تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

در طراحی سایت ux و ui چیست؟

احتمالا دو کلمه UX و UI بسیار به گوشتان خورده است. عنوان شغلی بعضی از طراحان سایت نیز UX Designer و UI Designer می باشد؛ اما این دو کلمه چه معنایی دارند؟ تفاوت آن ها در چیست؟ با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

01

UX و UI چیست؟

کلمه UI مخفف شده عبارت User Interface ( روابط کاربری) می باشد. این کلمه به ظاهر سایت شما و چیز های مرتبط به آن گفته می شود. ظاهر سایت شما شامل تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول، ویدئوها و همچنین رنگ و مکان آن ها می باشد. پس به طور خلاصه به طرح گرافیکی و شکل و ظاهر یک سایت یا برنامه ui می گویند. عناصر ui به شرح زیر می باشد.

02

  • دکمه های قابل کلیک
  • متن
  • کادر ورود متن
  • کیبورد
  • طرح بندی صفحه
  • انیمیشن و gif و ویدیو و…

کلمه UX خلاصه شده عبارت User Experience می باشد. این کلمه با رفتار، حالت و احساست کاربر در مورد استفاده از یک محصول و یا سیستم خاص ارتباط دارد. تجربه کاربر به معنای این است که کاربر چقدر با محصول شما ارتباط برقرار کرده و تجربه ای معنی دار با آن داشته است. ISO، عبارت user experience را به صورت کلیه عواطف، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده و بعد از آن اطلاق تعریف می کند.

اسپانسر این مقاله، سایت گردشگری لحظه آخر است، که با ارائه معتبرترین تورهای مسافرتی به همراه بهترین و متنوع‌ترین خدمات، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۱ آغاز کرده است. این وب‌سایت با برگزاری تورهای داخلی و خارجی، تورهای لحظه آخری، رزرو اینترنتی همزمان پرواز و هتل، پیشتاز در عرصه گردشگری و اخذ ویزا در نقاط مختلف جهان است. شما می‌توانید در لحظه آخر از انواع تورهای داخلی تخفیف خورده بهره‌مند بشوید. تور گرجستان زمستان 1400 یکی از پرطرفدارترین تورها، در این سایت است که توسط آژانس‌های مسافرتی معتبر در سراسر کشور ارائه می‌شود.

برسی تفاوت های UX و UI

بسیار اتفاق افتاده که افراد مبتدی از کلمات مخفف UI و UX به جای یکدیگر استفاده کرده اند؛ در صورتی این دو کلمه تفاوتی بسیار آشکار با یکدیگر دارند. برای بیان تفاوت این دو کلمه مخفف باید دوباره به تعریف آن ها مراجعه کنیم.

UI مخفف User Interface به معنی هر آن چیزی است که کاربران در صفحه نمایش خود می بینند. این کلمه به ظاهر سایت شما اشاره دارد. همانطور که پیش تر گفته شد ظاهر سایت شامل تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول ، ویدئوها و همچنین رنگ ، سایر و مکان آن ها می باشد.

03

از طرفی UX مخفف User Experience  معنایی بسیار گسترده تر از UI داشته و به احساسی که کاربر از محصول شما دریافت می کند، اشاره دارد. به عنوان مثال اگر از یک سایت فروشگاهی خرید کنید و خرید خود را بسیار زود تحویل بگیرید، نشان دهنده این است که آن سایت از UX خوبی برخوردار می باشد.

حال دریافتید که UX به معنای تمام یک محصول بوده و UI به هر بخش از آن اتلاق می شود. تا زمانی که از UI خوبی برخوردار نباشید نمی توانید تاثیر خوبی روی کاربران خود بگذارید.

حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
5/5 - (1 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!