سئو سایت
امنیت وردپرس

گوگل وبمستر تولز (گوگل سرچ کنسول) چیست؟
امتیاز 5 از 2 رای

گوگل وبمستر تولز (گوگل سرچ کنسول) چیست؟

Google Webmaster Tools

گوگل وبمستر تولز چیست؟

گوگل وبمستر تولز (Google Webmaster Tools) یا همان گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)، ابزار رایگان گوگل مخصوص مدیران سایت ها است. این ابزار در اصل راه ارتباطی سایت شما با گوگل است تا گوگل اگر در سایت شما خطایی پیدا کرد که باعث ضعف سایت شما شود، آن را به شما اعلام کند تا آن را برطرف کنید.

از طریق گوگل وبمستر تولز می توانید وضعیت ایندکس سایت خود را بررسی کنید، سایت مپ یا نقشه سایت خود را برای گوگل ثبت کنید، نحوه نمایش سایت خود را در گوگل بهینه کنید، آمار کلمات کلیدی سایت خود را به دست آورید، مشکلات امنیتی سایت خود را رفع کنید، لینک هایی که دیگر سایت ها به شما داده اند را شناسایی کنید و در کل سایت خود را از نظر گوگل بررسی کنید تا مشکلات آن را رفع کنید تا در نهایت سئو سایت شما بهینه شود.

همچنین در کتاب چک لیست سئو که قبلا در سایت به طور رایگان منتشر کردیم، دیدید که بسیاری از مشکلات سئو سایت، از طریق گوگل وبمستر تولز پیدا و رفع می شود.

این ابزار برای هر سایت یک الزام است و کمک زیادی به وبمستران، برنامه نویسان و سئو کاران می کند تا کار سایت خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند تا عملکرد آن در گوگل بهبود یابد. ﺍﺑﺰﺍﺭ ﻭﺏ‌ ﻣﺴﺘﺮ ﮔﻮﮔﻞ قطعا ﻳﮑﯽ ﺍﺯ ﺑﺎ ﺍﺭﺯﺵ‌ﺗﺮﻳﻦ ابزار هایی است که مستقیما به بهبود عملکرد سایت شما کمک می کند.

گوگل سرچ کنسول یا همان وب مستر تولز گوگل، به صورت کاملا رایگان در اختیار همگان قرار گرفته است تا بر نحوه نمایش سایت شما در نتایج جستجوی گوگل، نظارت کنید و مشکلات آن را حل کنید.

همانطور که می دانید بیشترین سهم استفاده از موتور های جستجو در اختیار گوگل است، بنابراین ما به عنوان یک وبمستر قطعا باید سایت خود را از منظر گوگل بررسی کنیم و راه این بررسی و نظارت، گوگل وبمستر تولز است.

ﮔﻮﮔﻞ ﺑﻪ ﻣﺎﻟﮑﺎﻥ ﮐﺴﺐ ﻭ ﮐﺎﺭ ﻣﯽ‌ﮔﻮﻳﺪ ﺣﺘﯽ ﺍﮔﺮ ﺷﻤﺎ ﻓﮑﺮ ﻣﯽ‌ﮐﻨﻴﺪ ﻧﻴﺎﺯﯼ ﺑﻪ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺍﺑﺰﺍﺭ ﻧﺪﺍﺭﻳﺪ، «ﺑﺎﻳﺪ» ﺑﺎ ﺍﺻﻮﻝ ﺍﺑﺘﺪﺍﻳﯽ ﺍﻳﻦ ﺍﺑﺰﺍﺭ ﺁﺷﻨﺎ ﺷﻮﻳﺪ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﻴﺪ ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﺗﺼﻤﻴﻢ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﯼ ﻭﺑﺴﺎﻳﺖ ﺧﻮﺩ ﺑﮕﻴﺮﻳﺪ.

Google Search Console

چرا باید با گوگل وبمستر تولز آشنا شویم؟

آشنایی با گوگل وبمستر تولز، به شما مستقیما این توانایی را می دهد که رنک وب سایت خود را در نتایج جستجو بهبود دهید تا فرصت دیده شدن در نتایج اول گوگل را به خود و کسب و کار خود دهید تا بازدیدکنندگان و مشتریان به سایت شما هدایت شوند.

این مطلب را بخوانید  روش هایی برای دیده شدن محتوای سایت شما در سطح اینترنت

آمار و ارقامی که سرچ کنسول گوگل به شما ارائه می دهد، در سایر ابزار های گوگل نیز مانند گوگل ترندز (Google Trends)، گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) و ادوردز (AdWords) کاربرد دارد تا بتوانید از این آمار و ارقام، بهترین نتیجه و استراتژی را برای سایت خود پیاده کنید تا شاهد افزایش ترافیک و مشتریان سایت خود شوید.

سایتی که به طور استاندارد پیاده سازی و پیکربندی شده باشد، شانس بیشتری برای قرار گرفتن در نتایج اول گوگل دارد. برای صحت پیکربندی صحیح سایت خود و رفع مشکلات آن، تنها راه و بهترین راه شما استفاده از گوگل وبمستر تولز است. گوگل همواره سعی می کند تا سایت های با کیفیت را به کاربران خود نمایش دهد. بنابراین اگر سایت شما ضعفی داشته باشد، خودتان در حال گرفتن شانس دیده شدن بیشتر در گوگل هستید!

وقتی که سایت خود را در سرچ کنسول گوگل ثبت کردید، همیشه به طور مستمر باید مقداری از وقت خود را صرف بازبینی سایت خود در این ابزار کنید تا مشکلات سایت را حل کنید. این زمانی که برای این کار می گذارید، قطعا ارزش بسیار زیادی برای شما خواهد داشت.

موتور جستجوی گوگل چگونه کار می کند؟

google search engine

به دلیل اینکه گوگل وبمستر تولز مستقیما با نحوه کار موتور جستجوی گوگل ارتباط دارد، بهتر است در اینجا با شیوه کار موتور های جستجو آشنا شوید.

وقتی شما یک عبارت را در گوگل تایپ می کنید، خیلی سریع گوگل میلیون لینک و سایت را به شما نمایش می دهند. اینطور نیست که گوگل همان لحظه در کل اینترنت جستجو را انجام داده باشد. موتور های جستجو مانند گوگل، از قبل این لینک ها و سایت ها را جمع آوری کرده اند و با تحلیل اطلاعات قبلی و عبارت جستجو شده، لینک ها را به شما نمایش می دهند.

گوگل برای انجام این کارها، ابزار های گوناگونی دارد. دو ابزار گوگل برای جمع آوری اطلاعات سایت ها و لینک، اسپایدر ها (Spider) و کراولر ها (Crawler) هستند.

اسپایدر گوگل چیست؟

اسپایدر ابزاری است که به صفحات مختلف وب سر می زند، اطلاعات آن ها را جمع آوری می کند. رفتار اسپایدر گوگل را می توان مانند انسان در نظر گرفت اما چیزی که این اسپایدر ها از صفحات می بینند، کد های HTML صفحه است اما کاربر انسان، نتیجه تفسیر این کد ها را می بیند. در آمارگیر های سایت نیز، می توان حضور این اسپایدر را مشاهده کرد.

این مطلب را بخوانید  126 فاکتور مهم گوگل برای سئو: قسمت پنجم

کراولر گوگل چیست؟

کراولر در اصل فرمانده اسپایدر ها هستند و طبق برنامه ریزی که دارند، به اسپایدر ها می گویند چه صفحاتی از وب را ببینند و اطلاعات آن ها را جمع آوری کنند.

حاصل همکاری اسپایدر و کراولر چیست؟

پس انجام وظایف اسپایدر و کراولر، اطلاعات جمع آوری شده مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و صفحات با توجه به محتوای آن ها، رتبه بندی می شوند و ابزاری به نام ایندکسر (Indexer) آن ها را گروه بندی می کند. البته این اطلاعات به صورت کد گذاری شده و فشرده شده ذخیره می شوند.

حال وقتی کاربری، یک عبارت را جستجو می کند، عبارت مورد تحلیل قرار گرفته می شود و گوگل نتایجی را توسط الگوریتم های خود، بر اساس میزان ارتباط با عبارت جستجو شده، در کسری از ثانیه نمایش می دهد.

نتیجه گیری:

Search and SEO

در جمع بندی این مقاله باید گفت که گوگل برای بهبود عملکرد خود، ابزار گوگل وبمستر تولز یا همان گوگل سرچ کنسول را تولید کرد تا یک راه ارتباطی با مدیران سایت ها (وبمستران) ایجاد کند. از طریق این ابزار، وبمستر ها می توانند خطا های سایت خود را شناسایی کنند و آن ها را رفع کنند تا بتواند رتبه بهتری نسبت به رقیبان خود در نتایج اول جستجو در گوگل به دست آورند.

پس گوگل وبمستر تولز، برای هر سایتی، یک الزام است و شدیدا پیشنهاد می کنیم که همین حالا سایت خود را در ابزار رایگان گوگل وبمستر ثبت کنید تا سایت خود را بهبود دهید که در نتیجه باعث بهبود سئو سایت شما می شود. همچنین پیشنهاد می کنم حتما کتاب چک لیست سئو را از سایت ما به طور رایگان دانلود کنید تا بدانید که چه استفاده هایی از این ابزار می توان برای بهبود سئو انجام داد.

برای شروع کار، از طریق این لینک، به ابزار وبمستر تولز گوگل مراجعه کنید و سایت خود را در آن ثبت کنید.

امیدواریم که از این مقاله نیز، اطلاعات زیادی کسب کرده باشید و توانسته باشیم قدری به دانسته های شما اضافه کرده باشیم.

آموزش وردپرس از مبتدی تا حرفه ای (آموزش WordPress)

در دوره آموزش وردپرس ، شما طراحی سایت را بدون کدنویسی و با وردپرس به صورت کامل یاد میگرید. با گذراندن این دوره، شما توانایی طراحی انواع سایت های شرکتی، شخصی، خبر و … را با وردپرس خواهید داشت. با این پکیج آموزش وردپرس شما به منبع دیگری نیاز نخواهید داشت.

دانلود دوره
من مسعود جواهری نویسنده این مقاله هستم

لیسانس نرم افزار و دیپلم زبان انگلیسی دارم و بیش از 8 سال است که در زمینه طراحی سایت فعالیت می کنم. هم اکنون مدیریت تیم طراحی سایت ورتکس را بر عهده دارم و همچنین در زمینه آموزش طراحی سایت، سایت فصل وردپرس را راه اندازی کردم. در زمینه بازاریابی اینترنتی نیز مشغول مطالعه هستم.

نظرتان را با ما در میان بگذارید