تمام دوره های فصل وردپرس رایگان شدند!!!

کارو کانتنت

آموزش سئو دسته و برچسب های سایت با روشی ساده و اصولی

سئو دسته و برچسب های سایت

بسیاری از سایت ها اصلا اهمیتی به صفحات دسته بندی و تگ های سایت خود نمی دهند. حتی سایت های بزرگ نیز ممکن است با بی نظمی زیادی در این نوع صفحات مواجه شوند. جالب است بدانید که نکاتی برای بهبود سئو دسته و برچسب های سایت وجود دارد که باعث می شود سئو سایت شما و در نتیجه فروش و درآمد شما را افزایش دهد. البته برعکس آن هم درست است. اگر این نکات رعایت نشود، سایت شما فرصت های زیادی را از دست می دهد به عقب برمی گردید! در این مطلب می خواهیم در مورد نکات سئو دسته بندی و تگ ها صحبت کنیم.

صفحات دسته بندی و تگ نوعی لندینگ پیج هستند!

این نوع صفحات از نظر سئو به شدت ارزشمند هستند و بخشی از پیاده سازی ساختار استاندارد سایت را بر عهده دارند. صفحات دسته بندی و تگ باعث می شود که یک سلسله مراتبی را برای صفحات سایت پیاده سازی کنند که اگر این کار به درستی انجام شود، تاثیر خوبی بر سئو دارد. البته استفاده صحیح از تگ ها بسیار مهم است که اگر رعایت نشود تاثیر منفی دارد!

این صفحات در سایت های فروشگاهی چندین برابر مهم تر هستند و گاهی صفحات دسته بندی از صفحه خود محصول نیز مهم تر است. فرض می کنیم شما یک سایت فروش کفش دارید و طبیعتا دسته بندی هایی مانند “کفش”، “کتونی”، “دمپایی” و … دارید. حال شاید یکی از کلمات کلیدی شما “خرید کفش” باشد. اما اگر کسی این کلمه را سرچ کند، شما می خواهید فقط یک صفحه محصول از یک کفش را به او نشان دهید یا یک صفحه که لیستی از انواع مختلف کفش است؟ صد در صد باید لیستی از کفش ها را به او نمایش دهید تا مانند یک مغازه تنوع را ببینید و انتخاب کند. پس روی چنین کلمه مهم و پر سرچی، باید دسته بندی سایت خود را سئو کنید.

حتی شاید محصولات شما قدیمی شوند و ناموجود شود. پس بهتر است اینجا هم دسته بندی به کاربر نمایش داده شود تا همیشه محصولات جدید و در دسترس را جلوی چشمش داشته باشد.

اما سئو کردن دسته بندی در چنین کلمات پر رقابتی به خودی خود انجام نمی شود و نکاتی را برای صفحه دسته بندی باید پیاده کنید تا هم نکات سئو تکنیکال و محتوا رعایت شود و هم تجربه کاربری خوبی منتقل کند.

optimizing pages in online shopping

تک محصول ها با هم رقابت نمی کنند!

در بیشتر فروشگاه ها ما محصولات مختلف با نام های یکسان داریم که اگر بخواهید روی این صفحه محصول کار کنیم، این صفحات با هم رقابت می کنند. پس باز هم اهمیت سئو صفحه دسته بندی اینجا حس می شود. همچنین گاهی اوقات شما یک صفحه تگ تعریف می کند تا مثلا یک لیستی از محصولات یک برند را در یک صفحه داشته باشید. اینجا هم می توانید با کار کردن روی اسم آن برند، ورودی خوبی از این دسته از عبارات کلیدی نیز بگیرید.

این مطلب را هم بخوانید:  آموزش افزایش سرعت سایت وردپرسی با افزونه موشک وردپرس WP-rocket + آموزش ویدئویی

یکی از موارد مهم در سئو دسته و برچسب های سایت، نوشتن کمی محتوا در صفحه است. محتوایی کلی در مورد آن سری محصول، تا گوگل درک بهتری از آن صفحه به دست آورد. جالب است بدانید نوشتن محتوا برای صفحه دسته بندی نیز گاهی آسان تر از نوشتن یک متن تخصصی بررسی محصول است. البته این محتوا بیشتر با هدف دیده شدن توسط بات های گوگل نوشته می شود و معمولا پایین صفحه دسته بندی قرار می دهیم تا مزاحم گشت و گذار کاربر در صفحه لیست محصولات نشود.

اما این موارد صرفا برای یک سایت فروشگاهی نیست. می توانید یک سایت بلاگ هم داشته باشید اما تگ ها و دسته بندی ها را طوری انتخاب کنید که خود آن ها نیز جستجو می شوند. با همین ترفند اضافه کردن محتوا به آن صفحه دسته بندی یا تگ، می توانید شانس دیده شدن آن صفحه را هم افزایش دهید.

بردکرامب و صفحات آرشیو

بردکرامب ها نقش مهم در سئو سایت دارند. بردکرامب باعث ایجاد سلسه مراتب ساختار صفحات و لینک های داخلی ارزشمندی می شوند که برای سئو به شدت مهم هستند. پس فکر نکنید که بردکرامب فقط برای نشان دادن مسیر صفحه است! گوگل از آن ها برای شناسایی ساختار سایت شما استفاده می کند و اعتبار لازم را بر اساس سلسله مراتبی که دارد، به صفحات می دهد.

همچنین ساختار لینک هم بی تاثیر در سئو نیست! داشتن ساختار لینک مشخص و قابل درک، به سئو می تواند کمک کند. البته اگر تا به حال ساختار درستی نداشتید، توصیه می کنم دست به آن نزنید! چون تغییر دادن آن بدتر از داشتن ساختار بد است! سعی کنید از حالا به بعد فکری برای صفحات جدید کنید و ساختار URL استانداردی داشته باشید.

چگونه یک صفحه آرشیو دسته بندی و تگ عالی بسازیم؟

همانطو که گفتیم خیلی از وبمستران به این نوع از صفحات اهمیت زیادی نمی دهند و ضرر می کنند. مخصوصا در سایت های فروشگاهی که عملا سئو اصلی روی این صفحات انجام می شود. همانطور که گفتیم، یکی از راه های موثر، اضافه کردن محتوا به صفحه دسته بندی یا تگ است. اما چه محتوایی اضافه کنیم؟

برای صفحات دسته بندی یا تگ بهتر است ابتدا کمی محتوای عمومی و کلی در مورد آن محصول نوشته شود و سپس تعدادی از سوالات رایج کاربران را پاسخ دهید یا راهنمای خرید بنویسید. همانطور که گفتیم این محتوا در این نوع صفححات معمولا خوانده نمی شود اما شما متنی سئو شده بنویسید تا گوگل آن را به خوبی درک کند. شاید بپرسید که چقدر محتوا بنوسیم؟ من باشم می گویم سری به سایت های رقیب بزنید و اگر آن ها هم محتوا دارند، شما محتوایی بهتر و کمی طولانی تر و جامع تر بنویسید. اگر در این صفحات محتوا ندارد، شما بین 500 تا 700 کلمه حداقل محتوا بنویسید. اکثر قالب های حرفه ای وردپرس امکان اضافه کردن محتوا به صفحات آرشیوی را دارند. فقط سعی کنید این محتوا را به پایین صفحه اضافه کنید تا مزاحم گشت و گذار کاربر در لیست محصولات و پست ها نشود.

این مطلب را هم بخوانید:  سئو داخلی و خارجی چیست؟ تفاوت و فاکتور های هر کدام چه هستند؟

سئو دسته بندی ها و تگ های سایت

موقع ایجاد صفحات دسته بندی و مخصوصا تگ ها، به این فکر کنید که این صفحه واقعا برای کاربر چه سودی می تواند داشته باشد؟ کاربر با چه قصدی وارد این صفحه می شود؟ دنبال چه چیزی است؟ پاسخ به این سوالات باعث می شود که بفهمید ایجاد آن صفحه سودمند است یا خیر. همچنین صفحات دسته بندی و تگ ها مانند یک هاب هستند و باید شامل چندین پست و محصول شوند و از آن پست ها و محصولات هم به این صفحات آرشیوی لینک رفت و برگشتی داده شود.

تگ ها و دسته بندی های تکراری

یکی از مشکلاتی که زیاد دیده می شود، داشتن تگ ها و دسته بندی های تکراری در سایت است. مثلا شاید یک دسته بندی “کفش” داشته باشید و در کنارش تگ “کفش” را هم داشته باشید! عنوان و محتوای هر دو آن ها یکی می شود! پس گوگل کدام را انتخاب کند؟! پس با دقت تمام دسته بندی های سایت خود را بچینید و استراتژی مناسبی برای صفحات تگ سایت خود داشته باشید. تگ ها می توانند به عنوان دسته بندی های جزئی تر یا نام برند استفاده شوند این نکته مهم و ریز را از ما داشته باشید!

website cetegory

جمع بندی

همانطور که گفتیم صفحات دسته بندی ها و تگ ها، از مهم ترین صفحات چه برای کاربر و چه برای سئو سایت است. این صفحات باعث ایجاد سلسله مراتب و لینک های داخلی معنا دار می شود. همچنین در فروشگاه ها این صفحات جزو صفحات پر بازدید و کلیدی سایت محسوب می شوند و اهمیت مالی بالایی دارد. پس نمی توان این صفحات را بدون فکر کردن رها کرد.

کافیست برای این صفحات محتوا درج کنید، محتوا سئو شده باشد، لینک های رفت و برگشتی به زیر پست ها و محصولات داشته باشد و ساختار تکنیکال و بردکرامب استانداردی داشته باشد تا یک صفحه دسته بندی یا تگ عالی برای کاربر و گوگل داشته باشید. به این صورت می توانید روی سئو دسته و برچسب های سایت خود نیز کار کنید تا نتیجه بهتری از کسب و کار اینترنتی خود بگیرید.

حتما عضو کانال یوتیوب فصل وردپرس باشید! ما در یوتیوب دوره ها و آموزش های رایگان داریم!!!
5/5 - (1 امتیاز)
مسعود جواهری

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه طراحی سایت و سئو فعالیت می کنم. صاحب سایت های فصل وردپرس، سینما مدرن و ورتکس وب هستم اما فعالیت اصلی بنده به عنوان هم بنیان گذار سایت فرالن (فعال در حوزه آموزش آنلاین زبان های خارجی) است.

دوره های رایگان سئو و طراحی سایت در یوتیوب!