تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

آیا وجود انگل در دستگاه گوارش قابل تشخیص است؟

تفسیر آزمایش انگل

چکیده : وجود انگل چگونه تشخیص داده می‌شود؟ آزمایش تشخیص انگل، تفسیر آزمایش انگل

آزمایش مدفوع

انگل‌ها از طریق مدفوع افراد مبتلا به عفونت منتقل می‌شوند. آزمایش‌های مختلفی وجود دارد که وجود این موجودات را در بدن افراد مختلف تشخیص می‌دهد. در این مقاله در خصوص ویژگی‌ها، راه‌های انتقال، انواع آزمایش و تا حدودی درمان ابتلا به انگل صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا در خصوص این موجودات ترسناک و بیماری‌های آن بیشتر بدانید.

آزمایش انگل

آزمایش انگل چیست؟

آزمایش مدفوع به تستی گفته می‌شود که با روش خاصی به دنبال بقایای انواع انگل و تخم‌های آنها در نمونه مدفوع است. بهتر است بیان شود که این تست توسط آزمایش مدفوع انجام می‌شود.. انگل موجود کوچکی است که مواد مغذی را از موجودات دیگر دریافت می‌کند. انگل‌ها می‌توانند در دستگاه گوارش شما زندگی کنند و باعث بروز بیماری شوند.

 این موجودات کوچک به عنوان انگل‌های روده‌ای شناخته می‌شوند. انگل‌های روده‌ای سالانه میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان بیمار می‌کنند. ابتلا به این موجودات ترسناک در کشورهایی که بهداشت ضعیفی دارند شایع‌تر است، اما به علت مصرف مواد غذایی خام و غیر بهداشتی سالانه هزاران نفر در کشورهای توسعه یافته نیز به این بیماری مبتلا می‌شوند.

این انگل‌ها معمولا در موارد زیر یافت می‌شوند:

 • رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و نهرهایی که ظاهرا تمیز به نظر می‌رسند.
 • استخرهای شنا و جکوزی
 • سطوحی مانند دستگیره‌ها و شیرهای حمام، میزهای تعویض پوشک و اسباب بازی‌ها؛ زیرا این سطوح ممکن است حاوی آثار مدفوع یک فرد آلوده باشد.
 • غذا
 • خاک

بسیاری از افراد زمانی که در استخرها به طور تصادفی آب آلوده‌ای را می‌نوشند به یک نوع از انگل‌های روده مبتلا می‌شوند. کودکان در بازی خانه‌ها‌ و مهدکودک‌ها نیز در معرض خطر بالایی برای ابتلا به عفونت هستند. این کودکان ممکن است با لمس یک سطح آلوده و گذاشتن انگشتان خود در دهان، انگل را ببلعند.

خوشبختانه بیشتر موارد بیماری‌های عفونت‌ انگلی، خود به خود از بین می‌روند یا به راحتی قابل درمان است. اما در برخی از موارد می‌تواند عوارض جدی را در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، ایجاد کنند. سیستم ایمنی ممکن است در اثر ابتلا به بیماری‌هایی مانند: اچ آی وی (ایدز)، سرطان یا سایر اختلالات ضعیف شود. نوزادان و افراد مسن نیز سیستم ایمنی ضعیفی دارند؛ بنابراین در صورت ابتلا به انگل روده‌ای لازم است سریعا درمان خود را آغاز کنند.

 نام‌های دیگر آزمایش انگل شامل: Stool Test، آزمایش نمونه مدفوع، O&P مدفوع و اسمیر مدفوع است.

آزمایش تشخیص انگل

علائم ابتلا به انگل

در صورتی که شما یا فرزندتان علائم ابتلا به انگل روده‌ای را داشته باشید، پزشک از طریق انجام آزمایش تخصصی، وجود انگل را در سیستم گوارشی بررسی می‌کند.

علائم ابتلا به انگل گوارشی شامل:

 • اسهال طولانی مدت (بیش از یک هفته)
 • درد شکم
 • وجود خون و یا مخاط قهوه‌ای رنگ در مدفوع
 • تهوع و استفراغ
 • افزایش گاز معده‌ای
 • تب
 • کاهش وزن

گاهی اوقات علائم بیماری بدون درمان از بین می‌رود و نیاز به انجام آزمایش و مصرف دارو نیست. اما اگر شما یا فرزندتان علائم را بیش از یک هفته نشان دادید و درد شکم و مشکلات گوارشی شما به حد غیر قابل تحمل ادامه یافت؛ لازم است سریعا دوره درمان خود را شروع کنید؛ زیرا ممکن است در معرض عفونت روده‌ای قرار داشته باشید.

عوامل خطر برای بروز عفونت روده‌ای عبارتند از:

 • سن: نوزادان و افراد مسن سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند. بنابراین این افراد ممکن است انواع بیماری‌های انگلی را جدی‌تر بگیرند.
 • ابتلا به بیماری: ابتلا به برخی از بیماری‌ها مانند HIV/AIDS و سرطان می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و احتمال ابتلا شدید به عفونت انگلی را بالا ببرند.
 • مصرف برخی از داروها: مصرف برخی از داروهای خاص مانند داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند، می‌تواند ابتلا به عفونت انگلی را جدی‌تر کند.

 * بدتر شدن علائم! اگر علائم بیماری شما با گذشت زمان کاهش نیافت، ممکن است به دارو یا درمان جدی دیگری نیاز داشته باشید.

نحوه تفسیر آزمایش انگل

پس از آنکه به سوال ” آزمایش مدفوع برای چیست؟” پاسخ داده شد، بهتر است نحوه تفسیر آزمایش انگل بیان شود.

نتیجه منفی در آزمایش انگل به این معنی است که در نمونه مدفوع شما هیچ انگلی یافت نشده است. بنابراین شما هیچ نوع عفونت انگلی ندارید یا اینکه در این نمونه، انگلی برای شناسایی وجود نداشته است. در این حالت پزشک متخصص ممکن است مجددا آزمایش را تکرار کند و به منظور تشخیص بهتر همراه تجویز آزمایش مدفوع،  آزمایش‌های مختلف و مرتبط دیگری را نیز تجویز کند.

نتیجه مثبت در آزمایش به این معنی است که متاسفانه در نمونه شما وجود انگل تایید شده است. نتایج آزمایش مدفوع می‌توانند نوع و تعداد انگل‌های نمونه را مشخص‌کنند. درمان عفونت انگل روده در درجه اول تنها شامل نوشیدن مایعات فراوان است. زیرا اسهال و استفراغ (ناشی از بروز مشکلات گوارشی) می‌تواند باعث کم آبی بدن (از دست دادن بیش از حد مایعات از بدن) شود. در درجه بعدی درمان احتمالا شامل استفاده از داروهایی است که دستگاه گوارش شما را شر انگل‌ها خلاص کرده و علائم را تا حد زیادی تسکین می‌دهند. اگر در مورد نتایج آزمایش خود سؤالی دارید با پزشک خود صحبت کنید یا اینکه از خدمات مشاوره رایگان استفاده بفرمایید.

تفسیر آزمایش انگل

نکات مهم پیش از آزمایش مدفوع

برای بررسی وضعیت گوارشی و انجام آزمایش مدفوع باید نمونه‌ای از مدفوع را برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال کنید. شما می‌توانید جمع آوری نمونه را در آزمایشگاه انجام دهید و یا اینکه از مسئول بخش ظرف مخصوص جمع آوری نمونه را دریافت کرده و آن را به خانه ببرید تا جمع آوری نمونه را در خانه انجام دهید. روی ظرف مخصوص جمع آوری نمونه احتمالا یک لیبل که روی آن اطلاعاتی مانند: نام، تاریخ و شماره پذیرش وجود دارد، به شما تحویل داده می‌شود.

انجام آزمایش مدفوع در خانه نیز امکان پذیر است!

شما می‌توانید به راحتی نمونه گیری را در خانه انجام دهید و نمونه را برای انجام آزمایش به آزمایشگاه ارسال بفرمایید. شاید بپرسید به غیر از تشخیص انگل، آزمایش مدفوع برای چیست؟ چکاپ وضعیت سلامتی فقط شامل انجام آزمایش خون نمی‌شود؛ آزمایش مدفوع نیز یکی از آزمایش‌هایی است که می‌تواند اطلاعات مهمی را در خصوص وضعیت گوارشی شما به پزشک بدهد.

توصیه می‌شود که برای پایش وضعیت سلامتی خود و انجام غربالگری در محیط ایمن از خدمات آزمایش در خانه هومکا استفاده کنید. شرکت هومکا با بهره گیری از بهترین متخصصان، امکان انجام آزمایش در منزل را در استان تهران و سایر شهرهای کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، اهواز، قزوین، قم و رشت تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی فراهم کرده است. شما می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس گرفته یا با مراجعه به وبسایت هومکا به نشانی www.homeca.ir، آزمایش مورد نظر خود را ثبت نمایید.

حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
Rate this post
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!