تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

الگوریتم رنک برین (Rank Brain) گوگل چیست؟ تاثیر هوش مصنوعی بر سئو!

الگوریتم رنک برین

الگوریتم رنک برین یکی از الگوریتم های گوگل است که وظیفه آن درک سایت و صفحات سایت شما مانند یک کاربر واقعی است. این الگوریتم سعی می کند تا محتوای شما را بفهمد تا این که صرفا آن را بخواند. همچنین رضایت کاربران نیز یکی از معیار های اساسی الگوریتم رنک برین (Rank Brain) است. گوگل این معیار ها را بر اساس هوش مصنوعی خود در این الگوریتم اندازه گیری می کند!

هوش مصنوعی چیزی است که پایه و اساس این الگوریتم پیچیده گوگل به نام رنک برین را تشکیل داده است. اگر تا قبل از این الگوریتم گوگل تلاش میکرد عبارت جستجو شده کاربر را عیناً با محتوای ارائه شده در وبسایت ها مقایسه کند و وبسایت هایی که تکرار بیشتری از کلمات کلیدی کاربر را داشتند به عنوان نتیجه نشان دهد، حالا با وارد شدن هوش مصنوعی و الگوریتم های گوگل، مفهوم محتوای وبسایت ها با جستجوی کاربران تناسب داده می شود. به این معنی که مفهوم کلیدی، جایگزین کلمه کلیدی خواهد بود.

در دوره آموزش سئو نیز در مورد این الگوریتم و سایر الگوریتم های موتور جستجوی گوگل صحبت کرده ایم و نکات آموزشی آن را گفته ایم که پیشنهاد می کنم این دوره را از سایت تهیه کنید و ببینید.

الگوریتم رنک برین (Rank Brain) چیست؟

رنک برین که یک الگوریتم کمکی برای مرغ مگس خوار بحساب می آید، تلاش میکند تا با پردازش داده های کاربران و وبسایت ها، با رتبه بندی مفهومی وبسایت ها، بهترین نتایج را به کاربران نشان دهد. در این الگوریتم، گوگل به کمک یک هوش مصنوعی که دائماً در حال یادگیری از جستجوی کاربران است، آزمایش های مختلفی انجام می دهد و پاسخ های هوشمندانه تری را در نتایج این موتور جستجو به نمایش میگذارد. رنک برین با توجه به دو نکته نقش خودش را به عنوان یک الگوریتم اثر گذار ایفا میکند. اول با شناسایی مفهوم کلیدی براساس عبارات جستجو شده و بعد از آن با بررسی رفتار کاربر بعد از نمایش نتایج جستجو.

 در شناسایی مفهوم کلیدی، گوگل با بررسی و درک مفهوم کلمات جستجو شده کاربر و دخیل کردن  بیش از 200 عامل مختلف مثل منطقه جغرافیایی، تاریخچه جستجوهای کاربران و ترکیب آنها، عملکرد متفاوتی را در نمایش جستجو ها خواهد داشت. از طرف دیگر با باز شدن هر یک از وبسایت ها، رضایت کاربران از این صفحات را در نتیجه گیری های خود دخیل میکند. در نهایت گوگل با مقایسه جایگاه وبسایت ها و رفتار کاربران در آنها مثل زمان حضورشان وفعالیتشان در این صفحات، نسبت به تغییر جایگاه این وبسایت ها در صفحه نتایج جستجو تصمیم گیری می کند.

این مطلب را هم بخوانید:  افزونه Lazy Load در وردپرس برای افزایش سرعت سایت + آموزش ویدئویی

هوش مصنوعی الگوریتم رنک برین

فاکتور های مهم ومورد تاکید الگوریتم رنک برین چه چیزهایی هستند؟

  • عملکرد موفق در چشم گوگل قبل از ورود کاربر به وبسایت: به عنوان یک کاربر قبل از جستجو عبارت مورد نظرتان از صفحاتی که به شما نمایش داده می شود انتظار چه چیزهایی را دارید؟ طبیعتاً سرعت مناسب لود وبسایت ، نمایش صحیح در گوشی های موبایل، توضیحات مرتبط و مفید و طراحی و رابط کاربری مناسب چیزهایی هستند که در رضایت شما تاثیر خواهند داشت. گوگل تمامی این موارد را به علاوه جزئیاتی که در طراحی و کد گذاری وبسایت ها وجود دارد را ملاکی برای ارزش گذاری صفحات قرار می دهد.
  • مفهوم گرایی در محتوا: در الگوریتم مرغ مگس خوار هم تاکید می شود که توجه به مفهوم محتوای تولید شده برای کاربر بسیار مهم تر از تکرار کلمات کلیدی است. با شروع به کار الگوریتم هوشمند و یادگیرنده گوگل، حالا محتوای ارزشمند به معنی محتوایی است که نه تنها پاسخگوی نیاز معمول کاربران باشد، بلکه پاسخی کامل تر و بیش از نیاز کاربر را به او ارائه دهد. یک محتوای ارزشمند از نظر هوش مصنوعی الگوریتم رنک برین محتوایی هست که مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد و بازخورهایی را از کاربر دریافت کند.
  • نمایش یک ویترین جذاب: بعد از نمایش 10 وبسایت در صفحه اول نتایج گوگل، حالا این کاربران هستند که با توجه به ویترینی که هریک از این وبسایت ها دارند باید یکی را انتخاب کنند. این ویترین در واقع به وبسایت ها اجازه می دهد تا با عنوانی جذاب و ارائه توضیحات کوتاهی از محتوای صفحه کاربر را تشویق به مراجعه به آنها کنند. به علاوه افتخاراتی که از عملکرد قوی صفحه وبسایت خود کسب کردید، مثل نمایش سیستم امتیازدهی وبسایت میتواند به بالا بردن نرخ کلیک کاربران روی لینک وبسایت شما کمک شایانی را داشته باشد.
میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایتت نیاز داری رو گفته ایم!
  • رضایت کاربران: الگوریتم رنک برین به صورت دوره ای بررسی هایی را در صفحه وبسایت شما انجام میدهد و آمار اشتراک گذاری محتوا، امتیاز کاربران و کامنت های آنها را بررسی میکند تا در ارزش گذاری وبسایت شما چیزی را پشت گوش ننداخته باشد!
  • انکرتکست ها: همانطور که در تولید محتوای وبسایتتان باید به مفهوم گرایی توجه کنید، فراموش نکنید که انکرتکست ها هم به عنوان پل های ارتباطی صفحات وبسایت شما زیر ذره بین گوگل قرار دارند. برای جلب رضایت الگوریتم رنک برین سعی کنید تا رویکردتان را در انتخاب انکرتکست ها به سمت استفاده از عبارات کلیدی طولانی تر ببرید.
  • استاندارد های نگارشی: مهم ترین نکته ای که نباید فراموش کنید این است که محتوای شما باید برای کاربران نوشته شود و نه برای موتور های جستجو! توجه به همین نکته ساده شما را به سمت ساده نویسی و روان نویسی هدایت میکند. استفاده صحیح از تگ های متنی، عنوان مناسب، کمیت مناسب محتوا، استفاده از متن جایگزین اصولی (Alt) برای تصاویر، شماره گذاری، ویدئو و اصول نگارشی، در خواناتر شدن و جذابیت مطلب شما برای کاربران اثر مستقیم خواهد داشت.
این مطلب را هم بخوانید:  کلمات کلیدی در سئو چیست؟ دقیقا کجای محتوا استفاده کنیم؟

در نهایت این را بدانید که هوش مصنوعی گوگل به دنبال نزدیک شدن به درکی که کاربران از وبسایت شما دارند است. در نتیجه تمام تلاش شما بایستی برای جلب رضایت کاربران و تولید محتوای ارزشمند برای آنها باشد.

در آخر چند پیشنهاد ویژه هم برای شما داریم. شما می توانید کتاب آموزش سئو را به صورت رایگان از سایت دانلود کنید. همچنین یک چک لیست سئو سایت آماده کرده ایم که به بهینه سازی سئو سایت شما کمک می کند. همچنین اگر هدف شما این است که سئو را کامل یاد بگیرید، پیشنهاد ما دوره آموزش سئو سایت است.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشید درک بهتری از الگوریتم رنک برین گوگل به دست آورده باشید تا با رعایت این نکات، مشکلی از بابت این الگوریتم نداشته باشید! حتما نظرات خودتان را در بخش نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید.

میخوای سئو رو کامل یاد بگیری؟ عالیه! در دوره آموزش سئو، تمام آنچه که برای بهبود سئو سایتت نیاز داری رو گفته ایم!
حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
5/5 - (2 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!