواع مختلف بردکرامب (breadcrumb)

در کل بردکرامب ها یک ساختار دارند اما می توان با جزئیات بیشتر آن ها را دسته بندی کرد.

این مطلب را هم بخوانید:  126 فاکتور مهم گوگل برای سئو: قسمت سوم

بردکرامب سلسه مراتبی:

بیشتر نوع بردکرامب ها از همین نوع هستند. این نوع بردکرامب ها به شما می گوید که کجای سایت هستید و کلیک کردن روی لینک های داخل بردکرامب، می توانید قدم به قدم مسیر را طی کنید تا به صفحه اصلی نیز برسید.

به عنوان مثال: خانه > اخبار > اخبار ورزشی > عنوان مطلب

breadcrumbs hierarchy

بردکرامب ویژگی ها:

این نوع بردکرامب ها را معمولا در فروشگاه های اینترنتی می توان یافت. وقتی ویژگی های مختلف یک محصول را انتخاب می کنید، این ویژگی ها داخل بردکرامب نیز نمایش داده می شوند.

به عنوان مثال: خانه > فروشگاه > محصولات > جنسیت > سایز > رنگ

breadcrumbs attribute

بردکرامب تاریخچه ای:

این نوع بردکرامب ها، مسیری که شخص شما داخل سایت طی کرده اید را به شما نمایش می دهد. در اصل یک فهرست مسیر طی شده در سایت است.

به عنوان مثال: خانه > عنوان صفحه قبلی > عنوان صفحه قبلی > صفحه جاری

breadcrumbs history

مزایای بردکرامب ها (breadcrumbs)

استفاده از بردکرامب در سایت مزایای زیادی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

1. گوگل عاشق بردکرامب است!

درست است که کاربران بردکرامب ها را دوست دارند، اما گوگل نیز آن ها را دوست دارد. بردکرامب یک دید محنصر به فرد به گوگل می دهد تا ساختار سایت شما را بهتر شناسایی کند. علاوه بر این، ممکن است این بردکرامب را نیز در صفحه نتایج گوگل نمایش دهد و این باعث می شود نتیجه شما در گوگل متفاوت ظاهر شود و کاربر ترقیب بیشتری پیدا می کند تا روی لینک شما کلیک کند. برای این که بردکرامب خود را در نتایج گوگل نمایش دهید، باید از تگ های Schema.org در سایت خود استفاده کنید. ما پیاده سازی این تگ ها را در سایت، در دوره آموزش گوگل سرچ کنسول به صورت عملی توضیح داده ایم.

مهم ترین ابزار سئو، سرچ کنسول گوگل است! در دوره آموزش گوگل سرچ کنسول، این ابزار مهم را کامل یاد می گیرید!

2. افزایش تجربه کاربری

مردم گم شدن را دوست ندارند. وقتی مردم با یک محیط جدید رو به رو می شوند، دنبال علائم آشنا می گردند تا سریع تر با آن جا آشنا شوند. در سایت نیز به همین صورت است. شما باید راهنمایی کردن کاربر، باید او را خوشحال کنید تا او راحت تر به هدف خود برسد و مسیر برای او در سایت شما سخت نباشد. بردکرامب در سایت دقیقا همین کار را برای شما انجام می دهند.

این مطلب را هم بخوانید:  126 فاکتور مهم گوگل برای سئو: قسمت یازدهم

3. کاهش نرخ پرش (Bounce Rate)

یکی از راه های کاهش نرخ پرش این است که کاربر را به صفحات دیگر نیز هدایت کنید. بردکرامب نیز با نمایش دادن یک مسیر تا صفحه اصلی، کاربر را می تواند به دسته بندی های دیگر صفحه جاری و یا حتی به صفحه اصلی هدایت کند. وقتی کاربر یک مقاله را می خواند، احتمال این که به سایر مقاله های همان دسته بندی علاقه داشته باشد زیاد است. پس احتمال این که روی دسته بندی های موجود در بردکرامب کلیک کند نیز زیاد است.

بنابراین شما با پیشنهاد دادن سایر صفحات و دسته بندی ها، کاربر را به سایر صفحات سایت هدایت می کنید.

چگونه بردکرامب را به سایت خود اضافه کنیم؟

برای اضافه کردن بردکرامب می توانید از افزونه های مرتبط با ایجاد بردکرامب استفاده کنید. اگر نمی خواهید از افزونه استفاده کنید، باید از طریق کد ها و توابع مربوط به بردکرامب در قالب خود استفاده کنید. برای پیاده سازی بردکرامب در وردپرس از طریق کد نیز، قبلا آموزش آن را در سایت قرار داده ایم. اگر از سی ام اس های دیگر استفاده می کنید، باید کد ها و توابع مربوط به آن را در سایت خود قرار دهید.

اگر بخواهید بردکرامب در نتایج گوگل نیز مانند سایت ما، نمایش داده شود، باید از تگ های Schema.org در سایت خود استفاده کنید. آموزش درج این تگ ها در سایت را در دوره سئو توضیح داده ایم.

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایت خود نیاز دارید را گفته ایم!

نتیجه گیری:

بردکرامب علاوه بر شناسایی مسیر کاربر در سایت، به گوگل نیز کمک می کند تا ساختار سایت ما را بهتر درک کند و باعث می شود سایت هم هم برای کاربر و هم برای گوگل و سایر موتور های جستجو، قابل درک تر باشد تا نتیجه خوبی از این نظر در سایت خود به دست آوریم.

در پایان اگر نظری درباره این مقاله دارید، از نظرات همین مطلب با ما در میان بگذارید.

حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
4.7/5 - (6 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!